Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
druhé těhotenství
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat. Dne 6.2.2011 mi skončila mateřská a 7.2.20011 jsem měla nastoupit do zaměstnání,ale syn bohužel nebyl umístěn do školky pro nadbytek dětí,tudíž nastoupí až v září. V zaměstnání mi dali výpověď-péče o dítě do čtyř let-a jsem na úřadě práce. Zjistila jsem že od konce února jsem podruhé těhotná,termín porodu-koncem listopadu. Prosím o radu jestli jsem ještě v nějaké ochranné lhůtě u zaměstnavatele a jestli dostanu peněžitou pomoc v mateřství a jestli mám nárok na mateřskou na tři roky. Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte, k jakému datu a jakým způsobem došlo k rozvázání pracovního poměru. Budu-li vycházet z toho, že pravděpodobně šlo o rozvázání pracovního poměru dohodou k 6.2.2011, otěhotněla jste až po skončení pracovního poměru a proto Vám žádná zvláštní ochranná lhůta neběží. Případně prosím upřesněte, jak a k jakému datu byl pracovní poměr ukončen.
Vyjdu-li z toho, že Vám běžela pouze "obyčejná" ochranná lhůta 7 kalendářních dnů, je jasné, že nemáte šanci čerpat peněžitou pomoc v mateřsví z tohoto zaměstnání. K získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství by totiž bylo nutné mimo jiné splnit tu podmínku, že na tuto dávku nastoupíte (den nástupu si lze zvolit v rámci období od počátku osmého do počástku šestého týdne před očekávaným termínem porodu) v době, kdy Vám bude trvat nemocenské pojištění (tj. před skončením pracovního poměru) či alespoň ochranná lhůta (ve Vašem případě zmíněných 7 kalendářních dnů).
O nároku na peněžitou pomoc v mateřství a ani o nemocenské (rovněž je nutná účast na pojištění či alespoň ochranná lhůta po jeho skončení) proto nemůžeme uvažovat, pokud si nenajdete nové zaměstnání, které by Vám založilo účast na nemocenském pojištění.
Nyní k Vámi zmiňované "mateřské na tři roky". Nepochybně tímto myslíte tzv. rodičovský příspěvek, který lze mimo jiné čerpat ve variantě do tří let věku dítěte. Obecně vzato se přiznává rodičovský příspěvek na základě řádné, osobní a celodenní péče o zpravidla nejmladší dítě v rodině a pro jeho přiznání není nutná účast na nemocenském pojištění. Máte tudíž i bez pojištění možnost od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek, ale pouze ve variantě do čtyř let věku dítěte, což znamená, že do devíti měsíců věku budete dostávat 7 600 Kč měsíčně a poté až do 4 let věku dítěte 3 800 Kč. Možnost zvolit si variantu rodičovského příspěvku na tři roky mají totiž pouze osoby, které měly v souvislosti s dotčeným dítětem nárok na peněžitou pomoc v mateřství, či alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem.
K získání "výhodnější" varianty rodičovského příspěvku lze dospět jak tak, že díky novému zaměstnání získáte peněžitou pomoc v mateřství či alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem (svébytnou kapitolou je nemocenské pojištění OSVČ), tak i tím způsobem, že se rodičovský příspěvek bude čerpat (alespoň v době provedení volby varianty) přes otce dítěte. Pokud totiž otec splňuje podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (tj především 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech a to, aby byl účasten nemocenského pojištění či alespoň v ochranné lhůtě), může na základě písemné dohody s matkou po šestinedělí převzít péči o dítě a požádat si o peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož zákon neuvádí žádnou minimální dobu, po kterou by bylo nutné peněžitou pomoc v mateřství čerpat, stačí třeba i jen jeden den pobírání této dávky na to, aby si otec následně mohl zažádat o rodičovský příspěvek (respektive se na něj příspěvek převedl, pokud ho předtím pobírala matka) a provedl valbu varianty do tří let věku dítěte (popřípadě i varianty do dvou let věku, pokud mu vyjde peněžitá pomoc v mateřství alespoň 380 Kč na den). Jednou provedená volba je nezměnitelná, takže následně se může klidně přepsat rodičovský příspěvek zpět na matku dítěte a zůstane jí otcem zvolená varianta.
Závěrem si dovolím upozornit, že v souvislosti s omezením příspěvku u varianty do čtyř let věku dítěte (7 600 Kč se u této varianty vyplácí do devíti měsíců, zatímco před 1.1.2011 to bylo do 21 měsíců) se zkrátila lhůta pro volbu varianty do tří let věku dítěte a volbu je proto v současnosti nutné provést nejpozději do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne věku devíti měsíců.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.