matka samoživitelka

Dotaz ze dne 20. 4. 2011 13:26.

Otázka

Dobrý den, jsem matka samoživitelka s dvouletými dvojčaty. Dcery nemají otce uvedeného v rodném listě, zřekl se jich. Alimenty tudiž nepobírám. Od ledna 2011 nepobírám ani sociální příplatek. Pobíráme pouze 500 kč přídavek na každé dítě plus rodičovský příspěvek. Naše finanční situace je dlouhodobě neúnosná, bydlíme v podnájmu, takže nemám nárok ani na příspěvek na bydlení. Chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na nějaké vyrovnání životního minima formou sociálních dávek, dále nějaký příspěvek na léky pro děti apod. Zároveň mi děti nepřijali do MŠ z důvodu omezené kapacity a toho,že v dané obci nemáme trvalý pobyt.Chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok pobírat alespoň životní minimum když budu muset po rodičovské dovolené z důvodu nepřijetí dětí do MŠ zůstat ještě s dětmi doma? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete svoji současnou životní situaci. Budu se snažit postupně rozebrat možnosti, které nyní máte.

Zajímá Vás, zda byste měla nárok pobírat alespoň životní minimum, když budete muset s dětmi po dovršení jejich 3 let zůstat doma.

Pokud bychom zmapovaly okruhy dávek, jež by ve Vašem případě přicházely v úvahu, dojdeme k těmto závěrům: Primárně přichází v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi (z nich především příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, případně dávky okamžité mimořádné pomoci). Pokud jde o dávky státní sociální podpory (z tohoto okruhu již čerpáte rodičovský příspěvek a přídavky na děti), bylo by možné uvažovat o příspěvku na bydlení (záleží na tom, zde je Vámi zmiňovaný podnájem skutečně podnájem). A v neposlední řadě je vhodné zvážit vymáhání výživného po otci dětí. Nyní se budu snažit poskytnout Vám základní informace k jednotlivým okruhům dávek.

U dávek pomoci v hmotné nouzi je nejprve zjišťováno, zda je žadatele o dávku vůbec možné posuzovat jako osobu v hmotné nouzi, dále se posuzuje celková situace žadatele (jeho příjmy, příjmy společně posuzovaných osob, majetkové poměry,zdravotní stav,snahu zvýšit si svůj příjem prací).

Stěžejní dávkou je z okruhu dávek pomoci v hmotné nouzi příspěvek na živobytí. Nárok na tuto dávku má osoba v hmotné nouzi, jestliže její příjem a příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částky živobytí těchto osob.

Ve Vašem případě budou posuzovány Vaše příjmy (tj. nyní rodičovský příspěvek, později příjem 0, pokud nenastane změna) a příjmy Vašich dcer (přídavky na dítě). A bude zjišťováno, zda Vaše příjmy dosahují či nedosahují částky živobytí posuzovaných osob. U nezletilých dětí je jejich částka živobytí 1.600,--Kč pro jedno dítě (tj. životní minimum dítěte do 6 let) u Vás by se nemuselo jednat o částku životního minima (2 800 Kč), jelikož na základě dalších okolností může Vaše částka živobytí klesnout až na tzv, existenční minimum (2.020,--Kč), či naopak vzhledem k lékařem předepsané dietě stoupnout nad životní minimum (vzhledem k péči o dítě neřeším možnost zvýšit částky živobytí vzhledem k nákladům spojeným s hledáváním zaměstnání).

Příspěvek na živobytí pak v zásadě činí rozdíl mezi částkou živobytí společně posuzovaných osob a příjmem společně posuzovaných osob.

Jelikož se při posuzování nároku na tento typ dávek zkoumá, zda se žadatel opravdu snaží získat příjmy všemi dostupnými a legálními možnostmi, je zde tedy reálný předpoklad, že Vás může pracovnice upozornit, že Vám nárok na dávku nevznikne z důvodu nevymáhání výživného pro nezletilé děti resp. nezahájení řízení o určení otcovství, či Vám z tohoto důvodu bude snížena částka živobytí (stejně tak se např. po třech měsících zkoumá využití majetku atd.)

Z pohledu práva totiž nelze říci, že se otec dětí zřekl. Pochopila jsem, že jste nebyli s otcem dětí sezdáni. Nelze tedy uplatnit domněnku otcovství vůči manželovi (či bývalému manželovi). Pokud tedy nedošlo k souhlasnému prohlášení rodičů na matrice, můžete podat žalobu na určení otcovství k nezletilým dcerám.

Podání tohoto návrhu není omezeno žádnou lhůtou. Jestliže by se při soudním řízení prokázalo otcovství Vašeho bývalého partnera vůči dcerám a následně by tak bylo soudem určeno jeho otcovství. Mohla byste na základě tohoto rozsudku podat návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem, v rámci kterého by se řešila také výše výživného. V neposlední řadě byste se poté nemusela obávat překážky ze strany úřadu při podání žádosti o přiznání příspěvku na živobytí.

Případné podání žaloby na určení otcovství můžete konzultovat v kterékoliv občanské poradny, jejich seznam naleznete na www.obcanskeporadny.cz Dále je vhodné se v této věci obrátit na příslušný odbor péče o dítě a další kroky zkonzultovat se sociální pracovnicí.

Pokud jsou Vaše dcery mladší jak 3 roky, můžete zvážit vymáhání příspěvku na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.Toto právo se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Další dávkou v hmotné nouzi je tzv. doplatek na bydlení. Nárok na tuto dávku má vlastník nebo nájemce bytu, který užívá byt, jestliže by po úhradě nákladů na bydlení byl jeho příjem resp. příjem společně posuzovaných osob nižší než je jejich částka živobytí viz výše. Podmínkou pro přiznání nároku na doplatek na bydlení je mimo jiné získání nároku na příspěvek na bydlení, což je dávka státní sociální podpory. Stejně tak se vyžaduje, aby užívaný byt byl v obci, ve které máte trvalý pobyt.

Nyní se tudíž musíme krátce zastavit u příspěvku na bydlení, tuto dávku lze přiznat pouze pokud byste byla vlastnicí nebo nájemnicí dotčeného bytu. Jde-li skutečně jen o podnájemní smlouvu (neuzavřela jste ji s vlastníkem bytu, ale s nájemcem bytu), nemáte možnost tuto dávku získat. Máte-li však ve skutečnosti nájemní smlouvu, nechte si na jejím základě na evidenci obyvatel (rovněž najdete na obecním úřadě) přepsat místo trvalého pobytu do dotčeného bytu a následně můžete požádat o tuto dávku

U této dávky se dále posuzují příjmy osoby, které jsou trvale hlášeny na dané adrese (u této dávky tedy může být okruh společně posuzovaných osob jiný než u předchozích dávek). Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Podrobnější informace o této dávce včetně výše normativních nákladů naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

Nemáte-li možnost získat příspěvek na bydlení, ještě to neznamená, že nemáte šanci získat doplatek na bydlení. Zde je totiž umožněno, aby orgán pomoci v hmotné nouzi (místně příslušný obecní úřad) v případech hodných zvláštního zřetele určil, že tuto dávku přizná i osobě užívající jinou formu bydlení (např. podnájem, ubytovna, azylový dům). Nemohu Vám slíbit, že Vám tuto výjimku uznají, ale můžete to zkusit. Nicméně v případě přiznání této výjimky odpadá i podmínka, že musí jít o byt v obci, kde máte trvalý pobyt.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že by bylo na místě se ohledně dávek obrátit nejprve na místně příslušný sociální odbor a zkusit podat žádost o přiznání příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Další informace o výše popsaných dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5. Bude-li to připadat v úvahu, bude vhodné požádat i o příspěvek na bydlení. Ohledně přiznání dávek je třeba upozornit na to, že s výjimkou dávek okamžité pomoci v hmotné nouzi bude příslušný obecní úřad podle místa Vašeho trvalého pobytu. Budete-li si chtít přeložit trvalý pobyt do místa, kde skutečně bydlíte, budete třeba pamatovat na to, že v zákoně o trvalém pobytu a rodných číslech, je stanoveno, že žadatel musí předložit mj. občanský průkaz a doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu.

Můžete tedy zkusit požádat o přihlášení trvalého pobytu na základě předložení podnájemní či nájemní smlouvy (místní výkladová praxe se může lišit, někde Vás zaevidují na základě podnájemní smlouvy a jinde chtějí souhlas vlastníka i u nájemní smlouvy).

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším