výše mateřské

Dotaz ze dne 20. 4. 2011 18:06.

Otázka

Chtěla bych se zeptat z kterého příjmu se mi bude počítat peněžitá pomoc v mateřství. Mám dva pracovní poměry-1.dohoda o pracovní činnosti, smlouva na dobu určitou,zaměstnavatel odvádí pojištění,pracuji tam již tři roky 2. hlavní zaměstnavatel, kde pracuji na 0,4 úvazku od 1.3.2011(vrátila jsem se 1.3 po mateřské dovolené). Také jsem se chtěla zeptat, zda v období čerpání peněžité podpory v mateřství mohu pracovat pro prvního zaměstnavatele (dohoda o prac.činn.). Termín porodu mám v polovině listopadu.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vyjdu-li z popisu situace, budete pravděpodobně moci pobírat peněžitou pomoc v mateřství z obou zaměstnání. V takovém případě se vyměřovací základy (příjmy) sčítají před redukcí, takže jde ve výsledku o jednu dávku, jako kdybyste pracovala v jednom zaměstnání s příjmem odpovídajícím součtu příjmů z dotčených dvou zaměstnání (nejde sčítat až výsledné dávky z jednotlivých zaměstnání).

Předpokladem samozřejmě je, že splníte podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství v obou zaměstnáních. Jde především o:

1) dobu nemocenského pojištění za poslední dva roky v délce alespoň 270 dnů

Vyjdu-li z toho, že dotčenou DPČ vykonáváte již tři roky, neměl by být problém s tím, abyste v rámci DPČ tuto podmínku splnila.

Ohledně "hlavního" pracovního poměru pracujete "jen" od 1.3., ale do 270 dnů se Vám započítá i doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená), takže i zde podmínku splníte.

2) trvání nemocenského pojištění nebo ochranné lhůty

Nástup na PPM si můžete zvolit v rozmezí od začátku osmého do začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu. K tomuto dni je nutné nejen splnit výše uvedenou podmínku předchozí doby nemocenského pojištění, ale rovněž podmínku, aby k tomuto dni trvalo nemocenské pojištění z dotčeného zaměstnání, nebo alespoň běžela ochranná lhůta po skončení tohoto zaměstnání. Ve svém dotazu neuvádíte, kdy má DPČ na dobu určitou skončit, nicméně pokud mohu předpokládat, že i tuto podmínku splníte, nevidím důvod, proč byste si nemohla požádat o peněžitou pomoc v mateřství v obou zaměstnáních.

Nyní k Vašemu druhému dotazu. V době čerpání peněžité pomoci v mateřství nesmíte vykonávat výdělečnou činnost, ze které peněžitou pomoc v mateřství čerpáte, ale jinak výdělečná činnost vyloučena není (neřeším zde okolnost, že šest týdnů před porodem a šest týdnů po porodu jste považována za zdravotně nezpúsobilou k práci a zaměstnavatel Vám práci nesmí přidělovat).

Není vyloučena ani činnost pro zaměstnavatele, u kterého máte dohodu o pracovní činnosti, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství, ale musí jít o jinou činnost. Vyloučeno samozřejmě není ani to, že si o peněžitou pomoc v mateřství požádate jen u "hlavního" pracovního poměru, takže budete moci pokračovat v původní dohodě o provedení práce.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším