Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odstupné po zániku firmy
Otázka
Dobrý den, momentálně jsem až do 20.9.2012 na meteřské dovolené a je možné, že pokud se podaří naváži ještě jednou mateřskou dovolenou. Firma ve které jsem zaměstaná byla prodána firmě A a po nějakém čase firmě B. Firma A bude existovat určitě i po mém návratu z mateřské. U firmy B je to nejisté. Firma A mi nabídla, že mě teď i když jsem na mateřské příjme za svého zaměstnavatele. Mám smlouvu podepsat nebo setrvat ve stávající firmě B? Mám nárok na odstupné po zániku firmy B a v případě že ano kdo by mi ho vyplatil a v jaké výši? Kdo a v jaké výši by mi vyplatil první půlrok mateřské kdyby firma B zanikla? V jaké výši bych měla mateřskou a pak odstupné, kdybych se stala zaměstnancem firmy A a neměla odpracovanou ani jednu hodinu?
Děkuji moc za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
dojde-li k rušení firmy B, jde o výpovědní důvod, pro který s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr i během rodičovské dovolené. Výpovědní lhůta je zde dvouměsíční a náleží Vám odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku. Jde o závazek, který má společnost B, takže v případě její likvidace by měli být mimo jiné uspokojeny tyto povinnosti vůči zaměstnancům. Tento typ pohledávek má přednostní postavení i v případě, kdyby zaměstnavatel skončil v úpadku, nicméně 100 % nelze nikdy odhadnout, zda zaměstnavatel neskončí v tak špatné ekonomické situaci, že nezbude ani na plné uspokojení přednostních pohledávek.
Proplacení peněžité pomoci v mateřství firmou B by vycházelo z Vašich výdělků. Pokud byste v danou dobu neměla žádný započitatelný výdělek v posledních 12 měsících předcházejících měsíci, ve kterém byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství, vypočítávala by se mateřská z nejbližšího předchozího kalendářního roku, ve kterém jste dosáhla započitatelného příjmu a ve kterém jste měla alespoň 30 nevyloučených dnů (např. nemocenská či mateřská dovolená se do výpočtu nezapočítává). Stručně řečeno - není-li aktuální příjem, couvá se do minulosti.
Dojde-li k tomu, že se další dítě narodí za trvání stejného pracovního poměru do čtyř let věku předchozího dítěte, použije se ještě navíc zvláštní pravidlo, podle kterého se výše uvedeným způsobem získaný vyměřovací základ srovná s vyměřovacím základem, který jste měla u předchozí peněžité pomoci v mateřství a následně se použije pro Vás výhodnější varianta.
Možnost čerpání peněžité pomoci v mateřství z pracovního poměru u firmy B samozřejmě vychází z předpokladu, že v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (ten si lze zvolit v období mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu) bude tento pracovní poměr trvat, nebo budete v tzv. ochranné lhůtě po jeho skončení. Tato ochranná lhůta je normálně 7 dnů, pouze pokud budete již v době skončení pracovního poměru těhotná, poběží Vám vzhledem k předchozí délce pracovního poměru pro účely peněžité pomoci v mateřství speciální ochranná lhůta 180 dnů.
Pokud jde o možnost přestoupit k firmě A, těžko na základě poskytnutých informací posoudím, zda by to pro Vás bylo výhodnější. Není-li u pojištěné činnosti z čeho spočítat vyměřovací základ, řeší se tato situace pravděpodobným výdělkem, nebo-li se odhadne, kolik by činil vyměřovací základ, pokud byste řádně pracovala. Vychází se zde ze sjednané či určené mzdy, popřípadě z výdělku zaměstnanců konajících u zaměstnavatele stejnou, nebo srovnatelnou práci.
Upozorňuji však na to, že k čerpání dávky je třeba, aby Vám v tomto novém zaměstnání nemocenské pojištění vůbec vzniklo! Účast na nemocenském pojištění nevzniká sjednáním pracovního poměru, ale faktickým nástupem do práce, takže v případě ukončení zaměstnání s firmou B zanikne i rodičovská dovolená čerpaná v tomto zaměstnání (mluvím o dovolené, nikoliv o rodičovském příspěvku), je třeba nastoupit do zaměstnání ve firmě A, čímž Vám vznikne účast na nemocenském pojištění a teprve poté odejít na rodičovskou dovolenou v zaměstnání A.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.