nástup na úřad práce po ukončení mateřské dovolené..

Dotaz ze dne 27. 5. 2011 18:53.

Otázka

Dobrý den, v červnu mi končí mateřská dovolená a nastupuji na úřad práce,můžete mi prosím poradit jak mi bude vypočtena sociální dávka? Před nástupen na MD mám odpracováné 4 roky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že v současné době již nejste zaměstnankyně tzn. že Váš pracovní poměr již dříve skončil. Dále je potřeba rozlišit rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená náleží ženě po dobu 28 týdnů, přičemž mateřskou dovolenou žena nastupuje zpravidla šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu. Po totu dobu zpravidla pobírá ze systému nemocenského pojištění dávku zvanou peněžitá pomoc v mateřství.

Na mateřskou dovolenou zpravidla navazuje čerpání rodičovské dovolené, která se poskytuje zaměstnankyni v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Rodič, většinou matka, může zároveň čerpat rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory. Tuto dávku může rodič čerpat po dobu dvou, tří nebo čtyř let, podle toho jakou variantu si zvolí. V případě že předtím nevznikl rodiči nárok na peněžitou pomoc v mateřství tzv. "mateřskou" nebo nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem automaticky "spadne" do 4leté varianty čerpání rodičovského příspěvku. Nárok na dávku vzniká na základě osobní celodenní řádné péče o dítě.

Z výše uvedených informací vyplývá, že jste rodič pečující o dítě, který již není zaměstnancem tzn. že nečerpáte mateřskou či rodičovskou dovolenou, nicméně pobíráte rodičovský příspěvek.

A nyní již k tomu, z čeho Vám bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti. Nejprve je důležité zjistit, zda splňujete podmínky pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jednou ze základních podmínek je mít splněných 12 měsíců důchodového pojištění za poslední tři roky. Lidově řečeno "mít odpracováno" 12 měsíců. Musí se však jednat o práci, která zakládala účast na důchodovém pojištění tj. na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti, případně živnostenského listu (ten však musí být při evidenci na úřadu práce pozastaven).

Pokud uchazeč o zaměstnání tuto podmínku splněnu nemá, zkoumá se, zda ji nelze nahradit tzv. náhradní dobou. Mezi náhradní doby můžeme řadit např. péči o dítě do 4 let věku.

Je tedy potřeba zjistit, zda v posledních třech letech splníte potřebných 12 měsíců důchodového pojištění. Pokud ano, tak se Vám bude počítat podpora v nezaměstnanosti z čistého průměrného výdělku, kterého jste dosáhla v posledním zaměstnání.

V případě že tuto podmínku nesplníte, bude stěžejní, zda Vaší evidenci na úřadu práce bude předcházet náhradní doba (tj. péče o dítě) nebo výdělečná činnost.

V případě, že by evidenci na úřadu práce bezprostředně předcházela výdělečná činnost, např. brigáda na základě dohody o pracovní činnosti nebo pracovního poměru, byla by Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítána z čistého průměrného výdělku, kterého byste u daného zaměstnavatele dosáhla. Délka výdělečné činnosti není stanovena, některým úřadům práce však stačí odpracovat jeden den (doporučuji si ověřit výkladovou praxi Vašeho úřadu práce).

Pokud by evidenci na úřadu práce bezprostředně předcházela péče o dítě, byla by Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítána z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku, přičemž se jedná v prvních dvou měsících o 0,15 násobek této mzdy, v dalších dvou měsících o 0,12 násobek a po zbývající podpůrčí dobu 0,11 násobek. V současné době se jedná v prvních dvou měsících o částku cca 3.500,- Kč.

Pro úplnost dodávám, že délka podpůrčí doby u osob do 50 let činí 5 měsíců. A výše "klasické" podpory v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % čistého průměrného výdělku od posledního zaměstnavatele, v dalších dvou měsících 55 % čistého průměrného výdělku a po zbývající podpůrčí dobu se jedná o 45 % čistého průměrného výdělku dosaženého u posledního zaměstnavatele. Podle současné právní úpravy úřad rovněž zkoumá, z jakého důvodu zaměstnanec rozvázal pracovní poměr či přistoupil na dohodu o rozvázání pracovního poměru. Neměl-li k tomu vážný důvod, přizná úřad práce podporu od prvního měsíce pouze ve výši 45 % (tedy jako kdyby již šlo o pátý měsíc). V právní úpravě nalezneme dále zvláštní případy, kdy by podporu vůbec nebylo možné přiznat, ale nepředpokládám, že by se mělo jednat o Váš případ (např. rozvázání pracovního poměru pro zvlášť závažné porušení povinností).

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna, o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším