Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
samoživitelka
Otázka
Dobry den chtela jsem se zeptat jsem na mateřske dovolene z 3 letou dcerou ,ale bohužel meho přitele zavřely do v. veznice a ted ma materska neztači na uživení meho ditete. ma mateřska je jen 4300kč a chtela jsem se zeptat jestly mam narok na naky prispevek jelikož sem sama z dcerou dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ze kterého jsem pochopila, že v současné době patrně pobíráte rodičovský příspěvek a přídavek na dítě (3.800 + 500). Zároveň Vás zajímá, zda máte nárok na některou z dalších sociálních dávek.
Když se zamyslíme nad dalšími možnými dávkami státní sociální podpory, o které lze zkusit zažádat, přichází možná v úvahu příspěvek na bydlení, ale zde bude záležet na podmínkách, za kterých bydlíte.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. U této dávky se společně posuzují příjmy osob, které jsou trvale hlášeny na dané adrese (u této dávky tedy může být okruh společně posuzovaných osob jiný než u předchozích dávek, může do něj tedy spadat i otec dítěte, i když je v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody). Podrobnější informace o této dávce včetně výše normativních nákladů naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni
Dalším okruhem dávek, o které byste si mohla požádat, jsou dávky pomoci v hmotné nouzi.
U dávek pomoci v hmotné nouzi je nejprve zjišťováno, zda je žadatele o dávku vůbec možné posuzovat jako osobu v hmotné nouzi, dále se posuzuje celková situace žadatele (jeho příjmy, příjmy společně posuzovaných osob, majetkové poměry,zdravotní stav,snahu zvýšit si svůj příjem prací).
Stěžejní dávkou je z okruhu dávek pomoci v hmotné nouzi příspěvek na živobytí. Nárok na tuto dávku má osoba v hmotné nouzi, jestliže její příjem a příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částky živobytí těchto osob.
Ve Vašem případě budou posuzovány Vaše příjmy (tj. nyní rodičovský příspěvek, později příjem 0, pokud nenastane změna) a příjmy Vaší dcery (přídavky na dítě). Bude také na místě požádat o vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob Vašeho přítele. Poté bude zjišťováno, zda Vaše příjmy dosahují či nedosahují částky živobytí posuzovaných osob. U nezletilých dětí je jejich částka živobytí 1.600,--Kč pro jedno dítě (tj. životní minimum dítěte do 6 let) u Vás by se nemuselo jednat o částku životního minima (2 800 Kč), jelikož na základě dalších okolností může Vaše částka živobytí klesnout až na tzv., existenční minimum (2.020,--Kč).
Příspěvek na živobytí pak v zásadě činí rozdíl mezi částkou živobytí společně posuzovaných osob a příjmem společně posuzovaných osob.
Nezmiňujete, zda otec dcery platí výživné, předpokládám, že patrně ne, vzhledem k tomu že jste ho nezmínila jako jeden z příjmů. Nicméně je dobré vědět, že se při posuzování nároku na tento typ dávek zkoumá, zda se žadatel opravdu snaží získat příjmy všemi dostupnými a legálními možnostmi. Je zde tedy reálný předpoklad, že Vás může pracovnice upozornit, že Vám nárok na dávku nevznikne z důvodu nevymáhání výživného pro nezletilou dceru buď po otci nebo po prarodičích, či Vám z tohoto důvodu bude snížena částka živobytí (stejně tak se např. po třech měsících zkoumá využití majetku atd.)
Další dávkou v hmotné nouzi je tzv. doplatek na bydlení. Nárok na tuto dávku má vlastník nebo nájemce bytu, který užívá byt, jestliže by po úhradě nákladů na bydlení byl jeho příjem resp. příjem společně posuzovaných osob nižší než je jejich částka živobytí viz výše. Podmínkou pro přiznání nároku na doplatek na bydlení je mimo jiné získání nároku na příspěvek na bydlení, což je dávka státní sociální podpory. Stejně tak se vyžaduje, aby užívaný byt byl v obci, ve které máte trvalý pobyt.
Nemáte-li možnost získat příspěvek na bydlení, ještě to neznamená, že nemáte šanci získat doplatek na bydlení. Zde je totiž umožněno, aby orgán pomoci v hmotné nouzi (místně příslušný obecní úřad) v případech hodných zvláštního zřetele určil, že tuto dávku přizná i osobě užívající jinou formu bydlení (např. podnájem, ubytovna, azylový dům). Nemohu Vám slíbit, že Vám tuto výjimku uznají, ale můžete to zkusit. Nicméně v případě přiznání této výjimky odpadá i podmínka, že musí jít o byt v obci, kde máte trvalý pobyt.
Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že by bylo na místě se ohledně dávek pomoci v hmotné nouzi obrátit nejprve na místně příslušný sociální odbor a zkusit podat žádost o přiznání příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Další informace o výše popsaných dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5. Bude-li to připadat v úvahu, bude vhodné požádat i o příspěvek na bydlení. Žádost o tuto dávku se podává na místně příslušném úřadu práce – oddělení dávek státní sociální podpory.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou