Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přivýdělek během rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, jsem učitelka a na rodičovské dovolené jsem se třetím dítětem (tzn. jsem už doma 6 let), můj zaměstnavatel projevil zájem, abych si pomalu začala zvykat na pracovní zařazení a nabídl mi minimální úvazek - 4 hodiny týdně. Moc by mi to pomohlo pro budoucí zařazení do pracovního procesu, ale bojím se, abych nepřišla o rodičovský příspěvek, protože můj výdělek bude minimální.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska rodičovského příspěvku není důležité, zda a v jakém rozsahu pracujete, ale jakou péči o dítě jste v dané době schopna zajistit.
Jde o to, že dítě, na které pobíráte rodičovský příspěvek (zpravidla nejmladší dítě v rodině), smí být v jeslích, mateřské školce či obdobném "kolektivním" zařízení pouze v zákonem stanovených mezích. U dětí mladších tří let je povoleno maximálně 5 dnů v kalendářním měsíci (počítá se na dny, není podstatné zda šlo v daném dni o jednu hodinu nebo o celý den) a u dětí po dovršení tří let věku si rodič smí vybrat buď mezi výše uvedenými pěti dny v měsíci a pobytem do 4 hodin denně (zde se naopak zkoumá max. počet hodin a nikoho nezajímá počet počet dnů).
Mimo tuto dobu je třeba dítěti zajistit řádnou osobní péči, což ale neznamená, že osobní péči musíte zajistit Vy! Zákon výslovně připouští, že můžete v době výkonu výdělečné činnosti zajistit osobní péči o dítě prostřednictvím jiné zletilé osoby (např. druhý z rodičů, prarodiče, teta, sousedka, profesionální chůva), takže některé matky používají rodičovský příspěvek jako "příspěvek na chůvu" a doma se prakticky neukáží...
Jste-li si schopna péči o dítě zorganizovat tak, aby jste mohla na příslušný úvazek učit a zároveň nebyla porušena povinnost zajistit dítěti řádnou péči, nic Vaší výdělečné činnosti nebrání (v minulosti takováto omezení existovala, takže možná máte v paměti uloženu starší a již neplatnou informaci, že si nesmíte k rodičovskému příspěvku přivydělávat, či že si respektive smíte přivydělat jen ve stanoveném rozsahu).
Trochu nad rámec Vašeho dotazu si dovolím doporučit, aby dodatek k pracovní smlouvě, kterým dojde ke snížení Vašeho úvazku, byl časově omezen (např. úvazek se snižuje na .. hodin na dobu do X let věku dítěte Y), jelikož v opačném případě se někdy stává, že zaměstnavatel následně odmítne přistoupit na prodloužení úvazku na původní rozsah.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.