Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
co mohu dělat po skončení RD,když mi dítě nebylo přijato do školky?
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat, když mi skončí RD v květnu a dítě by mi vzali do školky až v září, nebo nevzali vůbec?Jsem stále zaměstnaná a pokud mi dítě nevezmou do školky, tak nebudu moct nastoupit, nebo naopak kdyby mi ho vzali, tak až od září a co mám dělat od května do září?Nemůžeme si dovolit být bez peněz.Prosím o radu, jak se taková situace řeší.Bohužel ani nemám hlídání, abych do práce mohla nastoupit.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že jste zaměstnankyně v současné době čerpající rodičovskou dovolenou. Nyní si kladete otázku, jak řešit situaci v případě, kdy by Vám nevzali dítě do školky nebo by ho vzali až v září a ne v červnu.
Pokud by Vám vzali dítě do školky až od září a Vy jste neměla zajištěné hlídání, je možné zkusit požádat zaměstnavatele na tyto tři měsíce o zkrácení pracovního úvazku (bylo-li by možné alespoň v omezeném rozsahu péči o dítě zajistit), práci z domova nebo o čerpání tzv. "neplaceného volna". Při neplaceném volnu je zároveň možné, si zkusit najít brigádu, kterou by bylo možné zkloubit s péčí o dítě.
O možnosti čerpání neplaceného volna by bylo vhodné začít jednat se zaměstnavatelem s časovým předstihem. Pokud by Vaší žádosti zaměstnavatel vyhověl, mohla byste zůstat s dítětem do září doma.
Pokud byste se zaměstnavatelem nedohodla na neplaceném volnu byla byste povinna se po skončení rodičovské dovolené dostavit do zaměstnání (pokud byste již předtím pracovní poměr neukončila) a vykonávat přidělenou práci. V případě že byste tak neučinila, mohlo by být Vaše jednání posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně.
Jaké jsou tedy Vaše možnosti?
1.) Se zaměstnavatelem se dohodnete na zkráceném úvazku a změnu rozsahu pracovního poměru upravíte písemným dodatkem k pracovní smlouvě. Následně se dostavíte do zaměstnání a budete vykonávat práci ve zkráceném rozsahu. Tato varianta má smysl, pokud při zkráceném úvazku budete schopna vyřešit péči o dítě (např. budete mít hlídání alespoň na omezenou dobu).
2.) Se zaměstnavatelem se dohodnete na čerpání neplaceného volna. Tehdy by bylo na místě tuto dobu písemně ošetřit – nejlépe oboustranně podepsanou dohodou, ve které bude uvedeno mj. na jak dlouho čerpáte neplacené volno a z jakého důvodu. Následně nemusíte až do skončení neplaceného volna nastupovat do zaměstnání, ale nemáte vyřešen příjem - bylo by nutné najít si na dobu neplaceného volna jinou práci, kterou by bylo možné skloubit s péčí o dítě.
3.) Se zaměstnavatelem se nedohodnete a následně dáte výpověď. Nicméně je potřeba počítat s tím, že pokud byste dala výpověď zaměstnavateli např. v květnu 2012, tak výpovědní doba začne běžet od 1. června a pracovní poměr skončí 31. 7. 2012 (výpovědní doba je totiž dvou měsíční). V případě že byste ji „nestihla“ dát tak, aby výpovědní doba uplynula ještě před skončením rodičovské dovolené, jste povinna výpovědní dobu odpracovat (za předpokladu že pro Vás zaměstnavatel bude mít práci).
Vzhledem k tomu že od 1. ledna 2011 sledují úřady práce tzv. vážné důvody v případech, kdy pracovní poměr skončí dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance, je vhodné do výpovědi uvést, že důvodem zániku pracovního poměru je péče o dítě do 4 let věku, což je jedním z vážných důvodů stanoveným Zákonem o zaměstnanosti. Pokud by totiž vážný důvod ve výpovědi uveden nebyl, byla by Vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti ve výši 45 % čistého průměrného výdělku, kterého dosáhla u posledního zaměstnavatele po celou podpůrčí dobu (předpokládám, že je mladší 50 let, tzn. že by jí byla podpora vyplácena po dobu 5 měsíců). V opačném případě tj. když vážný důvod je prokázán, je uchazeči o zaměstnání vyplácena podpora první dva měsíce ve výši 65 % čistého průměrného výdělku, následující dva měsíce ve výši 50 % čistého průměrného výdělku a od 5. měsíce by to bylo již zmiňovaných 45 % čistého průměrného výdělku.
Dáte-li výpověď tak, že Váš pracovní poměr skončí dříve než se budete muset vrátit do zaměstnání, budete mít pravděpodobně nárok pouze na podporu počítanou z národního průměru (viz další bod).
4.) Se zaměstnavatelem se dohodnete na ukončení pracovního poměru. V tomto případě neplyne žádná výpovědní doba, pracovní poměr zanikne ke dni, který byl v dohodě sjednán. Ohledně uvedení vážných důvodů platí již výše uvedené informace.
Z pohledu případné podpory v nezaměstnanosti, vycházím z předpokladu, že po dobu rodičovské dovolené jste neměla žádné příjmy. Pokud tomu tak opravdu bylo, tak bude pro výpočet podpory v nezaměstnanosti stěžejní, zda evidenci na úřadu práce bude předcházet výdělečná činnost nebo péče o dítě (tzn. náhradní doba). Pokud byste odpracovala výpovědní dobu a ihned poté by se evidovala na úřadu práce, byla by Vám vypočítána podpora v nezaměstnanosti z průměrného čistého výdělku, kterého jste dosahovala u zaměstnavatele. Skutečnost že jste před tím měla dvě mateřské a dvě rodičovské dovolené nehraje roli.
V případě dohody o rozvázání pracovního poměru, by bylo dobré, abyste se alespoň na jeden den do zaměstnání vrátila. Poté by Vám byla podpora počítána opět z výdělku od zaměstnavatele (zde je ale potřeba ověřit si výkladovou praxi místního úřadu práce, zda by stačilo odpracovat opravdu jen den - některé úřady práce požadují větší rozsah odpracovaných dnů či měsíců). Jestliže byste neodpracovala ani jeden den, byla by Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítána z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku, přičemž se jedná v prvních dvou měsících o 0,15 násobek této mzdy, v dalších dvou měsících o 0,12 násobek a po zbývající podpůrčí dobu 0,11 násobek. V současné době se jedná o částku cca 3.500,- Kč v prvních dvou měsících.
Také upozorňuji, že v případě ukončení zaměstnání, nemáte povinnost se evidovat na úřadu práce. Zdravotní pojištění by za Vás bylo hrazeno státem z titulu péče o jedno dítě do 7 let věku ( by bylo vhodné tuto informaci nahlásit příslušné zdravotní pojišťovně), zároveň by Vám byla doba péče o dítě do 4 let věku počítána jako náhradní doba důchodového pojištění. Nicméně při hledání odpovědi na otázku, zda se evidovat či ne, je dobré mít na mysli, že v případě že byste chtěla vyšší podporu je potřeba, aby evidenci na úřadu práce bezprostředně předcházela výdělečná činnost (byť by to byla brigáda, která zakládá účast na důchodovém pojištění tj. práce na dohodu o pracovní činnost, pracovní poměr). Pouze upozorňuji, že i u skončení případné brigády se zjišťuje naplnění vážného důvodu, pokud by skončila dohodou nebo výpovědí. V tomto případě by bylo nejbezpečnější skončení uplynutím sjednané doby.
U posledních dvou variantách dojde ke skončení pracovního poměru. Po dobu pěti měsíců (podpůrčí doba u osob do padesáti let) budete mít možnost pobírat vyšší či nižší podporu v nezaměstnanosti.
Pokud bude podpora postačovat na překlenutí do doby, než bude možné dát dítě do školky a nastoupit do "normální" práce, může být tento postup řešením Vaší situace (pokud si najdete vhodnou novou práci). Je Vás ovšem nutné upozornit, že se v době pobírání podpory předpokládá, že případné vhodné zaměstnání přijmete. Nejde se tudíž na úřad práce registrovat s tím, že si ve skutečnosti žádnou práci hledat nebudete.
Nebude-li podpora dostačovat, bude třeba usilovat o získání zaměstnání, které byste dokázala skloubit s péčí o dítě (v současnosti si nesmíte přivydělávat k podpoře v nezaměstnanosti, takže budete volit mezi podporou a tímto výdělkem).
Vzhledem k tomu, že patrně hovoříme o větším časovém horizontu, chci upozornit, že nyní vycházím z aktuální legislativy. Nemohu však zaručit, že se podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti v příštím roce nezmění. Je tedy vhodné případné legislativní změny sledovat a případně se informovat na úřadu práce nebo se obrátit na některou z občanských poraden, jejich seznam naleznete na www.obcanskeporadny.cz
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou