Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Neschopenka a mateřská na ÚP
Otázka
Dobrý den, potřebuji poradit s ÚP. Ke dni 30. 6. 2011 mi končí pracovní poměr na dobu určitou (od 21.1.2008). Od 1. 7. 2011 se nahlásím na úřad práce. 1. pokud otěhotním, např. 20. 7. 2011, tak nastoupím na neschopenku, mám na ni nárok, v jaké výši a kdo ji platí? (podmínku 270 dní účasti na pojištění jsem splnila, viz. datum nástupu do zaměstnání) 2. mám nárok na PPM (přechod z nemoci na PPM), jako vedená na ÚP nebo mi náleží hned rodičovský příspěvek? 3. pokud nastoupím na neschopenku a pak ji ukončím (např. potrat), do kdy budu moci být vedená na ÚP a pobírat podporu? 4. postačí k pobírání nemocenské a následně PPM a RP, abych nastopila do práce a pracovala třeba jen týden? (pracovní poměr na dobu neurčitou, zkušební doba 3 měsíce a zaměstnavatel mě nepropustí) Pak nastoupím na neschopenku, PPM....
Odpověď
Dobrý den,
odpovědi budu strukturovat podle Vašeho číslování.
1) nárok na nemocenskou mít nebudete, o nemocenské je možné uvažovat pouze za trvání nemocenského pojištění (do skončení pracovního poměru) a v tzv. ochranné lhůtě po jeho skončení. Vzhledem k tomu, že ochranná lhůta je zde 7 kalendářních dnů, nelze v popsaném případě o nemocenské uvažovat (musela byste nastoupit do jiného zaměstnání).
Pro úplnost se sluší dodat, že podmínka 270 dnů se vyžaduje u PPM, nikoliv u nemocenské.
2) pokud otěhotníte po skončení zaměstnání, opět nejde uvažovat o PPM, jelikož nástup na tuto dávku (mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu) nepřipadne ani do doby, kdy Vám běží nemocenské pojištění, ani do ochranné lhůty po jeho skončení.
Pokud byste byla těhotná již v době skončení pracovního poměru, běžela by Vám sice delší ochranná lhůta (180 kalendářních dnů), ale ani zde by se nedalo očekávat, že stihnete nastoupit na PPM (předpokládám, že v současnosti těhotná zatím nejste). Tato ochranná lhůta platí jen pro PPM, nikoliv pro nemocenskou (byť by šlo o nemocenskou poskytovanou z důvodu rizikového těhotenství).
O PPM by tudíž opět bylo možné uvažovat jen za předpokladu, že nastoupíte do dalšího zaměstnání, které Vám založí účast na nemocenském pojištění. Nebudete-li mít nárok na PPM, budete skutečně až od porodu pobírat rodičovský příspěvek.
3) Pokud byste nastoupila na neschopenku za trvání pracovního poměru, můžete se registrovat na úřadu práce až po skončení dočasné pracovní neschopnosti.
Pokud byste nastoupila na neschopenku během ochranné lhůty (již zmíněných 7 kalendářních dnů) jste dále vedena v registru uchazečů o zaměstnání, ale úřad práce Vás omluví z plnění povinností uchazečů o zaměstnání. Požádáte-li si v tomto případě o podporu v nezaměstnanosti (nevidím důvod, proč byste na ní neměla mít nárok), bude Vám vyplácena až do doby, kdy Vám začne být vyplácena nemocenská (od 22. dne dočasné pracovní neschopnosti), následně se výplata nemocenské přeruší s tím, že si zbytek nevyčerpané podpůrčí doby podpory v nezaměstnanosti (ta je u osob do 50 let 5 měsíců) můžete vyčerpat poté, co budete opět schopna výkonu práce.
Jak je to s těhotenstvím a úřadem práce? Není-li důvod k jinému postupu, považuje se uchazečka o zaměstnání za dočasně zdravotně nezpůsobilou k výkonu práce šest týdnů před porodem a šest týdnů po porodu. Nechce-li uchazečka po uplynutí zmíněného šestinedělí plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (hledat si práci) a nastoupit do případně nalezeného vhodného zaměstnání, musí svoji registraci na úřadu práce ukončit. V opačném případě jí nic nebrání v tom, aby v souvislosti s těhotenstvím svou registraci neukončovala (úřad práce jí omluví během zmíněného období kolem porodu, i kdyby neměla nárok na nemocenskou).
Doporučuji rozlišovat vedení v evidenci uchazečů a pobírání podpory v nezaměstnanosti. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti je omezená (u osob do 50 let již zmíněných 5 měsíců), ale v registru uchazečů o zaměstnání může být člověk veden v podstatě neomezeně dlouho (pokud si stále hledá zaměstnání). Podporu sice již nedostává, ale stát za něj alespoň hradí zdravotní pojištění.
4) Zde v zásadě vycházíme z toho, co jsem již zmiňoval výše - o nemocenské a PPM můžeme v popsané situaci uvažovat pouze za předpokladu, že si ještě najdete další zaměstnání. Nastoupíte-li do dočasné pracovní neschopnosti během trvání pracovního poměru (samozřejmě předpokládám, že jde o pracovní poměr, který Vám založí účast na nemocenském pojištění), nevidím důvod, proč byste nemohla pobírat nemocenskou a to případně i po skončení pracovního poměru (až na zvláštní případy, jako jsou třeba osoby pobírající invalidní důchod třetího stupně, či zaměstnání studentů na prázdniny, není nemocenské omezeno skončením pracovního poměru).
Ohledně PPM není problém, pakliže Vás zaměstnavatel skutečně nepropustí (do zmíněných 270 dnů se Vám započítají i předchozí zaměstnání v posledních dvou letech). Pokud by Vás během těhotenství propustil, bylo by třeba řešit ochrannou lhůtu (výše zmíněných 180 dnů je maximum, které náleží pouze za předpokladu, že dotčený pracovní poměr trval alespoň 180 dnů). Nemocenská i PPM se budou tak jako tak počítat z výdělku z aktuálního zaměstnání, byť byste v tomto zaměstnání byla třeba i jen zmíněný týden (není podstatné, že se do zmiňovaných 270 dnů z převážné části započítalo jiné zaměstnání).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.