narok na nemocenskou a davky v tehotenstvi

Dotaz ze dne 17. 6. 2011 11:42.

Otázka

Dobry den. Chtela jsem se zeptat zda budu mit narok na nemocenskou a prispevek v materstvi, kdyz do dnesniho dne jsem zamestnana tj cca 6 mesicu v Cr.Ale lonskeho roku jsem pobyvala mimo EU a rok pred tim jsem pracovala v ramci EU.Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

ohledně nemocenské je situace jednoduchá, jelikož se zde u zaměstnanců nezkoumá předchozí doba pojištění. Podstatné je, že v době, kdy jste uznaná dočasně zdravotně nezpůsobilá k výkonu práce, Vám běží české nemocenské pojištění, nebo ochranná lhůta po jeho skončení (7 kalendářních dnů).

Složitější je situace u peněžité pomoci v mateřství. Zde je totiž nutné ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství doložit nejen účast na nemocenském pojištění či běh ochranné lhůty (zde může být za splnění předepsaných podmínek ochranná lhůta až 180 dnů), ale i předchozí dobu nemocenského pojištění v rozsahu minimálně 270 dnů za poslední dva roky.

Máte-li v současnosti odpracováno 6 měsíců, měla byste mít něco přes 180 dnů nemocenského pojištění. Bude-li Vaše zaměstnání trvat a vzhledem ke stupni Vašeho těhotenství do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (nástup si můžete zvolit mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu) získáte chybějících cca 90 dnů pojištění, opět nemáte s nemocenským pojištěním problém, jelikož Vám doba účasti na českém nemocenském pojištění k získání dávky stačí.

Nepůjde-li o Výše uvedenou situaci (zaměstnání skončí a další již nezískáte, nebo Vám do porodu nezbývá dost času), musíme zkoumat jakou činnost jste v rozsahu předchozích dvou let vykonávala (opakuji, že tuto lhůtu řešíme ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství). Spadne-li nám do tohoto období pouze doba, kdy jste pracovala mimo EU, může nastat problém, jelikož v takovém případě je možné nemocenské pojištění hrazené v zahraničí započítat pouze na základě případných mezinárodních smluv. V případě potřeby doporučuji kontaktovat přímo Českou správu sociálního zabezpečení (www.cssz.cz) s dotazem, zda vůči tomu či onomu státu dojde k uznání doby nemocenského pojištění či nikoliv. Situace bude jasnější, pokud nám do výše zmiňovaných dvou let spadne výkon práce v rámci EU. Státy unie si totiž vzájemně uznávají doby pojištění, takže zde nemusíte mít obavu, že by z pohledu českého systému dotčená práce "neexistovala", ale i zde je potřeba počítat s administrativními "komplikacemi". Uznávání dob pojištění totiž neprobíhá automaticky (ani tak úplně rychle), takže pokud jste tak doposud neučinila, lze doporučit vyžádat si od kompetentního orgánu státu výkonu práce formulář E 104. V případě potřeby si ho může až při žádosti o dávku vyžádat česká strana, ale v takovém případě je třeba počítat s prodlevou při vyplácení dávky, jelikož vystavení formuláře trvá i 2-3 měsíce.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším