sociální příplatek v r. 2008

Dotaz ze dne 12. 12. 2007 10:09.

Otázka

Měla bych dotaz, zda se pro výpočet životního minima pro přiznání sociálního příplatku v r. 2008 bude i nadále zvyšovat ŽM pro studující děti. Dále nerozumím formulaci:Do příjmu se nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, se kterým je pro účely této dávky společně posuzovanou.

Odpověď

Dobrý den,

i po novém roce se pro účely sociálního příplatku bude u nezaopatřeného dítěte, které studuje na střední škole v denní formě studia nebo na vysoké škole v prezenční formě studia ve studijním programu poskytujícím vysokoškolské vzdělání násobit životní minimum koeficientem 1,20.

Ohledně formulace "do příjmu se nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, se kterým je pro účely této dávky společně posuzovanou" jde o to, aby se uměle nezvyšoval příjem společně posuzovaných osob tím, že si platí vzájemně. Nejlepší bude situaci vysvětlit na následujícím zjednodušeném příkladu:

Společně posuzovány jsou: matka dítěte - vlastní příjem 0. otec dítěte - vlastní příjem 10 000 Kč (zaměstnání). nezletilé dítě - vlastní příjem 0.

Celkový příjem = 10 000 Kč.

Nyní dojde k tomu, že soud uloží otci povinnost platit na dítě výživné 1 500 Kč.

Vyjdeme-li čistě z toho, že výživné je příjmem dítěte, změní se nám situace následovně:

matka dítěte - vlastní příjem 0. otec dítěte - vlastní příjem 10 000 Kč (zaměstnání). nezletilé dítě - vlastní příjem 1 500 Kč (výživné od otce).

Celkový příjem = 11 500 Kč.

Je tedy zřejmé, že považovat výživné za příjem je v takovéto situaci pro rodinu nevýhodné, jelikož dochází k umělému navýšení celkových příjmů (dítěti se přičte 1 500 Kč, ale otec dítěte si nemůže 1 500 Kč odečíst, takže papírově vznikne 1 500 Kč, které rodina nikdy neuvidí). Uvedená formulace proto stanoví, že se k výživnému v těchto případech nepřihlíží.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším