Rodičovská a druhé dítě, mám nárok na PPM?

Dotaz ze dne 15. 7. 2011 09:01.

Otázka

Dobrý den, nyní jsme na rodičovské dovolené´, která mi končí v dubnu 2012. S manželem byhom chtli druhé dítě.Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Chtěla bych se zeptat, pokud otěhotním např. až v březnu 2012, po skončení rodičovské budu doma na nemocenské, zda-li mám při druhém dítěti nárok na PPM a výběr v délce rodičovské dovolené. Slyším spoustu názorů,někteří tvrdí, že pokud otěhotním a porodím do tří let věku staršího dítěte, tak budu mít nárok na PPm a následnou volbu rodičovské. Jiní zase tvrdí, že pokud bych otěhnotněla později a druhé dítě se narodilo až po skončení rodičovské dovolené, tedy po dubnu 2012, musím mezitím odpracovat 270 dní. Jinak nemám nárok na PPM a automaticky budu na rodičovské ve 4leté variantě.Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ze kterého vyplývá, že jste zaměstnankyní čerpající rodičovskou dovolenou, zároveň jste zaměstnaná na základě pracovního poměru na dobu neurčitou.

Budu se nyní snažit odpovědět na Vámi položené otázky. Vzhledem k budoucím nárokům na nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství a možnost volby varianty čerpání rodičovského příspěvku, je pro Vás stěžejní, že jste stále zaměstnankyně, což znamená, že jste účastna na nemocenském pojištění.

Nyní se podívejme na možný vývoj Vaší situaci, který jste v dotaze nastínila. Po skončení rodičovské dovolené, která může být ženě poskytována maximálně do 3 let věku dítěte, jste povinna se dostavit do zaměstnání a vykonávat přidělenou práci (na přesném datu nástupu do zaměstnání je potřeba se zaměstnavatelem dopředu dohodnout). Z druhé strany je zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě.

V případě že byste již v té době byla těhotná a zároveň Vám zdravotní stav neumožňoval nastoupit zpět do zaměstnání, je vhodné v rámci zachování dobrých vztahů o této skutečnosti dopředu informovat zaměstnavatele, aby se mohl na danou situaci připravit. Vy byste zároveň měla zaměstnavateli doručit potvrzení o vzniku a trvání dočasné pracovní neschopnosti. Následně by Vám byla od 4. do 21 dne dočasné pracovní neschopnosti vyplácena náhrada mzdy a od 22. dne až do skončení dočasné pracovní neschopnosti byste pobírala nemocenské. Pokud by to Váš zdravotní stav vyžadoval, můžete čerpat nemocenské až do doby 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Tehdy byste začala pobírat na základě potvrzení od Vašeho lékaře – gynekologa peněžitou pomoc v mateřství. Zmiňované potvrzení je potřeba doručit Vašemu zaměstnavateli, který je předá České správě sociálního zabezpečení.

A nyní se dostáváme k informacím o její výši. Na Vás by se vztahovalo ustanovení Zákona o nemocenském pojištění, ve kterém je uvedeno: "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou".

Jinými slovy - pokud Vám vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (začít čerpat je možné 6 - 8 týdnů před porodem) do doby 4 let věku prvního dítěte, budou se porovnávat Vaše dva vyměřovací základy (ten před nástupem na první mateřskou dovolenou a současný). Peněžitá pomoc v mateřství se pak bude počítat z toho, který je vyšší. Je tedy pravděpodobné, že Vaše další peněžitá pomoc v mateřství bude počítána ze stejného základu jako ta předchozí. Nicméně se nebude jednat o identickou výši, jelikož se každý rok upravují redukční hranice vyměřovacích základů. Zde přikládám odkaz na kalkulačku dávek nemocenského pojištění http://www.mpsv.cz/cs/9918

Také jste zmiňovala variantu pozdějšího otěhotnění. Zde by mohl být vývoj situace podobný. Po skončení rodičovské dovolené, byste byla povinna nastoupit do zaměstnání a vykonávat přidělenou práci viz výše. V případě dalšího těhotenství byste buď pracovala až do doby nástupu na mateřskou dovolenou tj. 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (což je také doba, kdy byste začala pobírat peněžitou pomoc v mateřství), nebo byste v případě rizikového těhotenství byla uznána dočasně práce neschopnou (viz výše).

Pokud budete i v budoucnu zaměstnankyní tj. Váš pracovní poměr bude nadále trvat, není nutné mít po první mateřské a rodičovské dovolené nových 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění. Důvodem je skutečnost, že předchozí mateřská a rodičovská dovolená se Vám do doby nemocenského pojištění započítávají (něco jiného by samozřejmě bylo, pokud byste byla doma s dítětem, zatímco Vaše zaměstnání již skončilo).

Ještě se zastavím u volby varianty čerpání rodičovského příspěvku. V případě že Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít možnost volby varianty čerpání rodičovského příspěvku. Jestliže by Váš denní vyměřovací základ peněžité pomoci dosahoval 380 Kč a více, máte možnost provést volbu mezi 2letou, 3letou nebo 4letou variantou. Pokud bude nižší, můžete volit mezi 3letou a 4letou variantou.

Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena jen do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším