Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vypocet materske u druheho ditete
Otázka
DObry den, prosim o upresneni nekolika mych dotazu.Jsem jeste na 3lete rodicovske se svym prvnim ditetem, ktere bude mit 3 roky 17.9.2011.Jsem stale zamestnana a mam domluveny navrat zpet do prace.Nyni jsem zjistila, ze jsem opet tehotna a chci se zeptat pokud budu muset zustat doma na rizikovem tehotenstvi teda na nemocenske bude se mi pocitat materska ze stejnych penez jako u prvniho ditete (kdy jsem mela rizikove teh. a byla na nemocenske) nebo z ceny nemocenske, kterou budu dostavat po dobu tehotenstvi? Pokud mi to zdravotni stav umozni a budu se moci vratit do zamestnani kolik mesicu budu muset min.odpracovat aby se mi pocitala materska z pripadne nove mzdy (pokud se po navratu vubec zmeni po zjisteni, ze jsem opet tehotna).Druhe dite by se melo narodit v breznu 2012.Zamestnavatel o mem druhem tehotenstvi jeste nevi, chystam se to vse resit a chci vedet co nejvice informaci at jsem v obraze.Porad jsou nejake zmeny a clovek se pak straci co plati, co uz ne a co teprve bude platit...
Moooc Vam dekuji za cenne informace
Odpověď
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se nikdy nepočítá z nemocenské, takže v tomto ohledu nemusíte mít obavy. Nástup na druhou peněžitou pomoc v mateřství proběhne dříve než Vaše první dítě dosáhne věku čtyř let, takže pokud můžeme předpokládat, že bude pokračovat Vás současný pracovní poměr, může se u Vás uplatnit zvláštní pravidlo, podle kterého se při výpočtu peněžité pomoci v mateřství srovnává "aktuální" vyměřovací základ s vyměřovacím základem, který se použil při výpočtu předchozí peněžité pomoci v mateřství. To ještě neznamená, že výsledná dávka bude identická (mění se tzv. redukční hranice a může se změnit i výsledná procentní sazba dávka), ale ve své podstatě díky tomuto pravidlu zpravidla nemáte co ztratit.
Máme zde dvě varianty:
1) po skončení rodičovské dovolené nezískáte započitatelný příjem či budou v rozhodném období jen tzv. vyloučené doby
Při výpočtu dávky se zkoumá období 12 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, ve kterém nastupujete na peněžitou pomoc v mateřství. Vzhledem k tomu, že v tomto období budete mít pouze dobu dočasnou pracovní neschopnost a rodičovskou dovolenou, nemůžeme z tohoto období dávku počítat a musíme jít do minulosti. "Aktuální" vyměřovací základ pak ve skutečnosti bude z nejbližšího předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a alespoň 30 nevyloučených dní. Tento základ se pak srovná se základem, který se použil u první peněžité pomoci v mateřství. V obou případech jde o příjem z doby před nástupem na první peněžitou pomoc v mateřství ale poněkud se liší rozhodné období (kalendářní rok X 12 předchozích kalendářních měsíců), takže mohou vyjít různé částky. Tak či onak se pro další výpočet použije ta pro Vás výhodnější.
2) po skončení rodičovské dovolené se vrátíte do zaměstnání a budete pracovat
Zde bude možné počítat "aktuální" vyměřovací základ z předchozích 12 měsíců a nebude se muset "couvat" do minulosti. Opět proběhne srovnání, takže "aktuální" základ se použije pouze v případě, pokud by to vzhledem k vyšším výdělkům bylo výhodnější než použití "starého" vyměřovacího základu z předchozí peněžité pomoci v mateřsví.
Na závěr raději zopakuji, že výše uvedené platí za předpokladu, že bude pokračovat Vaše současné zaměstnání. Pokud by došlo k jeho ukončení, není již možné takovéto srovnávání vyměřovacích základů provádět.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.