Sociální dávky

Dotaz ze dne 15. 4. 2007 10:32.

Otázka

Má kamarádka má 2 děti (1 a 3 roky), je vedená s přítelem jako druh a družka, ale nebydlí spolu. Je možné toto vedení na úřadě změnit bez souhlasu přítele? A co z tohoto jejich vztahu právně vyplívá (má ona nějaké právní povinnosti vůči němu? Na jaké dávky by měla nárok? - Nepracuje, nemá kde bydlet. Trvalé bydliště má hlášené u rodičů, kteří ji ale v bytě nechtějí.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že "vedením na úřadě jako druh a družka" máte na mysli status společně posuzovaných osob pro účely dávek státní sociální podpory či dávek v hmotné nouzi. Zde je třeba příslušnému úřadu (např. sociálnímu odboru obecního úřadu) oznámit, že došlo k rozpadu soužití a je proto třeba posuzovat Vaši kamarádku s jejími dětmi samostatně (okruh společně posuzovaných osob se stanoví speciálně pro příspěvek na bydlení podle osob hlášených k trvalému pobytu v dotčeném bytě). Opět nejde o nic, k čemu by byl nutný souhlas přítele.

Ze vztahu druh - družka žádné zvláštní majetková práva a povinnosti neplynou. Vaše kamarádka by mohla po svém bývalém příteli požadovat na dobu do dvou let věku dítěte příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matky. Dále je samozřejmě třeba řešit otázku vyživovací povinnosti k nezl. dětem. Pokud se rodiče o výchově a výživě nedohodnou, může ve věci na návrh, ale i bez návrhu rozhodnout soud.

Ohledně dávek je obtížné vyčerpávajícím způsobem odpovědět bez znalosti konkrétní situace. Předpokládám, že Vaše kamarádka v současnosti pobírá rodičovský příspěvek ve výši 7 582 Kč.

Vyjdu-li z toho, že je Vaše kamarádka společně posuzována toliko se svými dětmi, činí zákonné životní minimum této trojčlenné rodiny 6 080 Kč. Příspěvek na živobytí proto nepřichází v úvahu, nelze však vyloučit přiznání mimořádné okamžité pomoci (doporučuji konzultovat s obecním úřadem / úřadem městské části podle trvalého pobytu). Dávky spojené s bydlením jsou závislé na tom, jak klientka bydlí. Pro účely přídavku na děti a sociálního příplatku bude nutné připočíst částku poskytovaného výživného na děti a příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matky. Nepředpokládám, že by výživné bylo natolik vysoké, aby Vaše kamarádka na tyto dávky neměla nárok. Lze proto doporučit podat žádost o tyto dávky státní sociální podpory (Úřad práce (mimo Prahu), či Úřad Městské části (v Praze) podle trvalého pobytu).

Nevím, jaká je bytová situace v místě pobytu Vaší kamarádky, nicméně někdy může být řešení bytové otázky osamělé matky odkázané na sociální dávky značně komplikované. Není-li možnost bydlet u rodiny, přátel či známých, nezbývá než posoudit podle místní situace, zda finanční prostředky umožňují řešit bydlení např. podnájmem, společným nájmem či ubytovnou. Za nouzové řešení lze považovat azylové domy, které zpravidla bojují s přebytkem poptávky - nezbývá než se poptat a případně si podat žádost. Různá je situace na obcích (městských částech). Některé jsou schopny svým obyvatelům účinně pomoci s řešením jejich bytové situace (sociální byty, obecní ubytovny), v jiných je šance na získání sociálního bytu značně nejistá a vzdálená. Rozhodně nelze doporučit spoléhat při řešení bytové otázky na pomoc státu či obce.

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte či upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším