úřad práce

Dotaz ze dne 27. 7. 2011 09:23.

Otázka

Dobrý den,dotaz se týká mého syna,je mu 22 let,v září mu končí pracovní poměr na dobu určitou ,který měl na rok,má vystudovanou strojní průmyslovku s maturitou a jelikož v našem okrese je hodně německých firem,které hledají pracovníky se znalostí němčiny rozhodl se ,že si doplní vzdělání pomaturitním denním studiem němčiny a k tomu si přibral ještě kurz ve strojírenském oboru ,který by zvýšil jeho kvalifikaci,můj dotaz se týká toho,jestli má nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti,popřípadě jiné dávky a jak je to ze zdravotním a sociálním pojištěním,děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je třeba doložit za poslední tři roky alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění, což by Váš syn měl vzhledem k ročnímu pracovnímu poměru splňovat, ale je otázkou, nakolik pro něj vůbec bude možné registrovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Registrace na úřadu práce (bez které se samozřejmě nemůžeme o podpoře v nezaměstnanosti bavit) vychází z toho, že jde o osobu "volnou k práci", takže dost dobře není možné registrovat někoho, kdo není schopen plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (aktivně si hledat práci) a nastoupit k výkonu nalezeného zaměstnání.

Ustanovení § 25 odst. 1 písm. r) zákona o zaměstnanosti výslovně zakazuje, aby uchazečem o zaměstnání byla osoba, která se soustavně připravuje na budoucí povolání. V popsaném případě je tudíž třeba posoudit, jaký je charakter plánovaného studia. Půjde-li o státem uznané studium, které založí Vašemu synovi statut prezenčního studenta, nemůžeme o registraci na úřadu a pobírání podpory uvažovat. Půjde-li o "obyčejný kurz" nejde sice o absolutní překážku, ale je třeba počítat s tím, že úřad práce bude požadovat plnění povinností uchazeče o zaměstnání a nepřijme omluvu, že uchazeč něco neudělal, protože mu to časově kolidovalo s jazykovým kurzem.

Výše uvedené možnosti nám v zásadě odpovídají i na otázku, jak to bude s pojištěním.

Pokud jde o uznané studium, bude Váš syn co do zdravotního pojištění opět státním pojištěncem (stejné jako když studoval v minulosti), pokud o uznané studium nepůjde, bude se třeba registrovat na úřadu práce (díky čemuž bude opět státním pojištěncem), nebo si platit zdravotní pojištění samostatně jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Zdravotní pojištění je jediné pojištění, které musí být hrazeno vždy (státem, zaměstnavatelem nebo přímo pojištěncem).

U ostatních pojištění dluh nevznikne (nyní neřeším osoby samostatně výdělečně činné). Buď je zde příjem, ze kterého se pojistné prostřednictvím zaměstnavatele strhne, nebo zde takovýto příjem není, což znamená že není třeba nic platit, ale na druhou stranu je třeba počítat s tím, že absence pojištění má své důsledky. Není-li člověk nemocensky pojištěný či v tzv. ochranné lhůtě po jeho skončení, nemůže čerpat dávky nemocenského pojištění. Pokud jde o důchodové pojištění, tak zde je pojištění podstatné pro splnění nároku na důchod (bez předepsané doby pojištění se důchod neposkytne) i pro jeho výši. V případě dlouhodobějších výpadků v důchodovém pojištění tudíž nedojde k tomu, že by Váš syn měl dluh na důchodovém pojištění, ale může se stát, že bude mít následně obtíže s tím, aby splnit podmínky pro přiznání důchodu, či bude ve výsledku pobírat nižší důchod.

U důchodového pojištění existuje ještě jakýsi "mezistav" v podobě tzv. náhradních dob pojištění - jde o situace, kdy člověk sice nemá příjem a nic neplatí, ale jsou zde dány zvláštní zákonem uznané skutečnosti, pro které se mu dotčené období uzná pro účely nároku na důchod (byť ne vždy v plném rozsahu). Asi nejznámnějším případem je péče o dítě do čtyř let věku, ale mezi náhradní doby důchodového pojištění patří mimo jiné i doba registrace na úřadu práce coby uchazeč o zaměstnání (po dobu po kterou náleží podpora a v omezeném rozsahu i doba registrace bez nároku na podporu) a studium (v současnosti pouze pro účely invalidního důchodu).

Otázka nároku na jiné dávky je závislá na celkové situaci rodiny. Žádná zvláštní dávka určená cíleně pro tyto situace není. Obecně vzato se vychází z toho, že v době soustavné přípravy na budoucí povolání jsou děti vyživovány rodiči.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším