Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odchod na MD po ukončení pracovního poměru
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak fungují tzv. ochranné doby a zda se vztahují na moji situaci. Pracovní poměr mám na dobu určitou do konce listopadu. Poté vzhledem ke stěhování nebudeme poměr prodlužovat. Za poslední dva roky mám odpracovaný příslušný počet dní k nároku na MD. Termín porodu je cca polovina března 2012. Budu moci odejít na MD? Jaké dávky se mě mohou týkat? Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji pěkný den.
Odpověď
Dobrý den,
jen pro upřesnění raději výslovně upozorním, že se zde samozřejmě budeme bavit o "peněžité pomoci v mateřství" a nikoliv o "mateřské dovolené", jelikož posledně zmiňovaná "MD" je svojí podstatou zaměstnavatelem neplacená dovolená (omluvená nepřítomnost v práci) a tudíž se o ní dost dobře nemůže jednat po skončení pracovního poměru.
Pokud k 30.11.2011 budete těhotná, poběží Vám pro účely peněžité pomoci v mateřství zvláštní ochranná doba a to v rozsahu délky skončeného pracovního poměru, maximálně však v délce 180 kalendářních dnů. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále již jen "PPM") je rozhodující den násupu na tuto dávku. Ten si můžete zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu.
Máte-li termín porodu v polovině března 2012, neměla byste mít nejmenší problém s tím, aby Vám ochranná lhůta nemocenského pojištění vystačila až do nástupu na PPM.
Druhou podmínkou je získání alespoň 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech. Neuvádíte nic bližšího o tom, jak dlouho již pracujete (započítat lze i případné předchozí zaměstnání, pokud zakládalo účast na nemocenském pojištění), nicméně pokud tuto podmínku splňujete, nevidím důvod, proč byste nemohla čerpat peněžitou pomoc v mateřství.
Po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství (u jednoho dítěte jde o 28 týdnů) můžete požádat o rodičovský příspěvek, pokud dítěti zajistíte osobní, řádnou a celodenní péči. Nemusí jít vždy nezbytně o osobní péči Vaší osoby, jelikož zákon připouští možnost např. v době Vaší výdělečné činnosti zajistit dítěti osobní péči jiné zletilé osoby. Důležitý je osobní charakter péče. Na pobyt v kolektivním zařízení typu jesle či mateřská škola jdou dány striktní limity.
Předchozí pobírání peněžité pomoci v mateřství Vám následně dá prostor pro výběr varianty rodičovského příspěvku. Konkrétní možnosti záleží na výši peněžité pomoci v mateřství. Podle současné právní úpravy stačí samotný nárok na PPM k tomu, abyste si mohla zvolit mezi variantou do čtyř let věku dítěte (7 600 Kč do devíti měsíců věku, následně již jen 3 800 Kč měsíčně) a variantou do tří let věku dítěte (7 600 Kč měsíčně). Pro získání varianty do dvou let věku dítěte (11 400 Kč měsíčně) se vyžaduje, abyste doložila nárok na PPM v částce alespoň 380 Kč na den.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.