Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
práce na dohodu při rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli si mohu při rodičovské dovolené přividělat na dohodu a co to pro mě znamená?Musím odvádět daň,platit zdravotní a sociální?Kolik hodin můžu odpracovat,popřípadě je omezena výše částky ,kterou mohu dostat? Velice děkuji
Odpověď
Dobrý den,
dovolím si předpokládat, že řešíte nejen otázku přivýdělku při rodičovské dovolené (omluvená neplacená nepřitomnost v zaměstnání), ale i přivýdělku při čerpání rodičovského příspěvku (sociální dávka, jejíž pobírání se může, ale nemusí překrývat s čerpáním rodičovské dovolené).
Rodičovská dovolená ani rodičovský příspěvek nepředstavují překážku výdělečné činnosti. Je na Vás, zda a v jakém rozsahu zvládnete být výdělečně činná a zároveň plnit podmínky pro pobírání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek v současnosti poměrně striktně omezuje dobu, po kterou smí být dítě v zařízení kolektivního typu (jesle, mateřská škola), ale pokud je rodič schopen zajistit dítěti řádnou osobní péči jiné zletilé osoby, může pracovat třeba 12 hodin denně.
Při jakémkoliv přivýdělku (ať již v době rodičovské dovolené či jindy), je samozřejmě třeba pamatovat na povinnosti plynoucí z existence stávajícího pracovního poměru. Obecně platí, že zaměstnanec nesmí bez písemného povolení pracovat pro jiného zaměstnavatele, má-li stejný předmět činnosti jako jeho stávající zaměstnavatele (rozhoduje předmět činnosti zaměstnavatele, nikoliv druh vykonávané práce). Dále pak mohou další omezení plynout z pracovní smlouvy či jiných ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Z hlediska placení daní a pojistného, přináší čerpání rodičovského příspěvku jedinou zásadní věc - stát je plátcem zdravotního pojištění, což Vás sice nezbavuje povinnosti odvádět zdravotní pojištění, ale nemusíte doplácet do minimálního vyměřovacího základu. Pokud byste totiž nebyla státním pojištěncem a ani neodváděla zdravotní pojištění jinde, musel by Vám zaměstnavatel dopočítat zdravotní pojištění, aby odpovídalo výši pojistného z minimální mzdy (8 000 Kč). Jinak platíte daně a pojistné jako kdokoliv jiný.
Samozřejmě zásadní význam má to, o jaký druh pracovněprávního vztahu půjde. U dohody o provedení práce platíte pouze daň z příjmu, takže jde z pohledu srážek o "nejčistší" výdělek. Limit je v současnosti 150 hodin u jednoho zaměstnavatele (limit plyne z toho, že jde o dohodu o provedení práce a nikoliv z toho, že jste na rodičovské dovolené a pobíráte rodičovský příspěvek). U dohody o pracovní činnosti a pracovního poměru není z hlediska výše odvodů žádný rozdíl (používají se procentní sazby).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.