Nárok na volbu rodičovské dovolené u druhého dítěte

Dotaz ze dne 31. 8. 2011 12:16.

Otázka

Dobrý den,

jsem momentálně na rodičovské dovolené, před nástupem na mateřskou jsem byla OSVČ, platila jsem si nemocenské pojíštění a rádi bychom měli druhé miminko během dvou až tří let. Chtěla bych vědět, zda mám nárok a z čeho se mi bude počítat peněžitá pomoc v mateřství a zda si budu moc i u druhého dítěte zvolit délku rodičovské dovolené. Momentálně mám pozastavenou živnost a nejsem nikde zaměstnána.

Za Vaší odpověď předem děkuji. Pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

nejprve se zastavme u nároku na další peněžitou pomoc v mateřství. Domnívám se, že je vhodné si ujasnit obecné podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Mezi podmínky, které je nutné splnit pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství totiž patří účast na nemocenském pojištění, či běh tzv. ochranné lhůty po jejím skončení.

Nemocenské pojištění může plynout z existence pracovního poměru či práce na dohodu o pracovní činnosti. Jak pracovní poměr tak dohoda o pracovní činnosti zakládají účast na nemocenském pojištění pokud mají alespoň minimální předepsaný rozsah (tj. mají trvat déle jak 14 dnů s výdělkem minimálně 2.000,-- Kč měsíčně). Pokud se stane, že zaměstnání zanikne v době kdy je zaměstnankyně těhotná, je důležitý již zmiňovaný běh ochranné lhůty, která činí maximálně 180 kalendářních dnů. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, je ochranná lhůta kratší např. zaměstnání trvalo 40 dnů = ochranná lhůta 40 dnů. Do délky ochranné lhůty se započítávají také předchozí zaměstnání. Hlavním smyslem této ochranné lhůty je „pokrytí“ doby od zániku zaměstnání do doby 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, což je první možný termín, od kdy lze vyplácet peněžitou pomoc v mateřství.

Zároveň je v obou případech tj. při existenci pracovního poměru nebo zaměstnání na základě dohody o pracovní činnosti nutné mít splněnou účast na nemocenském pojištění alespoň v délce 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech.

Další možností na základě které lze získat účast na nemocenské pojištění je platba záloh na nemocenské pojištění jako osoba samostatně výdělečně činná. Nestačí však "pouhé" placení záloh na toto pojištění, je nutné splnit další zákonem stanovené podmínky. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění již zmiňované podmínky účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky, nutné splnit také účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nejbližšího možného čerpání peněžité pomoci v mateřství tj. 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.

Jinými slovy, osoba samostatně výdělečně činná musí splnit nejen obecnou podmínku účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky, ale zároveň musí být účastna na pojištění alespoň 180 kalendářních dnů za poslední rok před vznikem nároku na dávku.

Je tedy na Vašem zvážení, zda si obnovíte platbu nemocenského pojištění, abyste dokázala splnit zákonem stanovené podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo zda začnete pracovat na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti, která zakládá účast na nemocenském pojištění . Pokud by se Vám ani u jedné varianty nepodařilo splnit podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství viz výše, lze usilovat „alespoň“ o přiznání nemocenského poskytovaného v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Tuto dávku může pobírat osoba, která splňuje podmínky nároku na nemocenské. Pro Vás by to znamenalo, že byste si musela před pobíráním této dávky hradit alespoň 3 měsíce zálohy na nemocenské pojištění. Pokud byste byla zaměstnaná, tak by bylo potřeba být v pracovním poměru či pracovat na základě dohody o pracovní činnosti, která zakládá účast na nemocenském pojištění nebo se nacházet v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dnů a běží ode dne skončení pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti.

Obecně lze říct, že tato dávka se poskytuje ženě, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nicméně splňuje podmínky nároku na nemocenské. Dávka je poskytována 6 týdnů před plánovaným termínem porodu a 6 týdnů po něm.

A nyní se dostáváme druhé části Vašeho dotazu tj. vzniku nároku na provedení volby rodičovského příspěvku. Velmi jednoduše lze říct, že nárok na provedení volby rodičovského příspěvku má dle současné legislativy rodič, kterému vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství v tomto případě je oprávněn k provedení volby mezi 3. a 4letou variantou, pokud by rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši 380 Kč za kalendářní den má možnost volby mezi všemi třemi variantami. Pokud rodiči vznikne nárok na již zmiňované nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem je oprávněn provést volbu mezi 3letou a 4letou variantou čerpání rodičovského příspěvku. V případě, kdy by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem a tím by Vám nebylo umožněno provést volbu varianty čerpání rodičovského příspěvku, existuje možnost,že by peněžitou pomoc v mateřství tzv. „mateřskou“ čerpal muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, který by následně provedl volbu rodičovského příspěvku.

Od ledna 2012 se však v této oblasti konkrétně ve věci čerpání rodičovského příspěvku plánují legislativní změny. Dle navrhované novely bude možné provést volbu rodičovského příspěvku pouze za předpokladu, že by druhý rodič dítěte splňoval podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského poskytovaného v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pokud by ani jeden z rodičů tyto podmínky nesplňoval, jeden z rodičů by "spadl" do 4leté varianty čerpání rodičovského příspěvku, jako tomu je nyní tj. do 9. měsíce věku by pobíral rodičovský příspěvek v částce 7.600,--Kč a poté 3.800,--Kč do 4 let věku dítěte. Jak je vidno, v této situaci nenastává oproti současnosti žádná změna.

Dle nové úpravy by mohl rodič průběžně měnit délku čerpání rodičovského příspěvku a jeho výši s ohledem na sociální situaci rodiny, zároveň má každá rodina "strop" tj. částku kterou smí maximálně v průběhu 4 let věku dítěte vyčerpat. Dle zákona by se mělo jednat o částku 220.000,--Kč.

Výši rodičovského příspěvku bude možné měnit jedenkrát za tři měsíce, její výše bude muset být zaokrouhlena na stokoruny a jejím limitem bude výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tj. 30násobkem 70% denního vyměřovacího základu, nejvýše však 11 500 Kč/měsíc.

Pokud rodiči vznikl nárok na rodičovský příspěvek před účinností nové právní úpravy, měl by se dle novely rozhodnout, zda chce od 1. ledna 2012 pokračovat v čerpání podle staré právní úpravy, nebo zda bude chtít požádat o změnu čerpání rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy.

Stejně jako nyní i v nové právní úpravě bude hrát velkou roli výše denního vyměřovacího základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského vypláceného v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Nově by denní vyměřovací základ mohl předložit druhý rodič, takže se při volbě nároku přes pojištění otce nemusí příspěvek účelově přehlašovat "tam a sem". Bude tedy na rodiči, jak si v daných mezích rozvrhne čerpání příspěvku a jak si ho případně bude během čerpání příspěvku měnit (takže lze např. začít na vyšší částce a pak delší dobu čerpat nižší částku, jelikož si již budete k péči o dítě přivydělávat).

Dovoluji si upozornit, že výše uvedené informace vycházejí ze stávající legislativy a z navrhované novely, jejíž obsah může být ještě měněn. Vzhledem k tomu že ve svém dotaze hovoříte o horizontu 2 až 3 let, nelze nyní říci, jaký bude další legislativní vývoj v této oblasti. Doporučuji Vám sledovat aktuální informace např. na www.mpsv.cz, případně vznést svůj dotaz po čase znovu.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším