Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výpočet podpory v nezaměstnanosti po 2 lete rodičovské dovolene
Otázka
Dobrý den,
4.8.2009 se mi narodila dcera a zvolila jsem si 2 letou mateřskou dovolenou. Smlouvu jsem měla na dobu neurčitou a pracovala jsem u zaměstnavatele 5 let. Do zaměstnání jsem se měla vracet 5.8.2011. Bohužel se situace ve firmě změnila a zaměstnavatel pro mě místo nemá. Dostala jsem výpoved z organizačních důvodu a 3 měsíce odstupné. Dva měsíce výpovední lhůty jsem se vzdala, protože bych musela řešit drahé jesle. Na pracovním uřadě mi uřednice tvrdí, že se podpora bude počítat z rodičovské dovolené, protože ta u mě za poslední 3 roky převažuje a ne z přijmu z posledního roku před. Jak se tedy počítá výše podpory v tomto případě?
Odpověď
Dobrý den,
to co za poslední 3 roky převažuje není podstatné. Zákon o zaměstnanosti nám dává poněkud jiná kritéria...
Ve Vašem případě je rozhodující, kolik přesně jste získala doby důchodového pojištění za poslední tři roky (zkoumá se podle data registrace na ÚP). Pokud jste získala minimálně 12 měsíců, máte nárok na to, aby se Vám podpora v nezaměstnanosti počítala "normálně" z průměrného výdělku bez ohledu na to, že zbývajících 24 měsíců jste dobu důchodového pojištění neměla.
Výpočet "z rodičovské dovolené" (což je dosti nepřesné označení), přichází v úvahu pouze v případě, pokud jste nezískala potřebných 12 měsíců doby důchodového pojištění a pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti se Vám proto musí dopočítávat tzv. náhradní doba zaměstnání (což je mimo jiné doba osobní péče o dítě do 4 let věku). Ani v takovém případě však neztrácíte nárok na "normální" podporu automaticky. Musí se totiž ještě dále zkoumat, co bylo poslední Vaší činností před registrací na úřadu práce.
Pokud by šlo o výdělečnou činnost (např. byste se vrátila na výpovědní dobu do zaměstnání), po které byste se okamžitě zaregistrovala na úřadu práce, měla byste stále ještě nárok na "normální" podporu. (Některé úřady práce zde mají "specifický" výklad zákona, nicméně bych se v případě opačného rozhodnutí rozhodně odvolal.)
Pokud je však poslední činností péče o dítě (nevrátíte se po rodičovské dovolené do zaměstnání, nebo se sice vrátíte, ale poté opět zůstanete ještě nějakou dobu doma s dítětem), počítá se podpora v nezaměstnanosti níže uvedeným "zvláštním" postupem.
Výše podpory v tomto (a dalších stanovených případech) nevychází z průměrného výdělku v posledním zaměstnání (ani z výše pobíraného rodičovského příspěvku), ale z průměrného výdělku v národním hospodářství za první tři čtvrtletí předchozího kalendářního roku. To by ještě samo o sobě nemuselo být nevýhodné, ale problém spočívá v tom, že je zde stanovena zvláštní procentní sazba. Zatímco normální podpora má sazbu 65 %, 50 %, a 45 % (65 % první dva měsíce, 50 % třetí a čtvrtý měsíc a 45 % pátý měsíc) tak tato podpora má sazbu jen 15 %, 12 % a 11 %, což v roce 2011 znamená částky 3 499 Kč, 2 799 Kč a 2 566 Kč.
Nemáte-li potřebnou dobu důchodového pojištění, je třeba počítat s tím, že dostanete pouze výše uvedenou podporu, jelikož Vaší poslední činností před registrací na úřadu práce byla péče o dítě. Pokud potřebnou dobu důchodového pojištění máte, ale přesto byste dostala jen tuto podporu, rozhodně se proti výši podpory odvolejte, jelikož argument typu máte za poslední 3 roky odpracováno méně jak 50 % by byl samozřejmě právně zcela absurdní.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.