rodičovský příspěvěk prodloužen z dúvodu zdravotního stavu a další téhotenství

Dotaz ze dne 7. 9. 2011 11:35.

Otázka

Dobrý den měla bych na Vás dotaz ohledně nároků na meteřskou dovolenou. Mam 3 letou dceru rozenou 30.3.2008 kdy mi skončil oficiální rodičovský příspěvek.z důvodu zdravotního stavu mé dcery mam prodloužený příspěvěk do 7 let věku dcery to činí 4600 kč plus mam péči o osobu blízkou která činí 3000kč dohromady teda 7600 kč. a můj dotaz se týká mého nového těhotenství jsem skoro v 5 měsíci.Jakou mam možnost čili variantu mateřské dovolené po porodu.Děkuji

Odpověď

Dobrý den, nejprve by bylo vhodné ujasnit termín mateřská dovolená. Ta přísluší zaměstnankyni v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě po dobu 28 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Po dobu mateřské dovolené zaměstnankyně obvykle čerpá peněžitou pomoc v mateřství, která se lidově nazývá "mateřská". Jedná se o dávku nemocenského pojištění.

Po skončení mateřské dovolené navazuje obvykle rodičovská dovolená, kterou opět čerpá zaměstnankyně nejdéle do doby 3 let věku dítěte. Po dobu rodičovské dovolené zaměstnankyně obvykle pobírá na základě péče o dítě rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek však může pobírat i rodič, který není zaměstnancem. Nárok na rodičovský příspěvek je totiž založen na řádné osobní a celodenní péči o dítě.

Ještě se také zastavím u Vámi zmíněné péče o osobu blízkou. Zde máte patrně na mysli pobírání příspěvku na péči, na který má nárok osoba, která je závislá na péči druhé osoby. Zároveň dodávám, že v případě že má dítě přiznán příspěvek na péči, tak je rodiči vyplácen rodičovský příspěvek v poloviční výši, nejméně však ve výši rozdílu tj. ve Vašem případě by polovina vycházela na 3.800 Kč, ale vyplatí se Vám 4 600 Kč, aby vycházelo, že 4 600 + 3000 = 7 600 Kč, což by byla výše rodičovského příspěvku, pokud by příspěvek na péči nebyl vyplácen.

Pokud byste byla zaměstnaná, bylo by možné u druhého dítěte čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Obecně lze říct, že pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit zákonem předepsané podmínky tj. mít splněnou účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dnů za poslední dva roky před možným vznikem nároku na peněžitou pomoc v mateřství a být zároveň účastna nemocenského pojištění (např. na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti, která trvá alespoň 14 dnů a výdělek je vyšší než 2.000,--Kč), případně se ocitat v ochranné lhůtě. Ta činí maximálně 180 kalendářních dnů (její délka se odvíjí od délky zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo méně jak 180 kalendářních dnů, je lhůta rovna délce zaměstnání). Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí v celkové délce 28 týdnů, přičemž 6 – 8 týdnů je čerpáno před plánovaným termínem porodu a zbytek po něm.

Jestliže nejste v pracovním poměru, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám mohl vzniknout pouze tehdy, pokud byste se nacházela v ochranné lhůtě. Ta začíná běžet dnem následujícím po skončení pracovního poměru. V tomto případě by bylo důležité, aby Vám ochranná lhůta pokryla mezidobí od skončení pracovního poměru do doby 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (což je nejdříve možný termín čerpání peněžité pomoci v mateřství).

V případě že: - nejste v pracovním poměru - neběží Vám ochranná lhůta nebo nezačne běžet - nestihnete se do doby 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem zaměstnat

nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. Zároveň také nebudete mít možnost provést volbu varianty čerpání rodičovského příspěvku.

Jak vyplývá z výše uvedených informací, ve věci vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství a následného rodičovského příspěvku bude hodně záležet na Vaši aktuální situaci.

Pokud by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství mohla byste si volit čerpání rodičovského příspěvku mezi všemi 3 variantami, přičemž u 2leté varianty, je potřeba, aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši 380,--Kč za kalendářní den.

Jestliže byste „spadla“ do 4leté varianty čerpání rodičovského příspěvku, mohla byste prvních 9 měsíců čerpat rodičovský příspěvek v základní výměře (tj. 7.600,--Kč). Po uplynutí 9. měsíců byste opět mohla čerpat kombinaci rodičovského příspěvku z důvodu péče o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené a příspěvku na péči.

V případě, kdy by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, existuje možnost, že by peněžitou pomoc v mateřství tzv. „mateřskou“ čerpal muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Předpokladem však je, že by otec dítěte splňoval podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (tj. byl zaměstnancem nebo se ocitl v ochranné lhůtě a zároveň měl splněnou podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky). Zároveň byste spolu museli uzavřít dohodu o čerpání „mateřské“. Dohoda musí být písemná, měla by obsahovat Váš ověřený podpis a nesmí být uzavřena dříve než 7. týden po porodu. Otci dítěte stačí čerpat peněžitou pomoc v mateřství třeba i jen jeden den. Následně otec může provést v době, kdy čerpá rodičovský příspěvek, volbu rodičovského příspěvku, která se do budoucna již nebude měnit bez ohledu na to, kdo bude o dítě pečovat, či na koho se přepíše rodičovský příspěvek. I když se čerpá příspěvek přes otce, můžete o dítě pečovat Vy, čímž bude splněna podmínka zajištění péče zletilou osobou.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším