Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Sociální dávky po skončení podpory v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, bratr je od 1.10.2010 evidován jako nezaměstnaný na úřadu práce. 31.12.2010 byl po úrazu hospitalizován, potvrzení o pracovní neschopnosti však nedostal. Po 5 měsících mu úřad práce přestal vyplácet podporu v nezaměstnanosti, pracovní neschopnost však trvala dále. Nyní u něj bylo zjištěno onkologické onemocnění a čeká ho dlouhodobá léčba. Na úřadu práce mu však bylo oznámeno, že od 1.10.2011 mu přestanou hradit sociální a zdravotní pojištění. Jak by měl bratr dále postupovat a má nárok na nějaké sociální dávky? Léčba bude nákladná a spojená také s výdaji na dopravu (cesty na chemoterapie). Bydlí společně s rodiči (důchodci).
Odpověď
Dobrý den,
nemocenská je dávka z nemocenského pojištění a proto ji lze pobírat pouze pokud nemoc nastane v době kryté nemocenským pojištěním, nebo v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nemocenskou je v současnosti 7 dnů, takže pokud Váš bratr pozbyl zdravotní způsobilost konat práci dva měsíce po skončení svého pracovního poměru, opravdu neměl možnost začít čerpat nemocensku.
Bude-li ztráta způsobilosti konat práci dlouhodobá, může požádat o invalidní důchod (přiznává se ve třech stupních podle závažnosti poklesu pracovní schopnosti). Pro získání invalidního důchodu je třeba mít předepsaný počet let důchodového pojištění (počet let je stanoven podle věku), ale narozdíl od nemocenské se nevyžaduje, aby invalidita nastala v době pojištění. Ohledně možnosti získání invalidního důchodu doporučuji konzultovat situaci s očetřujícím lékařem.
V případě dlouhodobé ztráty soběstačnosti lze rovněž uvažovat o tzv. příspěvku na péči. Tato dávka se přiznává v závislosti na počtu samoobslužných úkonů, které žadatel není schopen vykonávat (např. příprava stravy, osobní hygienta..) a slouží k úhradě sociálních služeb či osobní péče (bližší informace naleznete např. na http://socialniporadce.mpsv.cz/cs/148).
Pomineme-li výše uvedené, nezbývá nám než obecný systém sociálních dávek, u kterého bude třeba posuzovat celkovou situaci domácnosti. Jinak řečeno se pro účely posuzování dávky budou hodnotit příjmy a potřeby bratra společně s jeho rodiči. Uvažovat zde můžeme o příspěvku na bydlení (záleží na formě bydlení a nákladech), příspěvku na živobytí (modernější a složitější forma dorovnání do životního minima) či doplatku na bydlení (dorovnání, pokud příspěvek na živobytí a na bydlení nepostačují), ale bez znalostí poměrů celé domácnosti nelze případnou možnost získání těchto dávek posoudit. Nelze vyloučit, že z pohledu státu jsou důchody rodičů dostatečně vysoké na to, aby v rámci domácnosti uživili syna bez vlastních příjmů. Základní informace o dávkách naleznete např. na www.mpsv.cz.
Co se týče úřadu práce, tak zřejmě nemáme zcela přesné informace. Sociální pojištění se uchazečům o zaměstnání nehradí, pouze se v omezeném rozsahu uzná jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Zarážejí je však informace, že by Váš bratr měl přestat být státním pojištěncem co do zdravotního pojištění. K tomu, aby za Vašeho bratra hradil zdravotní pojištění stát, totiž není nutné mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stačí, pokud je člověk veden jako uchazeč o zaměstnání (byť bez nároku na podporu). Osobně bych tudíž předpokládal, že jde buď o nepřesnou informaci, nebo Úřad práce chce Vašeho bratra vyřadit z evidence (zřejmě pro pozbytí zdravotní způsobilosti). V takovém případě by bylo vhodné zjistit, jaký má úřad k takovému postupu skutečně důvod.
V případě potřeby prosím svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.