Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Konec mateřské a žádná školka
Otázka
Dobrý den, za tři týdny mi končí rodičovská a dcera bude mít tři roky. Podala jsem 8 přihlášek do školek, ale dceru mi nevzali. Práci se mnou ukončil zaměstnavatel ještě před zahájením mateřské dohodou a já ted nemohu nastoupit do jiného zaměstnání, protože nemám hlídání:-( Poradíte mi, co bych měla udělat? Pokud jsem s dcerou doma, na ÚP asi vůbec nemám chodit že? Děkuju za odpověd a omlouvám se, jestli tu podobná otázka už byla položena.
Odpověď
Dobrý den,
nejprve si dovolím vyjasnit pojmy. Rodičovskou dovolenou je oprávněna čerpat zaměstnankyně do tří let věku dítěte. Žena na rodičovské dovolené zároveň obvykle pobírá rodičovský příspěvek, přičemž je jí tato dávka poskytována na základě osobní a celodenní řádné péče o dítě. Tento příspěvek může být čerpán po dobu dvou, tří nebo čtyř let, podle varianty kterou si žena zvolí. Z tohoto vyplývá, že doba rodičovské dovolené může být odlišná od doby, po kterou je pobírán rodičovský příspěvek. A také je důležité vědět, že čerpat rodičovský příspěvek může i žena, která není zaměstnaná, ale "pouze" pečující o dítě.
Z Vámi uvedených informací tedy vyplývá, že jste posuzována jako osoba celodenně a řádně pečující o dítě do 4 let věku. Zároveň předpokládám, že pobíráte rodičovský příspěvek v tříleté variantě.
Ohledně umístění Vaší dcery do některého kolektivního zařízení, je možné zkusit zjistit, zda je ve Vašem okolí domov dětí a mládeže. Pokud ano, je možné si ověřit, jestli nabízí dopolední programy pro děti předškolního věku. Některé domovy dětí a mládeže takto "suplují" přetížené školky.
Ptáte se také, zda má smysl chodit na ÚP. Zde máte patrně na mysli otázku evidence na ÚP. Je samozřejmě otázkou, co by bylo důvodem evidence na ÚP, tj. zda by Vám šlo o to získat podporu v nezaměstnanosti, pomoc při hledání vhodného zaměstnání, či o to, aby za Vás stát hradil zdravotní pojištění atd.
Obecně lze říct, že evidence na úřadu práce vyžaduje od uchazeče určitou míru součinnosti, tedy spolupráce s ÚP. V případě že tato součinnost není plněna, vystavuje se uchazeč o zaměstnání vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Je tedy otázka, zda se evidovat v případě, kdy byste věděla, že povinnosti uchazeče o zaměstnání, mezi které patří např. pravidelné docházení na UP na sjednané schůzky, účast na pohovorech a především nástup do případného nalezeného zaměstnání nebudete schopna plnit. Lidově řečeno, pokud sdělíte na ÚP, že nebudete schopna do zaměstnání nastoupit, tak Vás odmítnou zaevidovat.
Jestliže byste uvažovala o evidenci na ÚP především kvůli získání podpory v nezaměstnanosti, je vhodné vědět, že pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je potřeba splnit 12 měsíců doby důchodového pojištění za poslední tři roky (to znamená mít odpracováno alespoň 12 měsíců na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti). V případě že zaměstnankyně v průběhu posledních třech lete nepracovala, lze nahradit tuto dobu pojištění tzv. náhradními dobami, mezi které patří např. péče o dítě do 4 let věku.
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v situaci, kdy je doba důchodového pojištění nahrazena náhradní dobou, je stěžejní, zda evidenci na úřadu práce bezprostředně předchází výdělečná činnost či náhradní doba důchodového pojištění tj. péče o dítě.
Jestliže evidenci bezprostředně předchází výdělečná činnost (alespoň 1 den, je však potřeba si zjistit výkladovou praxi příslušného úřadu práce - některé úřady práce požadují delší dobu), vyplácí se "klasická" podpora v nezaměstnanosti, která činí první dva měsíce 65% čistého průměrného (pravděpodobného) výdělku z posledního zaměstnání, další dva měsíce 55 % čistého průměrného výdělku a zbývající měsíc 45 % (vycházím z předpokladu, že se jedná o ženu do 50 let, u které činí podpůrčí doba 5 měsíců).
Trochu jiná situace by nastala, pokud by evidenci na úřadu práce bezprostředně předcházela péče o dítě. Tehdy by byla ženě vyplácena podpora odvozená od násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí období, v současné době se jedná o částku cca. 3.500,--Kč, která se ještě v dalších měsících snižuje.
Za předpokladu že byste chtěla získat vyšší tj. "klasickou" podporu v nezaměstnanosti, bylo by na místě se nechat alespoň brigádně zaměstnat na základě dohody o pracovní činnost či pracovním poměru. A po skončení brigády je potřeba se BEZPROSTŘEDNĚ evidovat na úřadu práce.
Zároveň dodávám, že případná brigáda by měla skončit ideálně uplynutím doby na kterou byla sjednaná. V případě kdy by byla ukončena dohodou či výpovědí z Vaší strany, bude ÚP zkoumat "vážné důvody" skončení, mezi které patří např. péče o dítě, docházka dítěte do předškolního zařízení apod.. Pokud by v dohodě či výpovědi nebyly uvedeny, vznikl by Vám nárok na podporu ve výši 45 % průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání po celou podpůrčí dobu tj. 5 měsíců. Předpokládám totiž, že jste mladší 50 let.
Pro úplnost ještě dodávám, že z titulu osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku za Vás bude hrazeno zdravotní pojištění státem, i poté kdy Vám skončí nárok na rodičovský příspěvek a Vy nebudete v evidenci na úřadu práce. Zároveň je Vám doba péče o dítě do 4 let posuzována jako náhradní doba důchodového pojištění.
Nezmiňujete se o Vaší rodinné situaci. V případě že byste byla v situaci, kdy je rodičovský příspěvek Váš hlavní zdroj příjmů a Vy nejste ve společné domácnosti např. s manželem, přítelem, rodiči, můžete se zkusit obrátit na místně příslušný úřad, odbor dávek pomoci v hmotné nouzi s žádostí o poskytnutí příspěvku na živobytí, případně doplatku na bydlení. Další dávky o které lze potenciálně žádat, může být přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. O tyto dvě dávky lze žádat u místně příslušného úřadu práce.
Konkrétní podmínky které je nutné splňovat pro vznik nároku na výše uvedené dávky naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2 a http://www.mpsv.cz/cs/5
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou