Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Skončila mi rodičovská a jsem znovu těhotná. Mám rizikové těhotenství a jsem na ÚP. Na co mám nárok?
Otázka
Dobrý den. Právě mi skončila rodičovská dovolená a jsem znovu krátce těhotná. Z důvodu rizikového těhotenství si nemohu najít práci a tak se hlásím na ÚP. Zaměstnání před prvním dítětem bylo na dobu určitou a je již 3 roky ukončeno. Mám nárok na nějaké dávky? nebo jen na podporu v nezaměstnanosti? Žiji s manželem a naše příjmy by pak nestačily na půjčky a domácnost. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
samotná nezaměstnanost a těhotenství Vás neopravňuje pobírat žádné zvláštní dávky (pokud tedy neřešíme podporu v nezaměstnanosti či případnou podporu při rekvalifikaci) a z hlediska případného nároku na dávky se tudíž musí zkoumat celková situace rodiny. Svébytné postavení mají dávky přiznávané na základě nepříznivého zdravotního stavu, ale v dotazu nezmiňujete nic, co by ve mě vyvolávalo dojem, že je třeba tento typ dávek řešit.
Neuvádíte nic bližšího o skladbě Vaší rodiny (z dotazu plyne, že je zde minimálně jedno dítě a dvě dospělé osoby), jejích příjmech či dalších okolnostech, které mají vliv na nárok na jednotlivé dávky. S tím co mám k dispozici Vás tak bohužel nemohu než odkázat na obecné informace o sociálních dávkách, které naleznete např. na www.mpsv.cz.
Principiálně je třeba počítat s tím, že pokud má Váš manžel z pohledu zákona dostatečné příjmy na to, aby rodinu uživil, nevyplácí se následně členům rodiny sociální dávky. Hranice příjmů pro jednotlivé dávky je různá, takže není nic neobvyklého, že příjmy jsou "dost nízké", aby rodina měla nárok na přídavky na děti, ale "příliš vysoké" než aby mohla pobírat příspěvek na živobytí. Velmi svébytné postavení má pak příspěvek na bydlení, u kterého je třeba řešit druh bydlení, lokalitu, výši uznatelných nákladů na bydlení, kdo má v daném bytě hlášený trvalý pobyt atd.
Velmi často se v praxi setkávám s tím, že rodina má nedostačující příjmy v důsledku splácení půjček, úvěrů či jiných dluhů. Zde je třeba upozornit, že pro posouzení nároku na dávky se zkoumají příjmy před úhradou takovýchto pohledávek, takže pokud má např. rodina životní minimum 7 080 Kč při příjmech 13 000 Kč, je z pohledu zákona nad životním minimem bez ohledu na to, že z této částky má 8 000 Kč měsíčně dávat na splátky úvěrů.
V případě zájmy upřesněte svůj dotaz, či konkrétněji popište situaci.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.