Nárok na rodičovský příspěvek

Dotaz ze dne 10. 10. 2011 14:40.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych poradit. Jsem na mateřské dovolené jeden rok, právě když synovi byl jeden rok, sociální pracovnice ode mne žádá potvrzení příjmu otce dítěte, se kterým nežiji ve společné domácnosti a několikrát jsem na sociálním odboru sepisovala čestné prohlášení, že s otcem dítěte nežiji. Nyní mi byl odebrán rodičovský příspěvek na dítě, z důvodu, že jsem nepřinesla potvrzení příjmu otce dítěte z důvodu, že se s ním nestýkám a nevím kde se právě nachází. Chtěla bych se zeptat, zda tedy mají nárkok mi odebrat rodičovský příspěvek. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je dávka, která se vyplácí na základě řádné, osobní a celodenní péče o dítě, nikoliv na základě zkoumání příjmu či majetkových poměrů rodičů. Pokud Vám byl skutečně odebrán rodičovský příspěvek z důvodu nedoložení příjmů otce dítěte, jde o naprostý nesmysl, jelikož se zde příjmy vůbec nedokládají.

Osobně si dovoluji předpokládat, že jste se přepsala a ve skutečnosti řešíte přídavek na dítě. U něj se již příjem rodiny zkoumá, jelikož tuto dávku lze vyplatit pouze pokud má rodina příjem do 2,4 násobku jejího životního minima.

Přídavek na dítě je dávkou státní sociální podpory. V tomto systému nalezneme definici tzv. "společně posuzovaných osob", což jsou mimo jiné nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí pokud spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Problém je v tom, že v případě nezaopatřených dětí a jejich rodičou se automaticky předpokládá, že spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby (jsou-li rodiče rozvedeni, posuzuje se dítě automaticky s tím rodičem, kterému bylo svěřeno do péče).

Chápu-li správně Vaši situaci, tak z pohledu úřadu žijete s otcem dítěte bez ohledu na to, zda s ním skutečně žijete či nikoliv.

To ovšem neznamená, že by s výše uvedeným nebylo možné nic dělat. V takovýchto situacích se podává na úřad tzv. návrh na vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Podle ustanovení § 7 odst. 6 zákona č. 117/1995 Sb., totiž může úřad práce rozhodnout, že se takováto osoba nepovažuje za osobu společně posuzovanou, pokud s žadatelem o dávku prokazatelně po dobu alespoň tří měsíců nežije. V dotazu zmiňujete, že jste podávala čestné prohlášení, že s otcem dítěte nežijete, ale není jasné, zda šlo o podání návrhu na vyloučení otce dítěte z okruhu společně posuzovaných osob či nikoliv. Pokud o takovýto návrh šlo, měl úřad práce o Vašem návrhu rozhodnout a určit, zda se otec dítěte s Vámi bude či nebude společně posuzovat.

Rozhodnutí o odebrání dávky pro nedoložení příjmu otce dává smysl, pokud nebylo požádáno o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob (a tudíž se uplatní automatické společné posuzování), nebo pokud žádosti nebylo vyhověno (dle názoru úřadu nebylo dostatečně prokázáno, že s ním po dobu minimálně tří měsíců nežijete).

Vzhledem k tomu, že na základě poskytnutých údajů se nelze dobrat k tomu, k čemu skutečně došlo, doporučuji Vám dotaz upřesnit, zkusit si o situaci promluvit přímo na dotčeném úřadě, nebo se s veškerými s tímto souvisejícími písemnostmi dostavit na osobní konzultaci v některé z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším