Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpověď dohodou
Otázka
Dobrý den,
mám dotaz ohledně otce je zamměstnám u firmy cca 37 let firma se prodala jinému vlastníkovy který ruší toto pracoviště z důvodu nevytížení a přesunuje jej o 40 km dál do pobočky. Kam samozřejmě se nemá jak dostat, když podá výpověď dohodou což je cíl firmy. Má nárok na podporu.
Odpověď
Dobrý den,
pokud má Váš otec v pracovní smlouvě vymezené místo výkonu práce a zaměstnavatel přesouvá výrobu do jiného místa, měl by si Váš otec ohlídat, za jakých podmínek je dohoda uzavřena. Pokud by totiž nedošlo k dohodě, je problém zaměstnavatele, že není schopen přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvu (jde o tzv. překážku v práci na straně zaměstnavatele) a až do ukončení pracovního poměru by měl otci vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Dá-li otci výpověď pro rušení či stěhování zaměstnavatele, poběží dvouměsíční výpovědní lhůta (nebylo-li platně sjednáno jinak), která se počítá až od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena. Po skončení pracovního poměru pak vznikne nárok na podporu ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.
Nic jako výpověď dohodou neexistuje. Buď jde o výpověď a pro tu platí výše uvedené pravidla (jde-li o výpověď danou zaměstnavatelem z výše uvedených důvodů), nebo o dohodu. U dohody si je třeba dát pozor, jelikož zde bude mít Váš otec nárok pouze na to, co si v dohodě sjedná. Neuvážený podpis zde může znamenat, že pracovní poměr bude ukončen okamžitě, bez nároků na odstupné a ještě dojde ke snížení podpory v nezaměstnanosti.
Tím netvrdím, že by nebylo možné ukončit pracovní poměr dohodou, ale mělo by zde být uvedeno, z jakého důvodu se pracovní poměr rozvazuje (rozvázání bez vážného důvodu znamená snížení podpory v nezaměstnanosti) a pokud má dojít k ukončení pracovního poměru v dřívějším termínu, než v jakém by došlo k jeho skončení výpovědí, je třeba uvážit vznesení požadavku na vyšší odstupné (výše jsem zmiňoval, že je na zaměstnavateli, aby vyplácel náhradu mzdy, pokud není schopen přidělovat práci podle pracovní smlouvy). Zaměstnavatele stále vyjde levněji vyplatit zaměstnanci vyšší odstupné, než mu vyplácet náhradu mzdy, jelikož u náhrady mzdy musí vedle částky vyplácené zaměstnanci odvádět pojistné.
Dojde-li k výpovědi pro stěhování zaměstnavatele, nevidím důvod, proč by neměl vzniknout nárok na podporu, ale je třeba počítat s tím, že podpora se bude vyplácet až po uplynutí doby odpovídající odstupnému. Při odstupném ve výši trojnásobku průměrného výdělku se podpora posune o tři měsíce, takže se přizná až za 4. měsíc nezaměstnanosti.
Na závěr si dovolím zopakovat, že výše uvedené vychází z předpokladu, že v pracovní smlouvě je určeno místo výkonu práce, které zaměstnavatel nyní nedokáže dodržet. Pokud by bylo místo výkonu práce bylo sjednáno šířeji, takže by požadavek zaměstnavatele na výkon práce v 40 km vzdáleném místě nebyl v rozporu s pracovní smlouvou, bylo by naopak na Vašem otci, jak splní svůj závazek z pracovní smlouvy, nebo ji včas rozváže (zde rozhodně nelze s odstupným počítat).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.