Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpočet sociálního příspěvku pro osvč v těhotenství
Otázka
Dobrý den,jsem osvč a jsem v 6 měsíci těhotenství,práci už tak dobře nezvládám,jelikož jsem kadeřnice a chodím k lidem domu.K 1.listopadu budu pozastavovat živnost a chci se zeptat,jestli budu mít nárok na nějakou podporu ,jak zjistim částku,kterou bych popřípadě dostávala a jak vše probíhá? respektive co všechno si sebou vzít na pracovní úřad?Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že Vás zajímá, o jakou podporu byste mohla ve své situaci požádat. Podíváme-li se na dávky, které se vztahují k těhotenství a mateřství, naskýtá se jako první otázka peněžité pomoci v mateřství, lidově nazývané "mateřská". Ta je vyplácena po dobu 28 týdnů, z toho 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbývající část je čerpána po porodu.
Nárok na tuto dávku může vzniknout jak zaměstnankyni tak osobě samostatně výdělečně činné tzv. OSVČ. Předpokladem pro vznik nároku na dávku však je, že si OSVČ hradí nemocenské pojištění, které není na rozdíl od důchodového pojištění povinné.
Nestačí však "pouhé" placení záloh na toto pojištění, je nutné splnit další zákonem stanovené podmínky. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění již zmiňované podmínky účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky, nutné splnit také účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Jinými slovy, osoba samostatně výdělečně činná musí splnit nejen obecnou podmínku účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky (sem lze započítat třeba i předchozí zaměstnání, pokud spadá do této lhůty), ale zároveň musí být účastna na pojištění OSVČ alespoň 180 kalendářních dnů za poslední rok před vznikem nároku na dávku (nelze tudíž ukončit zaměstnání, zahájit SVČ a ihned jít čerpat peněžitou pomoc v mateřství).
Ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství musí zároveň trvat nemocenské pojištění nebo se musíte nacházet v ochranné lhůtě.
Maximální délka ochranné lhůty je 180 kalendářních dnů (pokud alespoň tak dlouho trvala poslední účast na pojištění a ke dni zániku účasti na pojištění jste již byla těhotná). To znamená, že pokud nyní živnost pozastavíte, měla byste mít období od pozastavení živnosti do čerpání peněžité pomoci (nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) "pokryto" ochrannou lhůtou.
Další možností je čerpání nemocenského poskytovaného v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Tato dávka se vyplácí těhotné ženě, v případě že jí nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, zároveň však splňuje nárok na nemocenské. U OSVČ nárok na nemocenské vzniká pokud je účastna nemocenského pojištění alespoň 3 měsíce před vznikem dočasné pracovní neschopnosti. Pro úplnost dodávám, že nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem je vypláceno 6 týdnů před plánovaným termínem porodu a 6 po porodu. Pro nemocenské by tedy stačilo hradit si nemocenské pojištění s kratším předstihem. I zde platí, že pro nástup na nemocenské musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo se musíte nacházet v ochranné lhůtě. U nemocenského však činí na rozdíl od peněžité pomoci mateřství 7 kalendářních dnů. Pokud byste neměla možnost získat peněžitou pomoc v mateřství a chtěla alespoň čerpat tuto nemocenskou, bylo by si třeba "držet" účast na nemocenském pojištění téměř až do porodu.
Výše dávky PPM a nemocenského v roce 2011 se odvíjí od výše záloh na pojistné na důchodové pojištění a výše uhrazeného pojistného na nemocenské pojištění v předchozích 12-ti kalendářních měsících před měsícem, ve kterém budete žádat o dávku.
Nárok na obě výše uvedené dávky (resp. na jednu nebo druhou) se uplatňuje na základě lékařského potvrzení, které Vám vystaví Váš gynekolog, u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Kontakty na jednotlivé pracoviště naleznete zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty/
Zároveň je vhodné vědět, že pozastavením živnosti se Vám "stopuje" účast na nemocenském pojištění (samozřejmě za předpokladu, že Vám nyní účast na nemocenském pojištění "běží".), což by mohlo mít vliv na budoucí nárok na peněžitou pomoc v mateřství u dalšího dítěte viz podmínky výše. Ohledně aktuálního těhotenství by bylo strategičtější pozastavit živnost teprve poté až Vám vznikne nárok na dávku.
Zmiňujete, že Vám nyní začíná činit potíže zastat svoji práci, je tedy na zvážení, zda svoji situaci nezkonzultovat s lékařem a v případě potřeby se "nechat zneschopnit". V tomto případě byste čerpala "klasické" nemocenské a na něj by navázalo čerpání peněžité pomoci v mateřství případně nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a mateřství. Předpokladem je opět splněná účast na nemocenském pojištění. U "klasického" nemocenského jsou to opět minimálně 3 měsíce. I o tuto dávku byste prostřednictvím lékařského potvrzení žádala u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.
Jak jsem již psala peněžitou pomoc v mateřství či nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím lze čerpat pouze po zákonem stanovené období. Po jejich vyčerpání navazuje čerpání rodičovského příspěvku. Tato dávka je vyplácena rodiči na základě celodenní a řádné péči o dítě. Zároveň jeho pobírání nevylučuje možnost přivýdělku, pouze je potřeba po dobu výdělečné činnosti zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
V případě že by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla byste podle současné právní úpravy možnost volit si mezi 2letou, 3letou a 4letou variantou, přičemž u 2leté varianty, je potřeba, aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši 380,--Kč za kalendářní den. Více informaci o této dávce naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2
Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku. Pro úplnost dodávám, že o tuto dávku se žádá na příslušném úřadu práce, odboru dávek státní sociální podpory.
V případě, kdy by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenské, existuje možnost, že by peněžitou pomoc v mateřství čerpal muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Předpokladem však je, že by otec dítěte splňoval podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (tj. byl zaměstnancem nebo se ocitl v ochranné lhůtě a zároveň měl splněnou podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky). Zároveň byste spolu museli uzavřít dohodu o čerpání „mateřské“. Dohoda musí být písemná, měla by obsahovat Váš ověřený podpis a nesmí být uzavřena dříve než 7. týden po porodu. Otci dítěte stačí čerpat peněžitou pomoc v mateřství třeba i jen jeden den. Následně otec může provést v době, kdy čerpá rodičovský příspěvek, volbu rodičovského příspěvku, která se do budoucna již nebude měnit bez ohledu na to, kdo bude o dítě pečovat, či na koho se přepíše rodičovský příspěvek. I když se čerpá příspěvek přes otce, můžete o dítě pečovat Vy, čímž bude splněna podmínka zajištění péče zletilou osobou.
Dále se v současnosti projednává nová právní úprava, která by případně vstoupila v účinnost k 1.1.2012. Z hlediska nároku na čerpání však stále zústává rozhodující, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, či zmiňovanou nemocenskou vyplácenou v souvislosti s porodem.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou