Přivýdělek na ŽL při RD

Dotaz ze dne 20. 10. 2011 16:19.

Otázka

Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem a dále mi bude navazovat rodičovská dovolená do dvou let věku dítěte. Ráda bych si však ještě přivydělávala prodejem přes vlastní eshop, tzn. budu si muset na tuto činnost vyřídit živnostenský list. Stále mi ale trvá HPP u zaměstnavatele, kde mám nahlášenou rodičovskou dovolenou. Můj dotaz zní: Když si budu při RD přivydělávat jako OSVČ a pokud do dvou let dítěte znovu otěhotním, budu mít pak znovu nárok na PPM a z čeho se mi bude vypočítávat - z příjmu před první mateřskou u zaměsnavatele anebo ze samostatně výdělečné činnosti??? Předem děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

pokud trvá původní zaměstnání, nevidím důvod, proč byste v tomto zaměstnání nemohla čerpat peněžitou pomoc v mateřství na další dítě (výjimkou je situace, kdy si sjednáte zaměstnání na dobu dovolené v původním zaměstnání a tuto druhou činnost neukončíte před nástupem na druhou peněžitou pomoc v mateřství). Vzhledem k tomu, že v rozhodné době (12 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, ve kterém nastoupíte na PPM) nebudete mít v zaměstnání žádný výdělek ani odpracovanou dobu, skutečně by se Vám PPM počítala z výdělků před nástupem na první mateřskou dovolenou.

Z hlediska samostatné výdělečné činnosti si bude třeba především vyjasnit, zda se budete či nebudete hlásit k nemocenskému pojištění. Pokud se k nemocenskému pojištění nepřihlásíte (např. proto, abyste měla nižší odvody), nebude se u PPM tato činnost vůbec řešit. Budete-li si nemocenské pojištění platit a to po dobu alespoň 270 dnů (přesněji řečeno potřebujete 270 dnů za poslední dva roky, 180 dnů v posledním roce před nástupem na PPM a nástup na druhou PPM musí vyjít tak, aby trvalo nemocenské pojištění OSVČ, nebo běžela ochranná lhůta z tohoto pojištění), budete mít následně možnost požádat si o PPM i z této samostatné výdělečné činnosti.

Přiznání PPM z původního zaměstnání i ze SVČ však neznamená, že byste dostala dvě PPM. Přizná se jen jedna PPM, ale při jejím výpočtu se Vám sečte výdělek ze zaměstnání s vyměřovacím základem ze SVČ. Je si třeba uvědomit, že se vyměřovací základy (po jejich sečtení) redukují. V současnosti to znamená, že z denního vyměřovacího základu se u PPM:

do částky 825 Kč započítá 100 %, mezi částkou 825 Kč a 1 237 Kč se započítá 60 %, mezi částkou 1 237 Kč a 2 474 Kč se započítá 30 % a k částce nad 2 474 Kč se nepřihlíží.

PPM se pak vyplácí v sazbě 70 % výše uvedeným způsobem redukovaného základu.

Před přihláškou k účasti na nemocenském pojištění OSVČ a stanovení vyměřovacího základu je tudíž vhodné uvážit a propočítat, nakolik bude zvýšení PPM odpovídat vyšším odvodům (přihlášení se k nemocenskému pojištění znamená, že se na SVČ bude hledět jako na hlavní). Pokud očekáváte jen minimální přivýdělek, bylo by pro Vás pravděpodobně výhodnější se k nemocenskému pojištění OSVČ nehlásit (minimální odvody z titulu vedlejší SVČ) a čerpat PPM jen z původního zaměstnání.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším