Rodičovská dolená a druhé dítě

Dotaz ze dne 24. 10. 2011 12:00.

Otázka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na několik oázek. Pracovní poměr mám na neurčito.

Pobírám rodič. příspěvek na 3roky,který končí 2.11.2012. Plánujeme druhé dítě,ale nevím na kdy by bylo nejlepší otěhotnět. Jestli do skončení rodičovské nebo nástup na ppm do skončení rodičovské,nebo po skončení rodič. dov. teprve otěhotnět. Co by bylo pro mně finančně výhodnější?

Dále by mně zajímalo,do kdy musím nastoupit na ppm aby zůstala ve stejné výši.

Když nastoupím na ppm ještě před skončením 3-leté varianty,musím to hned nahlásit do práce nebo počkat až se ozvou sami?(nahlásila jsem v práci že budu doma 3roky).

Když po skončení rodič. dov. budu na rizik. těho. a tedy na neschopence,bude výše ppm stejná jako u prvního dítěte?

Zajímal by mne Váš názor na moje otázky.Děkuji a s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

pokud trvá původní zaměstnání a na další PPM nastupujete do čtyř let věku předchozího dítěte, uplatní se na Vás zvláštní pravidlo, podle kterého se srovnává "aktuální" vyměřovací základ pro výpočet dávky s vyměřovacím základem, který jste měla u předchozího dítěte. To neznamená, že byste měla mít přesně stejnou PPM (vyměřovací základ je výchozí hodnota, ale záleží rovněž na stanovení tzv. redukčních hranic, které se v průběhu času mění), ale v zásadě Vám to garantuje, že se Vám PPM počítá z příjmů, kterých jste dosahovala před nástupem na PPM a nikoliv z výdělku, kterého jste např. dosáhla na zkrácený úvazek v mezidobí mezi skončením rodičovské dovolené a nástupem na další mateřskou. Dokud jste kryta tímto pravidlem, tak v zásadě platí, že případným návratem do práce můžete získat (pokud by Vám vycházel výdělek - vyměřovací základ vyšší než v době před nástupem na předchozí PPM), ale nikoliv tratit.

Po uplynutí této doby je již třeba počítat s tím, že se PPM vypočítává z výdělku dosaženého v období posledních 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém jste nastoupila na PPM.

Obecně platí, že se při výpočtu nezohledňuje doba nemocenské (jde o tzv. vyloučenou dobu). Pokud nám na rozhodné období (již zmíněných 12 měsíců) vychází pouze vyloučená doba, bude rozhodným obdobím nejbližší předcházející kalendářní rok, ve kterém byl dosažen započitatelný příjem a alespoň 30 nevyloučených dnů (jinak řečeno - pokud se člověk nevrátí do práce, tak se rozhodné období stejně "přesune" do doby před předchozí mateřskou).

Zaměstnavateli byste měla hlásit Vám známé překážky v práci - takže pokud např. budete vědět, že po skončení rodičovské dovolené Vám lékař vystaví neschopenku, nebo že přejdete z rodičovské na mateřskou dovolenou, měla byste to zaměstnavatali předem oznámit, aby se mohl podle toho zařídit a nevznikala mu zbytečně škoda v důsledku toho, že za Vás již nebude mít sjednaný záskok.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším