Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přivýdělek na RD
Otázka
Dobrý den, jsem v současnosti s prvním dítětem na 3.leté RD, která mi končí v srpnu 2011 a zároveň pobírám rodič.příspěvek, také tříletá varianta. Můj současný zaměstnavatel, kde RD čerpám a mám smlouvu na domu neurčitou mi právě nabídl možnost práce na částečný úvazek. Chtěli bychom však 2.dítě a mě by zajímalo z čeho by se mi pak případně počítala další PPM (původní smlouva nebo nová, nebo jen uzavřít DPP)? A v případě, že by mi nová PPM nenavazovala přímo na současnou RD, ale byla jsem přechodnou dobu na pracovní neschopnosti, z čeho by se mi počítala ta? Jde mi o to, abych se teď nějakým malým přivýdělkem nepřipravila v budoucnu o dost peněz.
Odpověď
Dobrý den,
v první fázi je třeba rozlišit, zda má jít o stejnou práci jakou máte sjednánu ve stávající pracovní smlouvě či nikoliv. Pokud má jít o stejnou práci, tak v zásadě nemáte jinou možnost než ukončit čerpání rodičovské dovolené (v čerpání rodičovského příspěvku lze pokračovat, má-li dítě řádně zajištěnou péči), jelikož nelze uzavřít další pracovněprávní vztah na stejnou práci (šlo by o obcházení zákoníku práce a jeho regulace rozsahu práce). V takovém případě je třeba počítat s tím, že zkrácení úvazku znamená nižší výdělek v zaměstnání, ze kterého se bude počítat Vaše budoucí PPM. Toto není zásadní problém, pokud za trvání tohoto zaměstnání nastoupíte na další PPM do čtyř let věku předchozího dítěte. V takovém případě by se Vám totiž srovnával aktuální vyměřovací základ (počítaný ze zkráceného úvazku) s vyměřovacím základem použitým u předchozího dítěte a dávka by se dále počítala z toho základu, který by pro Vás byl výhodnější. Toto ustanovení směřuje právě na takovéto situace, kdy si matka "mezi dětmi" zkrátí pracovní úvazek.
Toto zvláštní pravidlo není možné použít u nemocenské, takže pokud dojde ke zkrácení pracovního úvazku, je třeba počítat s tím, že budou i nižší náhrady za dobu dočasné pracovní neschopnosti a nemocenská.
Pokud by však k nástupu na další PPM došlo později, nebo pokud by došlo ke skončení pracovního poměru, bylo by nutné počítat s tím, že se PPM bude počítat z aktuálního a tedy zkráceného úvazku (obecně se počítá výdělek z období posledních 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém nastoupíte na PPM).
Nad rámec Vašeho dotazu si dovolím dále upozornit, že v případě změn pracovní smlouvy tohoto typu, je vhodné výslovně uvést, že se pracovní poměr zkracuje pouze na určitou dobu (např. do tří let věku dítěte) a poté bude pokračovat v původním rozsahu. V opačném případě se totiž někdy stává, že zaměstnavatel odmítne podle původní ústní (a neprokazatelné) dohody uvést rozsah úvazku do původního stavu.
O zcela jinou situaci půjde, pokud by šlo o jiný druh práce a tudíž by se vedle původního zaměstnání sjednával druhý pracovní poměr, DPČ či DPP. Čerpání PPM či nemocenské z původního zaměstnání by zde bylo ohroženo pouze v případě pracovního poměru, DPČ či DPP (pokud podle nové právní úpravy založí nemocenské pojištění), která by byla sjednána na dobu Vaší rodičovské dovolené a ktera by neskončila před nástupem na PPM či nemocenskou. V takovém případě se totiž dávky z nemocenského pojištění přiznávají pouze z takovéhoto "aktuálního" zaměstnání a nikoliv z původního.
V ostatních případech se nemusíte bát o PPM či nemocenskou z původního zaměstnání a navíc v případě dostatečné účasti na nemocenském pojištění v tomto druhém zaměstnání (alespoň 270 dnů za poslední roky), které by trvalo minimálně do nástupu na druhou PPM, by se Vám výše PPM zvýšila přiměřeně příjmům z tohoto druhého zaměstnání. V případě splnění podmínek pro přiznání PPM z původního i druhého zaměstnání se totiž nepřiznají dvě PPM, ale spočítá se jedna PPM odpovídající souhrnu příjmů z původního a druhého zaměstnání.
U nemocenské je situace obdobná, ale není zde u zaměstnanců žádná zvláštní čekací lhůta (na nemocenskou můžete nastoupit klidně hned po nástupu do zaměstnání). Po dobu čerpání rodičovské dovolené je možné čerpat nemocenskou z "aktuálního zaměstnání" a po jejím skončení je možné (samozřejmě za předpokladu, že ani jedno zaměstnání neskončilo) čerpat nemocenskou z obou zaměstnání (opět nejde o dvě dávky, ale o jednu spočítanou ze souhrnu příjmů).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.