Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PPM a rodičovský příspěvek
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat,když si přítel zažádá o PPM (já na ni nemám nárok,jsem 1rok nezaměstnaná)může ji převést na mě a chodit dál do zaměstnání nebo musí být těch 22 týdnů doma, aby ji dostal. A může o PPM a rodičovský příspěvek zažádat ve výpovědní lhůtě? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
čerpání PPM neumožňuje, aby osoba pobírající dávku byla výdělečně činná v zaměstnání, ze kterého jí náleží PPM (může si nicméně najít jiný přivýdělek). To co popisujete (pobírání dávky souběžně s příjmem z původního zaměstnání, kdy péči zajišťuje druhý rodič) je možné u rodičovského příspěvku (což je dávka státní sociální podpory), ale nikoliv u peněžité pomoci v mateřství, která se vyplácí z nemocenského pojištění a tudíž je úzce vázána na zaměstnání, ze kterého se pojistné odvádělo.
Nastoupit na PPM je možné jak ve výpovědní lhůtě, tak zpravidla i v tzv. ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru (v tomto případě 7 kalendářních dnů).
Pro úplnost dodávám, že je-li cílem čerpání PPM partnerem, abyste si mohli následně zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku, postačuje třeba i jeden jediný den pobírání PPM.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.