Nárok na PPM?

Dotaz ze dne 3. 11. 2011 19:38.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu.. V roce 2004 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu neurčitou. Na jaře 2008 jsem otěhotněla a nastoupila na "neschopenku" - rizikové těhotenství. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v září 2008 a poté jsem čerpala tříletou rodičovskou dovolenou. Jelikož se syn narodil 18.10.2008, tak letos 19.10. jsem se vrátila do zaměstnání. Bohužel kvůli péči o syna jsem ze zaměstnání musela odejít. Resp. domluvili jsme se se zaměstnavatelem a výpověď byla "dohodou" a to k 24.10.2011. Od 25.10.2011 jsem registrovaná na ÚP. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Bohužel jsem také zjistila, že pokud otěhotním na pracáku, tak nemám nárok na PPM a RD dovolenou musím nastoupit po porodu čtyřeletou variantu. Poraďte mi prosím, je nějaká možnost, abych si mohla zvolit tříletou rodičovskou? A co prosím v mém případě znamená ochraná lhůta 180 dní? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ochranná lhůta 180 dnů se Vám bude počítat, pokud jste byla těhotná ke dni zániku pracovního poměr, což jste vzhledem k datu položení dotazu pravděpodobně byla. Otázkou ovšem je, v jaké jste fázi těhotenství. O přiznání peněžité pomoci v mateřství z této ochranné lhůty lze totiž uvažovat pouze za předpokladu, že Vám vystačí ochranná lhůta až k počátku osmého týdne před očekávaným termínem porodu - to je totiž nejdřívějští možný termín k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (pro úplnost: nástup je možný od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu).

Bude-li 180 dnů ochranné lhůty stačit, bude Vám možné přiznat peněžitou pomoc v mateřství a v návaznosti na to si pak budete moci určit rychlost čerpání rodičovského příspěvku.

Nevyjde Vám-li ochranná lhůta, budete moci čerpat peněžitou pomoc v mateřství pouze za předpokladu, že si ještě stihnete najít jinou práci. Nemusí jít o práci, která by Vám vydržela až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, jelikož se Vám k ochranné lhůtě po skončení nového zaměstnání (ochranná lhůta se počítá podle délky skončeného zaměstnání, takže zaměstnání na 60 dnů znamená 60 dnů ochranné lhůty pro těhotnou zaměstnankyni) připočítá nevyčerpaná ochranná lhůta z předchozího zaměstnání (nelze "nasčítat" více jak 180 dnů, ale z povahy věci to ani nebývá potřeba).

Pokud si "prodloužíte" ochrannou lhůtu krátkodobým zaměstnáním, je třeba upozornit na to, že musí jít o zaměstnání, které Vám založí účast na nemocenském pojištění a na to, že se peněžitá pomoc v mateřství bude počítat z tohoto posledního zaměstnání, takže práce za 2001 Kč Vám příliš nepomůže co do Výše PPM , ale z hlediska volby čerpání rodičovského příspěvku je však i u takto "malého" zaměstnání význam zásadní (viz níže).

Nedosáhnete-li žádným způsobem na peněžitou pomoc v mateřství sama, lze pro účely volby čerpání rodičovského příspěvku "využít" otce dítěte, pokud má zaměstnání, ze kterého bude nemocensky pojištěn (nebo v ochranné lhůtě) a za poslední dva roky bude mít alespoň 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (pro zjednodušení neřeším zvláštní podmínky OSVČ). Následně se postupuje tak, že po šestinedělí sepíšete s otcem smlouvu, podle které dočasně převezme od Vás péči o dítě a podpisy na dohodě necháte ověřit. Tato dohoda umožňuje, aby si otec na dobu, kdy bude pečovat o dítě, požádal o peněžitou pomoc v mateřství (jsou-li splněny již zmíněné obecné podmínky účasti na nemocenském pojištění). Nám pak stačí pobírání byť jeden jediný den na to, aby si otec mohl nechat vystavit potvrzení o pobírání peněžité pomoci v mateřství, coby dávky rozhodné pro pobírání rodičovského příspěvku.

V současnosti je nutné v takovýchto případech pro účely provedení volby čerpání rodičovského příspěvku dočasně přepsat rodičovský příspěvek na otce, ale podle nové právní úpravy, která má být účinná od 1.1.2012 (čeká se na podpis Prezidenta a uveřejnění ve Sbírce zákonů), to již nebude nutné a rodič pobírající rodičovský příspěvek bude moci pro účely volby využít nejen vlastního nároku, ale i nároku druhého rodiče.

V této souvislosti si dovolím zmínit i to, že od nového roku nebude možné mluvit o variantě čerpání rodičovského příspěvku ve variantě do tří let věku dítěte. Pokud bude mít alespoň jeden z rodičů nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenskou v souvislosti s porodem, bude mít rodina k dispozici finanční limit 220 000 Kč, jehož čerpání si může rozvrhnout až do čtyř let věku dítěte a v rozsahu doposud nevyčerpané částky bude moci rychlost čerpání následně průběžně měnit. Maximální výše měsíční dávky pak bude závislá na tzv. denním vyměřovacím základu, ze kterého se počítala peněžitá pomoc v mateřství či nemocenská v souvislosti s porodem:

a) pokud bude 70 % 30násobku tohoto základu převyšovat částku 7 600 Kč, bude si moci rodič zvolit měsíční částku příspěvku až do výše těchto 70 % 30násobku, nejvýše však do "absolutního" limitu 11 500 Kč měsíčně,

b) pokud 70 % 30násobku nepřevýší částku 7 600 Kč, bude si moci rodič volit výši příspěvku do částky 7 600 Kč měsíčně (takže i minimální peněžitá pomoc v mateřství postačí na to, aby měl rodič nárok na limit 220 000 Kč tohoto základu při rychlosti čerpání až 7 600 Kč měsíčně).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším