Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na sociální dávky
Otázka
Dobrý den, dceři je 30 let, je svobodná a bezdětná a je vedena na úřadu práce, nyní ji skončila 5 měsíční podpora v nezaměstnanosti a je bez jakéhokoliv příjmu a bez zaměstnání, které se ji bohužel nepodařilo sehnat.Bydlí sama v bytě 2+KK, který je v osobním vlastnictví nás rodičů. Sama si zde platí veškeré poplatky, nájem atd. což je doložitelné přes výpis SIPO. Tento byt je ve stejném domě, na stejné adrese jako náš byt - rodičů. Na sociálním oddělení jí bylo řečeno, jelikož je to na stejné adrese jako rodiče, nemá právo na žádný příspěvek, např. na bydlení, i přesto, že si vše platí v bytě sama. My rodiče žijeme v bytě ještě s mladší dcerou, která má zaměstnání, manžel je také zaměstnán, ale já matka jsem také vedena na úřadu práce a také již bez nároku na podporu. Chtěla jsem se zeptat jestli opravdu nemá dcera, která musí platit nájem a je bez jakýhkoliv prostředků na obživu nárok na nějakou sociální podporu, jenom z toho důvodu, že žije v bytě na stejné adrese jako rodiče. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v případě dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc) se vychází z ustanovení § 4 zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Rodiče se posuzují společně se zletilým dítětem, pokud společně užívají byt (a nejde o situaci, kdy má přednost společné posuzování s jinou osobou).
U dávek spadajících do státní sociální podpory (u bezdětné osoby přichází v úvahu příspěvek na bydlení) se postupuje obdobně, opět se zletilé dítě posoudí společně s rodiči, pokud spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
V obou případech nejde o to, že by dcera vzhledem k rodičům automaticky neměla mít nárok na dávky (respektive by neměla být zohledněna v rámci dávek pobíraných jiným členem domácnosti), ale o to, zda má být posuzována společně s rodiči, nebo samostatně.
Je otázkou, zda úřad Vámi popsaným způsobem reaguje proto, že potřebuje doložit, že dcera užívá jiný byt než Vy, nebo proto, že bez doložení zvláštního důvodu k užívání Vašeho bytu úřad předpokládá, že v rámci těchto bytů fungujete jako jedna domácnost (byť musíte v rámci domu přecházet z bytu do bytu).
V prvně uvedeném případě by se bylo třeba soustředit na doložení situace (např. potvrzení od správcovské společnosti či společenství vlastníků). V druhém případě by bylo nutné vyjasnit vztahy mezi Vámi, dcerou a dotčeným bytem. Zpravidla to znamená, že je nutné s dcerou sepsat nájemní smlouvu, aby bylo jasné, že k užívání bytu dochází na komerční bázi. Kromě toho lze platbu nájemného (a zde mluvím o skutečném nájemném plynoucím z nájemní smlouvy, nikoliv o platbách při "vlastnickém" užívání bytu).
K řešení dané situace by se proto bylo vhodné v první řadě informovat na úřadě, zda-li je "kámen úrazu" v tom, že jde z jejich pohledu o bydlení v jednom bytě, nebo Vás považují za jednu domácnost užívající dva byty.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.