Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PPM a rodičovský příspěvek
Otázka
Dobrý den, mám doplňující dotaz (dotaz z 26.10.2011). Přítel dal výpověď ze zaměstnání, od 1.12.2011 má 2-měsíční výpovědní lhůtu. Může tedy od 1.1.2012 pobírat PPM celých 22 týdnů a zároveň nastoupit do nového zaměstnání na HPP. Po skončení PPM by rodičovský příspěvek převedl zpět na mě. A druhý dotaz: O naši dceru se budu samozřejmě starat já, takže se asi musím přihlásit na úřad práce, po tu dobu co bude přítel pobírat PPM nebo nemusím? (myslím kvůli pojištění). Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
pokud Váš přítel doručil svoji výpověď zaměstnavateli v listopadu a běží mu výpovědní lhůta od 1.12.2011 do 31.1.2012, může z hlediska nemocenského pojištění nastoupit na PPM do konce ledna či i během sedmi následujících dnů v rámci tzv. ochranné lhůty, ale pouze za předpokladu, že právoplatně převezme péči o dítě. Převzetí péče o dítě je možné na základě dohody s matkou. Tato dohoda musí být písemná, podpisy musí být ověřené a k převzetí péče může dojít až po uplynutí šestinedělí (nebo-li od počátku sedmého týdne od porodu)! Nevím, kdy máte termín porodu, takže nemohu posoudit, zda bude možné dohodu uzavřít dohodu s účinky k 1.1.2012 či nikoliv.
Podle ustanovení § 32 odst. 1 písm. e) má nárok na PPM pojištěnec, který na základě výše zmíněné dohody PEČUJE o dítě, jehož je otcem (či je manželem ženy, která dítě porodila bez ohledu na otcovství). U peněžité pomoci v mateřství narozdíl od úpravy rodičovského příspěvku nenalezneme nic v duchu "podmínka péče se považuje za splněnou, pokud je dítěti zajištěna péče jiné zletilé osoby". Proto bych se na Vašem místě obával, že v popsaném případě, kdy by dohoda byla napsaná pouze "na oko" a otec by místo péče o dítě byl výdělečně činný, by po Vás správa sociálního zabezpečení v případě odhalení těchto skutečností požadovala vrácení vyplacených dávek a nebylo by vyloučeno ani podání podnětu k trestnímz stíhání (otec by podepsal, že o dítě bude pečovat, aby získal dávku, ačkoliv ve skutečnosti by nic takového neměl v plánu).
Z hlediska možnosti výdělku, otec vůbec nemůže být výdělečně činný v zaměstnání, ze kterého čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Práce v rámci jiného zaměstnání není vyloučena, ale mělo by jít o takovou práci, aby byla splněna podmínka péče o dítě (např. práce z domova vykonávaná v době, kdy dítě nevyžaduje péči).
Nyní k otázkám pojištění.
Zdravotní pojištění musí být uhrazeno v zásadě vždy. Liší se pouze to, zda si člověk pojištění zaplatí sám, zaplatí ho za něj zaměstnavatel, nebo ho za něj zaplatí stát. Hrazení pojištění zaměstnavatelem u Vás v současnosti nepřichází v úvahu, takže potřebujeme řešit, kdy by za Vás pojistné zaplatil stát s tím, že v ostatních případech se musíte na zdravotní pojišťovně zaregistrovat jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a sama si platit pojistné (v současnosti jde o 1 080 Kč měsíčně).
Stát za Vás může platit zdravotní pojištění mimo jiné tehdy, pokud:
- budete příjemcem rodičovského příspěvku, - budete vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, - budete osobně a řádně pečovat alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, přičemž podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích, MŠ či obdobném zařízení na dobu nepřevyšující čtyři hodiny denně a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Pozor je třaba dát na to, že za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba!
Záleží tedy na tom, jak své poměry nakonec uspořádáte. Pokud by otec skutečně pečoval o dítě, nic zřejmě nebrání, abyste na úřadu práce plnila povinnosti uchazeče o zaměstnání (především si hledala práci a do případné práce nastoupila) a stát za Vás platil zdravotní pojištění z titulu evidence na úřadu práce. Osobně však pochybuji, že Vám zdravotní pojišťovna uzná pojištění z titulu péče o dítě v situaci, kdy lze z pobírání PPM otcem dovozovat, že péči o dítě zajišťuje otec. Můžete se nicméně zkusit informovat u své zdravotní pojišťovny. Nemohu vyloučit, že se rozhodne situaci posuzovat jinak - vaší povinností je vždy nahlásit, jak se mění skutečnosti rozhodné pro placení zdravotního pojištění.
Nemocenské pojištění zde nemusíme řešit - nevykonáváte žádnou činnost, ze které by Vám běželo nemocenské pojištění a proto ani nic nemusíte platit. Na druhou stranu nepřichází v úvahu čerpání dávek nemocenského pojištění.
U důchodového pojištění je situace do značné míry obdobná - nevykonáváte činnost, ze které by Vám běžala doba důchodového pojištění a tudíž nemusíte platit pojistné. Na druhou stranu se zde můžete přihlásit k dobrovolné účasti na pojištění a sama si pojistné platit, pokud budete v situaci, kdy by Vás "výpadek" pojištění ohrožoval co do nároku na případný invalidní či budoucí starobní důchod či byste si chtěla "přilepšit" co do budoucí výše důchodu. U důchodového pojištění se řeší i tzv. náhradní doby důchodového pojištění, které se Vám v plném či zkráceném rozsahu uznají pro účely nároku na důchod. Za náhradní dobu důchodového pojištění lze mimo jiné v omezeném rozsahu uznat dobu vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (z doby před dosažením věku 55 let lze uznat dobu evidence, za kterou náležela podpora a jeden rok doby evidence, za kterou podpora nenáležela) či dobu péče o dítě mladší čtyř let. U péče o dítě do čtyř let však opět platí, že nelze uznat zároveň dvě osoby (zároveň ve smyslu, že by ve stejnou dobu pečovaly dvě osoby - střídání vyloučeno není).
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplńte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.