Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Stěhování v průběhu pobírání rodičovského příspěvku
Otázka
Dobrý den,
mám roční dceru a pobírám na ni tříletý rodičovský příspěvek. Protože si manžel našel práci na druhé straně republiky, budeme se za ním stěhovat. Moje otázky jsou:
- kde všude mám nahlásit změnu trvalého pobytu kvůli dávkám? Stačí úřad práce v místě nového bydliště, nebo i úřadu, který mi dávky vyplácí nyní. Musím informovat také svého zaměstnavatele?
- když budu zaměstnavatele informovat o změně bydliště, může mi dát výpověď z pracovního poměru? Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, do dvou let plánujeme druhé miminko, ale stěhováním je jisté, že už se do původní práce nevrátím. Jak to tedy bude s peněžitou pomocí v mateřství u druhého dítěte? Budu mít na ni nárok?
Děkuji Vám za informace.
Odpověď
Dobrý den,
má-li dojít ke změně trvalého pobytu, bude se postupovat podle ustanovení § 58 odst. 2 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, přičemž povinnost oznamovat změny nalezneme v ustanovení § 61 citovaného zákona.
Změnu trvalého pobytu byste měla nahlásit do osmi dnů ÚP, který Vám v současnosti vyplácí dávku a tento úřad ukončí výplatu dávky nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, v němž se o změně trvalého pobytu dozvěděl. Váš spis je následně předán na ÚP, který je příslušný podle nového místa trvalého pobytu a tento ÚP má pokračovat ve vyplácení dávek. Teoreticky by tak nemělo být nutné hlásit se na novém ÚP, ale osobně bych Vám doporučoval o sobě dát vědět minimálně v tom smyslu, že se budete informovat, zda-li jim již byl Váš spis předán. V praxi totiž bohužel nelze vyloučit, že se nedopatřením zastaví výplata dávky z původního ÚP, ale při předání spisu se věc "zadrhne" a nově příslušný ÚP nezačne dávku vyplácet. Tím Vás nechci strašit, ale podle mého názoru je lepší se ujistit, že se zrovna Váš spis někde "nezatoulal".
Tolik k hlášení změny trvalého pobytu ohledně výplaty rodičovského příspěvku.
Zaměstnavateli byste změnu pobytu rovněž měla nahlásit. Potřebuje tento údaj znát mimo jiné kvůli svým povinnostem vůči správě sociálního zabezpečení.
Nevím, nakolik máte jinak zjištěno, kde všude bude třeba změnu pobytu hlásit. V dotazu se takto obecně neptáte, nicméně si dovolím připojit odkaz na letáček vydaný k tomuto Městským úřadem Prostějov, který Vás v případě potřeby může alespoň obecně "nasměrovat": http://www.mestopv.cz/cz/obcan/mestsky-urad/struktura-uradu/obecni-zivnostensky-urad/zmena-bydliste-co-dal.html.
Změna trvalého pobytu není důvodem k tomu, aby s Vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr. Samozřejmě to může "zkusit" s rozvázáním pracovního poměru dohodou, ale na tu nemáte žádný důvod přistupovat. Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že po skončení překážek v práci (skončení mateřské či rodičovské dovolené) máte povinnost konat sjednanou práci a zaměstnavatele nemusí zajímat, že byste do práce musela jezdit přes půl republiky. Je si tudíž třeba ohlídat, kdy byste se měla do práce vrátit a případně pracovní poměr včas ukončit. Zrušení pracovního poměru pro neomluvené absence není nic příjemného.
Pokud během čerpání rodičovské dovolené plynule přejdete na mateřskou dovolenou s druhým dítětem, aniž by v mezičase došlo ke skončení pracovního poměru, nevidím důvod, proč byste neměla peněžitou pomoc v mateřství čerpat. Při výpočtu se bude vycházet z Vašich výdělků před prvním dítětem, respektive z vyměřovacího základu vypočítaného u první peněžité pomoci, pokud to tak bude pro Vás výhodnější.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.