Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
brigáda
Otázka
Dobrý den. Chci se zeptat, zda můžu nastoupit na brigádu, jestliže jsem v evidenci na úřadu práce a pobírám podporu. Samozřejmě počítám s odejmutím podpory, ale platil by úřad soc.a zdrav.pojištění? A nebo kdybych přerušila evidenci a nastoupila brigádu, jak se odvýjí výše obou pojištění, je to podle výdělku, kolik bych mohla min. platit? Moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
evidence na úřadu práce je možná, pokud půjde o výkon závislé činnosti (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce) a výše výdělku nepřekročí polovinu minimální mzdy, což v současnosti vychází na 4 000 Kč. Uzavření smlouvy je nutné úřadu nahlásit a následně se pravidelně dokládá měsíční příjem. Správně máte zjištěno, že v tomto případě bude muset být výplata podpory ukončena.
V případě takovéhoto přivýdělku máte stále postavení osoby evidované na úřadu práce, ale nikoliv již osoby pobírající podporu v nezaměstnanosti.
1) Zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění nám vychází stejně bez ohledu na to, zda budete mít nárok na podporu či budete "jen" evidovaná na úřadu práce. Stát za Vás vzhledem k evidenci na úřadu práce hradí zdravotní pojištění, pokud nemáte příjmy, ze kterých by bylo možné zdravotní pojištění srážet. Pokud tyto příjmy budete mít, bude Vám zdravotní pojištění sráženo z příjmu normální procentní sazbou, ale nebude se dopočítávat do minimální mzdy. Toto si zaslouží trochu vysvětlit. Pokud byste si vydělávala 4 000 Kč a neplatil za Vás zároveň zdravotní pojištění stát, musela byste si zdravotní pojištění doplácet do výše odpovídající minimální mzdě (8 000 Kč). Pokud však za Vás zdravotní pojištění platí, odvádíte z výdělku jen výši výdělku odpovídající procentní sazbou určenou částku.
Pro úplnost pak dodávám, že z dohody o provedení práce se zdravotní pojištění nesráží, respektive se od nového roku bude srážet pouze v případě výdělku, který by stejně znamenal Vaše vyřazení z evidence úřadu práce.
2) Nemocenské pojištění
Z hlediska evidence úřadu práce se nemocenské pojištění neřeší. Za nezaměstnané pojistné nikdo neplatí, ale ani si ho nemusíte (a nemůžete) platit. Nemocenské pojištění funguje tím způsobem, že pokud nevykonáváte činnost, ze které by se platilo pojištění, nic neplatíte, ale ani žádnou dávku z nemocenského pojištění nedostanete (přesněji řečeno nedostanete po skončení tzv. ochranné lhůty, která běží od skončení pojištění (zaměstnání) - typicky tak zaměstnanec má po skončení zaměstnání sedm dnů na to, aby nastoupil do pracovní neschopnosti, chce-li pobírat nemocenskou).
3) Důchodové pojištění
U důchodového pojištění je situace složitější.
Na jedné straně platí, že pokud nevykonáváte činnost, ze které by Vám běželo důchodové pojištění, nikdo za Vás pojistné neplatí a nemusíte si ho platit sama, ale zákon Vám zde umožňuje, abyste si ho (v omezeném rozsahu) platila na základě přihlášky dobrovolně. Tato možnost "dobrovolného" pojištění vychází z toho, že u důchodů jde o dlouhodobé záležitosti a v zásadě se očekává, že by si každý občan měl hlídat, aby měl vždy dostatečnou dobu důchodového pojištění, aby v případě vzniku invalidity měl možnost pobírat důchod a nedostal se do nezáviděníhodné situace, kdy je invalidní, ale na invalidní důchod nemá nárok.
Dále se u důchodového pojištění zkoumají tzv. náhradní doby důchodového pojištění. Jde o časové úseky, které se Vám (pokud máte alespoň jeden rok "normálního" pojištění) započítají pro účely splnění podmínek pro přiznání důchodu (většina náhradních dob je však znevýhodněna při výpočtu výše důchodu). Náhradní dobou důchodového pojištění je mimo jiné doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti. Doba, kdy budete na úřadě práce bez nároku na podporu, se může také uznat, ale pouze v omezeném rozsahu. Celkem lze takto uznat pojištěnci jen tři roky, z čehož může maximálně jeden rok vycházet na dobu před dosažením věku 55 let (takže lze mít např. jeden rok před 55. a dva roky po 55., nebo tři roky po 55.).
Mám-li výše uvedené shrnout:
V případě, kdy budete vedena na úřadu práce a zároveň budete výdělečně činná na základě dohody o provedení práce, bude se vzhledem k maximálnímu výdělku 4 000 Kč odvádět z Vašeho výdělku pouze daň z příjmu. Zdravotní pojištění za Vás zaplatí stát, nemocenské pojištění mít nebudete, v důchodovém pojištění se Vám může započítat náhradní doba pojištění pouze pokud nebudete mít vyčerpaný výše zmíněný limit.
V případě, kdy budete vedena na úřadu práce a zároveň budete výdělečně činná v pracovním poměru či na základě dohody o pracovní činnosti, které NEzaloží účast na nemocenském pojištění (záleží na výši výdělku a délce trvání), srazí se procentně zdravotní pojištění, zbytek zdravotního pojištění hradí stát, ohledně nemocenského a důchodového pojištění platí to, co bylo uvedeno v předchozím odstavci.
V případě, kdy budete vedena na úřadu práce a zároveň budete výdělečně činná v pracovním poměru či na základě dohody o pracovní činnosti, které založí účast na nemocenském pojištění (sjednáno na minimálně 15 dnů, výdělek minimálně 2 000 Kč), budete platit zdravotní pojištění prostřednictvím zaměstnavatele, který Vám pojistné v případě nízkého výdělku dopočítá do výše odpovídající pobírání minimální mzdy. Nemocenské a důchodové pojištění se hradí "normální" procentní sazbou. V těchto systémech nemusí zaměstnanec nic doplácet, ale případné nízké výdělky se zohlední tím, že bude adekvátně nižší případná nemocenská dávka či důchod.
V případě, kdy NEbudete vedena na úřadu práce a zároveň budete výdělečně činná na základě dohody o provedení práce (od nového roku změna - viz závěrečná poznámka), musíte se nahlásit na své zdravotní pojišťovně jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a samostatně si hradit zdravotní pojištění (v současnosti jde o částku 1 080 Kč), nemocenské ani důchodové pojištění Vám nepoběží a nepoběží Vám ani náhradní doba důchodového pojištění (vycházím zde z předpokladu, že u Vás není jiný důvod, proč by za Vás měl hradit zdravotní pojištění stát, či proč by Vám měla být započítána náhradní doba důchodového pojištění).
V případě, kdy NEbudete vedena na úřadu práce a zároveň budete výdělečně činná v pracovním poměru či na základě dohody o pracovní činnosti, které založí účast na nemocenském pojištění, budete platit zdravotní pojištění prostřednictvím zaměstnavatel, který Vám pojistné v případě nízkého výdělku dopočítá do výše odpovídající pobírání minimální mzdy. Nemocenské a důchodové pojištění se hradí "normální" procentní sazbou. V těchto systémech nemusí zaměstnanec nic doplácet, ale případné nízké výdělky se zohlední tím, že bude adekvátně nižší případná nemocenská dávka či důchod.
Od nového roku bude podléhat dohoda o provedení práce s výdělkem nad 10 000 Kč měsíčně odvodům jako pracovní poměr či dohoda o pracovní činnosti.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.