výpověd od zaměstnavatele a těhotenství

Dotaz ze dne 22. 11. 2011 22:38.

Otázka

Dobrý den, pracuji 2,5 roku u jedné společnosti, která k 31:12.2011 zaniká. výpověd jsem dostala až dnes a to dohodou s nárokem na odstupné platy, zjistila jsem že jsem těhotná cca měsíc. Chtěla jsem se zeptat, co mám nyní dělat, abych měla nárok na 3letou variantu MD. mám výpověd podepsat? nebo mám trvat na úpravě výpovědi a to že to není dohodou, ale ukončením provozu. co udělat proto, abych si mohla vybrat 3 letou variantu. pomohlo by kdybych šla na nemocenskou? prodloužila bych tím platnost výpovědi€? všude se píše, že podmínky pro získání volby varianty musím splnit dvě podmínky a to 270 odpracovaných dní (to splnuji) a pak ochranou lhůtu 180 dní, ale bohužel do toho se nevejdu. Samozřejmě nejlepší by bylo najít si jinou práci, ale kdo vás zaměstná těhotnou? za odpověd moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud správně chápu Váš dotaz, tak jste si spočítala, že v případě skončení pracovního poměru k 31.12.2011 Vám nevystačí ochranná lhůta 180 dnů na to, abyste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství (nastoupit lze mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu).

Dále předpokládám, že zaměstnavatel k 31.12.2011 ukončuje svoji činnost a vstupuje do likvidace (tzv. zrušení), ale ke skutečnému zániku právnické osoby jako takové dojde až později (poté, co se vyřídí likvidace). Až zánikem končí samotná existence právnické osoby, přičemž mezi zrušením a zánikem se mají "vyřešit" práva a povinnosti dotčené právnické osoby, jelikož po samotném zániku již neexistující osobě nemohou svědčit práva ani povinnosti.

Z hlediska nároku na peněžitou pomoc v mateřství není podstatné, zda skončí pracovní poměr dohodou či výpovědí, ale to, KDY skončí. Pokud nepodepíšete dohodu, může Vám zaměstnavatel bez ohledu na těhotenství dát výpověď pro rušení zaměstnavatele (rušení a stěhování jsou výpovědní důvody, u kterých se nepoužije ochrana těhotných ani nemocných). V případě výpovědi Vám však poběží výpovědní lhůta, která je dle zákona minimálně dvouměsíční a počítá se až od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém Vám byla doručena. Jinak řečeno: i když Vám zaměstnavatel stihne dát výpověď v listopadu, poběží výpovědní lhůta od prvního prosince, takže ke skončení výpovědní lhůty a zániku pracovního poměru dojde až k 31. lednu 2012.

V dotazu bohužel neuvádíte, kolik dnů ochranné lhůty Vám podle Vašeho původního výpočtu chybělo. Matamaticky vzato:

dotaz jste položila 24.11., takže do konce roku zbývalo 37 dnů, po novém roce byste za leden získala 31 dnů (37+31=68 dnů), poté by Vám běžela ochranná lhůta 180 dnů (68+180=248 dnů) a o peněžitou pomoc v mateřství lze žádat osm týdnů před očekávaným termínem porodu (248+8*7=304 dnů).

Pokud k tomuto připočteme, že k 24.11. jste již nepochybně byla nějakou dobu těhotná, měla by ochranná lhůta bez problémů vystačit.

Z hlediska Vašich dalších nároků: zaměstnavatel je Vám až do skončení pracovního poměru povinnen buď přidělovat práci odpovídající pracovní smlouvě a vyplácet za ní mzdu, nebo vyplácet náhradu mzdy. S výše uvedeným výpovědním důvodem se pak pojí nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku (odstupné se od nového roku mění, ale zaměstnavateli by se nevyplatilo čekat, jelikož by se o dva měsíce posunulo ukončení pracovního poměru).

Nevím nic bližšího o finanční situaci zaměstnavatele, takže nemohu odhadnout, zda budou v rámci likvidace prostředky na to, aby se Vám tyto pohledávky proplatili. Pokud ne, doporučuji prostudovat informace na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava.

Co po skončení pracovního poměru?

Nastoupit do pracovní neschopnosti lze za trvání pracovního poměru nebo během sedmi dnů po jeho skončení. Je dobré pamatovat na to, že nemocenská se vyplácí až od 22. dne pracovní neschopnosti. Prvních 21 dnů (přesněji řečeno 4. až 21. den), vyplácí zaměstnavatel zvláštním postupem krácenou náhradu mzdy, ale pouze za zameškané směny! Po skončení pracovního poměru (bývalý) zaměstnanec již žádné směny nezamešká a tudíž se žádná náhrada nevyplácí.

Na úřad práce se můžete zaregistrovat za předpokladu, že v danou dobu nebudete na neschopence (úřad nesmí zaregistrovat člověka v pracovní neschopnosti). Podpora v nezaměstnanosti se Vám v případě výpovědi pro rušení zaměstnavatele nebude zvlášť krátit, nekrátila by se však ani v případě dohody, pokud by v této dohodě bylo uvedeno, že se uzavírá z důvodu rušení zaměstnavatele. Budete mít tudíž nárok na "klasických" 65 % čistého průměrného výdělku první dva měsíce, 50 % třetí a čtvrtý měsíc a 45 % pátý měsíc (maximální výše podpory pro rok 2012 nebyla zatím vyhlášena, v současnosti jde o 13 528 Kč měsíčně). Je však třeba upozornit, že se podpora "odkládá" o dobu odpovídající vyplacenému odstupnému, takže při odstupném ve výši trojnásobku průměrného výdělku první tři měsíce nebude na podporu nárok. To mimo jiné znamená, že nemá smysl účelově odkládat nemocenskou za tím účelem, abyste se mohla nejprve zaregistrovat na úřadu práce a teprve poté nastoupila do pracovní neschopnosti.

Závěrem: nic Vám nebrání přistoupit na dohodu, ale v takovém případě byste si měla ohlídat, aby v ní byl uveden důvod (rušení zaměstnavatele) a k zániku pracovního poměru došlo k takovému dni, aby Vám vystačila ochranná lhůta. V případě pochybností doporučuji raději nic nepodepisovat.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším