Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Privýdělek na rodičovské dovolené v ČID
Otázka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem v částečném invalidním důchodě a zároven jsem na rodičovské dovolené.K rodičovské dovolené tedy pobírám ještě důchod a chtěla bych se zeptat jestli bych si mohla třeba jen brigádně přivydělat.Hlídání bych měla zajištěné a potřebuji trošku mezi lidi.Ikdyž můj zdravotní stav není dobrý ale občas na 3-4h denně bych jít mohla někam dělat.Samozřejmě vím jakou práci zvládám a jakou ne.Jde mi o to,kdyz vlastně mám 2 příjmy,tak jestli si k tomu můžu ještě přivydělat,abych NEPŘIŠLA O DŮCHOD.Předem moc děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uvedených informací vyplývá, že pobíráte invalidní důchod souběžně s rodičovským příspěvkem. Nyní řešíte otázku, zda byste si mohla přivydělat, aniž by Vám hrozilo odebrání invalidního důchodu.
Nepíšete, o jaký typ důchodu se přesně jedná, tzn. zda pobíráte důchod pro invaliditu prvního, druhého či třetího stupně. Nicméně si dovolím dovozovat, že vzhledem k Vámi uváděnému částečnému invalidnímu důchodu, se bude patrně jednat o důchod pro invaliditu prvního či druhého stupně.
Lze říci, že předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti poživatelů invalidních důchodů. Příjemci těchto důchodů jsou tedy ve svých možnostech výkonu zaměstnání omezováni jen svým nepříznivým zdravotním stavem. Přičemž u důchodu pro invaliditu třetího stupně v případě poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 % se bere v potaz též to, zda je pojištěnec schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.
Jinými slovy, pokud jste poživatelkou důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně, přivýdělek mít můžete bez ohledu na jeho výši. To ale neznamená, že by rozsah Vaší pracovní činnosti nemohl začít vzbuzovat pochybosti o tom, nakolik Vaše pracovní schopnost skutečně poklesla. Pokud byste např. začala pracovat na plný úvazek, vystavila byste se riziku, že se začne přezkoumávat Váš zdravotní stav a míra Vaší pracovní adaptace. V takovém případě by tudíž bylo třeba mít připravené argumenty vysvětlující zvláštní povahu dané práce a její srovnání s Vaší pracovní rekomandací. Možnost výdělku není omezena, ale musí jít o práci odpovídající zdravotnímu stavu. Takže pokud budete např. pracovat na plný úvazek v chráněné dílně, bude to něco jiného, než kdybyste pracovala v "běžném" provozu a v rozporu s pracovní rekomandací.
Je-li míra pracovní činnosti "přiměřená" míře ztráty pracovních schopností, pochybnosti to nevzbudí a výše uvedeného mimořádného přezkumu je člověk zpravidla ušetřen.
U důchodu pro invaliditu třetího stupně platí výše uvedená pravidla, pouze je potřeba vědět, zda je daný poživatel dle rozhodnutí o přiznání důchodu schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek viz výše.
Pro úplnost dodávám, že u Vašeho dalšího příjmu - rodičovského příspěvku, se také nesledují Vaše příjmy. Pro trvání nároku na tuto dávku jste pouze povinna zajistit v době Vaší výdělečné činnosti péči o dítě jinou zletilou osobou, což sama píšete. Zároveň by bylo vhodné tuto změnu nahlásit pracovnici, která má na starosti výplatu rodičovského příspěvku. Ze zákona Vám tato povinnost nevzniká, z druhé strany oznámením změny můžete předejít případným nedorozuměním.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou.