Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pobíraní příspěvku na dítě
Otázka
Dobrý den. Pracuji u Policie ČR a manželka je na mateřské s prvním dítětem 2r.9měsíců a v květnu 2008 se nám narodí druhé. Mohu požádat o pobíraní mateřského příspěvku svojí osobou aniž bych ukončil pracovní poměr a určit manželku opatrovnicí ??? Manželka by se zřejmě musela přihlásit na úřad práce a platit za sebe socialní a zdravotní pojištění ??? byl bych já u policie případně od zdrav. a socia. zproštěn kdybych byl brán jako na mateřské dovolené ?? děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
úvodem bude vhodné výslovně odlišit peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění, která se vyplácí především zaměstnankyním, které z důvodu mateřství nemohou být výdělečně činné. Dávka se poskytuje standardně 6 týdnů před porodem a 22 týdnů po porodu. Jde o dávku nemocenského pojištění, takže k vyplácení dávky je nutná účast na pojištění (či tzv. ochranná doba) a účast na pojištění alespoň 270 dnů v předchozích dvou letech. Dávka nazývaná v takových případech "peněžitou pomocí" může být ve stanovených situacích vyplacena i otci dítěte (zjednodušeně řečeno tehdy, kdy o novorozence nemůže pečovat matka např. vzhledem k svému zdravotnímu stavu).
Rodičovský příspěvek není dávkou z pojištění, ale sociální dávkou. Je poskytována rodiči, který celodenně osobně a řádně pečuje o dítě do stanoveného věku. Od 1.1.2008 existuje tzv. trojrychlostní čerpání, neboli za splnění zákonných podmínek lze dávku čerpat v různých částkách do dvou, tří nebo čtyř let dítěte.
Otázka přiznání peněžité pomoci v mateřství či rodičovského příspěvku je otázkou mezi rodičem a státem.
Rodičovská a mateřská dovolená je oproti tomu záležitostí pracovněprávní, neboli jde o povinnost zaměstnavatele "omluvit" po stanovenou dobu nepřítomnost zaměstnance v práci.
Peněžitá pomoc v mateřství (respektive peněžitá pomoc) má k mateřské dovolené vztah tom smyslu, že dávku nelze vyplatit, pokud má zaměstnanec z dotčeného zaměstnání příjmy. Pokud by tak např. matka nastoupila po šestinedělí zpět do zaměstnání, nebude jí peněžitá pomoc v mateřství dále vyplácena.
Rodičovský příspěvek takto vůči zaměstnání vázán není. V současnosti se nijak nezkoumá, zda osoba pobírající tento příspěvek vykonává výdělečnou činnost a jaké má příjmy. Zákon navíc stanoví, že podmínka celodenní osobní péče je splněna i tehdy, pokud rodič pobírající dávku zajistí po dobu výkonu výdělečné činnosti pro dítě řádnou osobní péči jiné zletilé osoby. V praxi tak není výjimkou, že se např. matka pobírající rodičovský příspěvek vrátí do zaměstnání před uplynutím doby, po kterou je rodičovský příspěvek poskytován, přičemž o dítě doma pečuje babička nebo najatá chůva.
Lze očekávat, že od 1.1.2008 se budeme setkávat s další situací a to tou, že o rodičovský příspěvek zažádá pracující rodič, přičemž osobní péči o dítě po dobu své nepřítomnosti zajistí prostřednictvím druhého rodiče, který zůstane v domácnosti. Před 1.1.2008 nemělo takové uspořádání poměrů smysl, neboť bylo jednoduší, pokud si o rodičovský příspěvek zažádal ten rodič, který byl v domácnosti. Po tomto datu však bude tímto způsobem zřejmě řada rodičů postupovat, jelikož možnost volby jednotlivých variant čerpání rodičovského příspěvku je závislá na tom, zda rodič pobírající dávku měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc či nemocenskou, respektive na jak vysokou dávku měl nárok. Zde je na místě dodat, že se u otce zkoumá účast na pojištění, nikoliv "zvláštní okolnosti", takže otec může volit varianty čerpání příspěvku, ačkoliv peněžitou pomoc ve skutečnosti nečerpal, ani čerpat nemohl, jelikož o dítě pečovala manželka. .
K Vašemu konkrétnímu případu lze dodat následující:
Pokud chcete zůstat s dítětem na rodičovské dovolené, můžete požádat o rodičovskou dovolenou a to nejvýše v rozsahu od narození dítěte do tří let jeho věku. Nárok na rodičovskou dovolenou máte tedy stejný jako "běžný zaměstnanec". Lze dále dodat, že se doba rodičovské dovolené započítává jako doba praxe pro stanovení tarifního stupně i pro výsluhové nároky. Není vyloučeno, aby o dovolenou požádali současně oba rodiče.
Jde o dovolenou, Váš pracovní (respektive služební) poměr stále trvá a po skončení dovolené se vrátíte do výkonu práce (služby). Trvání pracovního poměru znamená též trvající účast na sociálním pojištění (pojištění se platit nemusí, jelikož není z čeho). Zdravotní pojištění za osoby na rodičovské dovolené hradí stát-
Jde o dovolenou neplacenou, takže případné nároky na dávky se musí řešit samostatně. Možnost čerpat peněžitou pomoc v mateřství je omezena na matku. Otec dítěte může místo ní čerpat peněžitou pomoc pouze ve zvláštních případech. U otce tak jako dávka zpravidla přichází v úvahu až poskytování rodičovského příspěvku a to od narození dítěte. Pokud by zároveň bylo žádáno o peněžitou pomoc v mateřství (matkou) a rodičovský příspěvek (matkou nebo otcem), vyplatí se rodičovský příspěvek pouze jako dorovnání rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem a to v případě, když je rodičovský příspěvek vyšší než peněžitá pomoc v mateřství. Je vyloučeno, aby o rodičovský příspěvek pobírali zároveň oba rodiče. Standardně se rodiče dohodnou, kdo z nich bude příspěvek pobírat. Pokud dohoda není, může úřad rozhodnout, kterému z rodičů příspěvek přizná.
Z Vašeho dotazu nemám všechny potřebné informace, abych mohl posoudit, jak by tomu konkrétně bylo ve Vašem případě.
Pokud byste nastoupil na rodičovskou dovolenou a Vaše manželka rovněž nastoupila na mateřskou dovolenou a následně rodičovskou dovolenou, můžete pobírat rodičovský příspěvek (repsektive peněžitou pomoc v mateřství + případné dorovnání) pouze jednou a je na Vás, zda budete schopni finančně vyjít. Zdravotní pojištění by za Vás platil stát z titulu čerpání rodičovské dovolené, sociální pojištění byste si nemuseli platit, nicméně je třeba upozornit, že pro účely důchodového pojištění by náhradní dobu pojištění (osobní péče o dítě do čtyř let) bylo možné uznat pouze jednomu z Vás a to tomu, který by pečoval o dítě ve větším rozsahu.
V případě, kdybyste nastoupil na rodičovskou dovolenou, ale u manželky by se o dovolenou nejednalo (pracovní poměr byl skončen či vůbec nevznikl), by byla situace ohledně sociálního pojištění obdobná jako ve výše uvedeném případě (nebyla by však možnost následného čerpání dalších pojistných dávek), přičemž u zdravotního pojištění přichází v úvahu to, aby za Vás platil pojistné stát z titulu čerpání rodičovské dovolené, zatímco manželka by byla pojištěna jako osoba "celodenně osobně pečující o dítě mladší 7 let" (§ 7 odst. 1 písm. r zákona o veřejném zdravotním pojištění). Posledně zmíněnou informaci však lze doporučit ověřit u Vaší zdravotní pojišťovny.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.