Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jsem povinná hlásit dohodu o provedené práci na sociálním úřadě?
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Druhým rokem pobírám po dlouhé nemoci invalidní důchod 3.stupně. Nyní se mně naskytla možnost práce na dohodu. Je dáno, kolik v tomto případě mohu odpracovat měsíčně či ročně hodin? Musím tuto skutečnost o práci na dohodu hlásit na sociálním úřadu? Nebo ji zohledňovat v profesních dotaznících při posuzování prodloužení pobírání důchodu? Jedná se samozřejmě o práci, kterou jsem vzhledem mému zdravotnímu stavu schopna vykonávat. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pobírání invalidního důchodu III. stupně samo o sobě nevylučuje výdělečnou činnost a nejsou zde stanoveny žádné zvlástní limity co do počtu hodin či výše výdělku. Na druhou stranu je samozřejmě třeba počítat s tím, že v rámci přezkumu oprávněnosti pobírání invalidního důchodu se bude řešit zda a v jakém rozsahu se věnujete výdělečné činnosti a nakolik to nesvědčí o tom, že se Váš zdravotní stav zlepšil či jste se na něj lépe adaptovala.
Záleží tedy na konkrétních okolnostech co do charakteru a rozsahu dané práce i Vašeho zdravotního stavu, nakolik bude dotčená činnost "podezřelá" a nakolik dokážete doložit, že její výkon nesvědčí o rozporu mezi skutečností a předpoklady, na základě kterých jste příslušný stupeň invalidního důchodu získala.
Nejsem si 100 % jist, co rozumíte "hlášením sociálnímu úřadu". Pokud se na přivýdělek podíváme z hlediska pobíraného důchodu, tak správě sociálního zabezpečení zaměstnání uzavření dohody hlásit nemusíte. Pokud však např. řešíte pobírání sociálních dávek vázaných na výši příjmu (např. příspěvek na bydlení), tak by samozřejmě nový příjem bylo nutné nahlásit).
Obecně nesmíte při podávání žádosti či provádění šetření uvádět nepravdivé informace či důležité informace zatajit (zde neřeším situace typu trestní stíhání, kdy člověk samozřejmě může odmítnout vypovídat proti sobě či blízkým osobám).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.