Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
přivýdělek během RD, nástup na novou MD
Otázka
Dobry den, nyní v prosinci mi konci PPM a nastupuji na 2-letou RD. Od ledna mi bylo nabidnuto u stejneho zamestnavatele, u ktereho jsem pracovala pred nastupem na MD, pracovat na DPP nebo DPČ (dělala bych to samé co před nástupem, jen v menším rozsahu hodin). Rodičovský příspěvek bych neztratila, protože bych si zajistila hlídání. S partnerem ale plánujeme druhé dítě do 2 let, tj. ještě v době pobírání rodičovského příspěvku. Můj dotaz tedy zní, z čeho se mi bude počítat PPM na druhé dítě? Zda zůstane v původní výši, jako před nástupem na první MD (zůstane v novele ochranná lhůta do 4 let věku dítěte), nebo se bude započítávat z výdělku dle DPP/DPČ, tj. podstatně nižší než předtím. Vyplatí se mi z pohledu další PPM takovýto přivýdělek? Nebo jak toto ošetřit, aby se mi PPM počítala z původního výdělku, tj. před nástupem na první MD? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
na základě informací obsažených v dotazu si nejsem zcela jist, jestli došlo nebo má dojít k zániku Vašeho původního pracovního poměru, nebo zda plánujete, že Váš původní pracovní poměr bude "spát" (budete v něm vedena jako zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou) a vedle něj souběžně sjednáte DPP nebo DPČ. Každá z těchto variant je svým způsobem problematická.
Pokud pracovní poměr zanikl nebo před sjednáním dohod zanikne, je jasné, že z něj nebudete moci čerpat peněžitou pomoc v mateřství. V úvahu tak bude přicházet čerpání PPM pouze na základě dohod a podle v nich dosahovaného výdělku, samozřejmě za předpokladu, že tyto dohody vzhledem k rozsahu a výši výdělku založí účast na nemocenském pojištění a budou splněny podmínky pro přiznání PPM.
Pokud pracovní poměr nezanikne, můžeme uvažovat o tom, že by PPM náležela z něj, popřípadě by náležela jak z něj, tak ze zmiňovaných dohod (případ, kdyby podmínky pro PPM byly splněny jak v původním pracovním poměru, tak v nových dohodách).
Pozor si je nicméně třeba dát na to, aby dohody nebyly sjednány na dobu rodičovské dovolené (pracovního volna) v původním pracovním poměru. Pokud by takto sjednány byly, bylo by je nutné včas ukončit, abyste na PPM nenastupovala za jejich trvání. Jinak by se totiž přiznaly dávky počítané pouze z nich (takto časově vymezené zaměstnání "přebíjí" původní "spící" pracovní poměr).
Nicméně pokud se člověk do této pasti nechytí, není v zásadě nic proti ničemu, aby člověk v pracovním poměru čerpal rodičovskou dovolenou a z této rodičovské dovolené plynule "přestoupil" na další mateřskou dovolenou a čerpání PPM. Vzhledem k tomu, že v dotčeném pracovním poměru nedosáhl v posledních 12 měsících žádného výdělku, není jiná možnost, než počítat PPM (co do tohoto zaměstnání) z výdělků dosahovaných před první mateřskou. A dohody se nechají dál běžet, nebo se z nich rovněž čerpá PPM (přesněji řečeno se výdělek zohlední při výpočtu PPM z původního pracovního poměru - při souběhu pojištěných činností se vyplácí dávka jen jednou, ale podle výše celkových příjmů), nebo se zastaví bez nároku na PPM.
I tato varianta však má jeden "háček". Z hlediska zákona totiž není možné sjednávat u jednoho zaměstnavatele více zaměstnání na stejný druh práce. Dohody by tudíž měly být sjednány na jiný druh práce, nebo by nemělo dojít k uzavření dohody, ale k ukončení rodičovské dovolené (což nemusí znamenat ukončení výplaty rodičovského příspěvku) a k návratu do původního pracovního poměru s tím, že se v něm dočasně upraví rozsah a režim pracovní doby.
V případě takovéhoto postupu však narazíme na to, že v rámci novelizace se má zrušit Vámi zmiňované pravidlo umožňující použití předchozího vyměřovacího základu, pokud se rodič vrací do původního pracovního poměru a do čtyř let věku předchozího dítěte má opět nastoupit na PPM, přičemž v mezidobí měl nižší výdělek, takže by pro něj použití "aktuálních čísel" bylo nevýhodné. Jinými slovy - z výdělků před první mateřskou lze vycházet pouze pokud z rodičovské dovolené plynule přejdete na další mateřskou, ale pokud se vrátíte v rámci stejného pracovního poměru (byť na zkrácený počet hodin) bude se při výpočtu PPM muset vycházet z Vašich výdělků v tomto mezidobí.
Mám-li výše uvedené shrnout, byla by pro Vás nejvýhodnější situace, pokud by Vás zaměstnavatel zaměstnal na dohodu na jiný druh práce a původní pracovní poměr by dál "spal", abyste si v něm nepoškodila vyměřovací základ. V zásadě byste však k výše uvedenému mohla přistoupit i tak, že pokud zaměstnavatel nemá problém Vám vystavit dohody na stejný druh práce, aniž by se ukončil původní pracovní poměr, tak jde v zásadě o jeho problém (případné sankce za porušení zákona by zde šly za zaměstnavatelem).
v případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.