Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mateřská dovolená
Otázka
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala na několik otázek ohledně mateřské dovolené.
Od února 2010 jsem byla na rizikovém těhotenství, v září 2010 se mi narodila dcera. Jelikož jsem nevěděla, zda-li budu chtít vůbec druhé dítě, zvolila jsem si tříletou variantu rodičovského příspěvku. Díky novým změnám sociálního systému, bych nyní ráda využila možnosti přejít na dvouletou variantu a pořídila si druhé dítě věkově co nejblíže prvnímu. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou, po vyčerpání PPM mi byla proplacena dovolená ve dvou měsíčních platech. ( cca 30 dní, stará/nová ) 1. Prosím o informaci, kdybych před koncem rodičovského příspěvku otěhotněla, jestli mám nárok na nemocenskou a z čeho by se počítala a dále z čeho by se počítala následná PPM? Jde mi o to, jestli by se vše počítalo jako při prvním těhotenství, nebo by to ovlivnila proplacená dovolená ( jako další příjem )a první PPM či jiný subjekt?
2. Pokud by se mi nepodařilo otěhotnět do 2. roku dcery ( čili do konce druhé varianty rodičovského příspěvku ) mohla bych opět přejít na tříletou variantu, čímž by se pravděpodobně výše dávky snížila cca na 3.700,- měsíčně. Proto by mne zajímalo, jestli je možnost ukončit tento rodičovský příspěvek dříve ( až po otěhotnění ) a přejít, dle zdravotního stavu a posouzení lékařem na nemocenskou ( která mne vycházela v prvním těhotenství mnohem lépe ) nebo je nezbytné tuto částku pobírat, až do třech let dítěte bez výjimky? Předem děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pro přehlednost budu odpověď členit podle číslování Vašeho dotazu.
1)
Vyjdu-li z předpokladu, že Váš pracovní poměr bude stále trvat, nevidím důvod, proč byste neměla mít nárok na PPM.
Předpokladem přiznání této dávky je skutečnost, že ke dni nástupu na další PPM (což je možné mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu) budete účastna nemocenského pojištění, nebo v ochranné době po jeho skončení a dále, že budete mít za období předchozích dvou let alespoň 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (do čehož se Vám započítává doba čerpání mateřské a rodičovské dovolené). Vycházím-li z předpokladu, že pracovní poměr bude pokračovat, výše uvedené podmínky budete splňovat.
Co se týče výpočtu dávky, vychází se z příjmů a tzv. nevyloučených dnů, které budete mít v období 12 kalendářních měsíců přecházejících měsíci, ve kterém nastoupíte na druhou PPM. Záleží pak na situaci, zda-li v tomto období budete mít rozhodné příjmy a nevyloučené dny (např. mezi skončením rodičovské dovolené na první dítě a nástupem na mateřskou dovolenou s druhým dítětem se na nějaký čas vrátíte do zaměstnání), či nikoliv. V druhém případě není jiná možnost, než začít "couvat v čase" a hledat nejbližší předchozí kalendářní rok, ve kterém jste měla rozhodné příjmy a tzv. nevyloučené dny (pro tyto účely potřebujeme alespoň 30 nevyloučených dnů).
Jestli tyto podmínky splní kalendářní rok, ve kterém jste čerpala dovolenou, nebo bude třeba jít dále do minulosti, Vám bez přesnějších informací nedokáži posoudit. Tak či onak stejný výdělek ještě neznamená, že výše PPM bude stejná - i když by se vycházelo ze stejné výše příjmů, mění se v průběhu času tzv. redukční hranice a tudíž i výsledná výše dávky.
2)
Zde je třeba důsledně rozlišovat mezi dovolenou (mateřská dovolená, rodičovská dovolená) a dávkami (peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek). V běžném jazyce se tyto pojmy často míchají, což však vede ke vzniku chybných "informací", kdy někdo např. vezme kus informace o rodičovské dovolené (v přesném smyslu slova) a pak ho "přilepí" k informaci o rodičovském příspěvku, jelikož je zbyklý používat pojem "rodičák" bez rozlišení toho, kdy jde o dovolenou a kdy o dávku.
Uvádíte, že čerpáte rodičovský příspěvek ve variantě do dvou let věku dítěte (neboli jste zatím nepožádali o převedení na novou formu výplaty rodičovského příspěvku). Neuvádíte, jakým způsobem jste si v zaměstnání požádala o rodičovskou dovolenou a tak mohu pouze hádat, zda čerpáte rodičovskou dovolenou ve stejném rozsahu jako rodičovský příspěvek (do dvou let věku dítěte), nebo v jiném rozsahu.
Tím se dostáváme k tomu, že rodičovský příspěvek není vázán na rodičovskou dovolenou a tudíž musíme rozlišit "předčasné ukončení" rodičovského příspěvku a "předčasné ukončení" rodičovské dovolené.
Pokud jde o rodičovský příspěvek, tak Vás ho nikdo nenutí pobírat, ale na druhou stranu nemáte důvod se ho "preventivně" zříkat. Pobírání rodičovského příspěvku Vás totiž nijak neomezuje, respektive omezení spočívá pouze v tom, že v případě porušení podmínek ztratíte na příspěvek nárok. Nastoupíte-li například do zaměstnání (to samo o sobě ještě nevylučuje souběžné pobírání rodičovského příspěvku) a nebudete schopna zajistit řádnou péči o dítě (jinou zletilou osobou, či kolektivním zařízením typu MŠ, v rámci zákonem daných limitů docházky do předškolních zařízení), ztratíte nárok na rodičovský příspěvek. "Předčasné ukončení" tak v zásadě spočívá v tom, že úřadu nahlásíte skutečnosti, pro které Vám musí příspěvek odejmout.
Rodičovská dovolená není vztahem mezi Vámi a státem (zastoupeným zde odborem státní sociální podpory úřadu práce), ale vztahem mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem. Rodičovská dovolená určuje, po jakou dobu nemusíte vykonávat pro zaměstnavatele sjednanou práci a naopak zaměstnavatel Vám nemusí sjednanou práci přidělovat. Máte-li v současnosti rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte, máte možnost si v případě potřeby prodloužit rodičovskou dovolenou až do tří let věku dítěte, přičemž zaměstnavatele nezajímá, zda si zároveň prodlužujete rodičovský příspěvek či nikoliv.
Předčasné ukončení rodičovské dovolené je možné pouze na základě dohody mezi Vámi a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel Vás nemůže právně donutit k tomu, abyste se dříve vrátila do zaměstnání a napak Vy nemůžete zaměstnavatele právně donutit, aby Vám k dřívějšímu datu umožnil návrat. Z tohoto důvodu je někdy taktické žádat o rodičovskou dovolenou postupně a pak si ji dle potřeby a vývoje situace prodlužovat (až do výše zmíněného limitu tří let věku dítěte). Na druhou stranu zaměstnavatelé nebývají "příliš nadšení" pokud nevědí, jestli se vrátíte do zaměstnání za měsíc, dva měsíce, půl roku, nebo třeba až k třetím narozeninám dítěte.
Čerpání nemocenské je vázáno na to, že nemůžete konat práci pro dočasnou zdravotní neschopnost. Dokud čerpáte v zaměstnání rodičovskou dovolenou, neodváděla byste sjednanou práci bez ohledu na Váš zdravotní stav a tudíž nárok na nemocenskou nepřichází v úvahu. Až po skončení rodičovské dovolené (ať již uplynutím doby o kterou jste požádala, nebo v návaznosti na dohodu o jejím zkrácení) se obnovuje Vaše povinnost pracovat a tudíž i možnost, že práci nebudete konát z důvodu dočasné pracovní neschopnosti a budete moci čerpat nemocenskou.
Prakticky vzato:
a) máte zažádáno o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a k druhým narozeninám dítěte lékař shledá, že jste dočasně zdravotně neschopná výkonu sjednané práce a tak místo do zaměstnání nastoupíte na "neschopenku",
NEBO
b) k druhým narozeninám dítěte nebudou důvody k pracovní neschopnosti a tudíž budete mít na výběr vrátit se do zaměstnání a pracovat dokud nenastanou důvody k pracovní neschopnosti (nebo jiné důvody proč nebude nutné dále pracovat) nebo požádat o prodloužení rodičovské dovolené,
při každém dalším skončení rodičovské dovolené (ať již uplynutím doby o kterou jste si původní rozsah prodloužila nebo "předčasným" skončením na základě dohody) se opakují body a) a b), přičemž dovršením věku tří let samozřejmě odpadá možnost žádat o prodloužení rodičovské dovolené a "prodloužení" je již možné pouze na základě dohody se zaměstnavatelem o poskytnutí neplaceného volna. Po dobu čerpání neplaceného volna pak platí výše uvedené - stejně byste nepracovala a tudíž až do skončení neplaceného volna nemůžete dostat nemocenskou.
V rámci "přechodu" z pobírání rodičovského příspěku na pobírání nemocenské tak nejste limitována pobíráním rodičovského příspěvku, ale čerpáním rodičovské dovolené a následně případným čerpáním neplaceného volna.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.