Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
délka rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, dne 9.1.2012 mi skončila tříletá rodičovská dovolená. Od 10.1.2012 jsem na neschopence. Chtěla bych znovu otěhotnět a pak zůstat doma na rizikovém těhotenství ( jelikož jsme o jedno miminko přišli), chtěla bych se proto zeptat, zda mi pak bude vyplacena PPM , a zda si budu moci vybrat délku rodičovské dovolené? Do práce se vrátit nemohu ( pracovní doba po-so 9-18.00 hod), neměl by se mi kdo postarat o dceru,musela bych se nahlásit na úřad práce, jakou podporu bych pobírala , měla bych později nárok na PPM a výběr délky rodičovské dovolené? Děkuji za odpovědi
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste v současné době zaměstnankyně, čerpající nemocenské. Ve svém dotaze kladete několik otázek, na které se Vám budu snažit postupně zodpovědět.
1.) Zda by Vám vznikl nárok na PPM pokud byste znovu otěhotněla? - V případě že byste i nadále byla zaměstnankyní, nárok na PPM by Vám vznikl, jelikož byste splnila všechny podmínky stanovené zákonem tj. byla byste zaměstnankyní, jejíž zaměstnání by zakládalo účast na nemocenském pojištění a zároveň byste měla splněnou podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (doba čerpání rodičovské dovolené by se Vám do této doby počítala).
2.) Zda byste si mohla vybrat délku rodičovské dovolené? - V této části svého dotazu jste měla patrně na mysli volbu čerpání rodičovského příspěvku. Odpověď zní ano, v případě že Vám vznikne nárok na PPM budete moci provést jeho volbu. Nově platí, že rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč až do částky 11 500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší. Pro větší představu uvedu příklad stanovení maximální výše rodičovského příspěvku: denní vyměřovací základ PPM by činil 515,--Kč. Výpočet bude vypadat takto: 515x0,70x30 = 10.815,--Kč, tato částka by představovala novou maximální měsíční částku rodičovského příspěvku.
Zároveň platí, že rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7 600 Kč.
V neposlední řadě je možné si nově měnit každé tři měsíce výši rodičovského příspěvku (ta však nesmí překročit jeho maximální výši odvozenou od denního vyměřovacího základu). Nově také platí , že rodič smí vyčerpat na rodičovský příspěvek maximálně 220.000,--Kč během max. 4 let ze systému státní sociální podpory. Více informací naleznete na http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4
3.) A nyní několik informací k Vaší případné evidenci na ÚP a následné PPM. Z Vašeho dotazu nevyplývá, z jakého důvodu uvažujete o evidenci na úřadu práce. Domnívám se, že jednou z nich by mohla být situace, kdy by Vám lékař již měl ukončit dočasnou pracovní neschopnost, Vy byste ještě nebyla těhotná (tj. nemohla byste čerpat nemocenské z důvodu rizikového těhotenství) a zároveň byste však nemohla nastoupit zpět do zaměstnání, jelikož nemáte hlídání pro dítě.
Pokud by tomu tak bylo, je samozřejmě z Vaší strany možné ukončit pracovní poměr dohodou, což je možné k jakémukoliv datu, ale nelze odhadnout, zda na ní Váš zaměstnavatel přistoupí, nebo výpovědí, přičemž výpověď by měla být tak „načasovaná“, abyste se nemusela vracet do zaměstnání ve výpovědní době, přičemž minimální délka výpovědní doby jsou dva měsíce. Jestliže byste výpověď doručila zaměstnavateli v měsíci lednu, tak by pracovní poměr skončil k poslednímu březnu.
V případě kdy by ke stejnému dni skončil pracovní poměr a dočasná pracovní neschopnost a zároveň jste se bezprostředně poté (tj. následující pracovní den) zaevidovala na úřad práce, měla by Vám být podpora počítána z čistého průměrného (ve Vašem případě pravděpodobného) výdělku, kterého jste dosahovala v posledním zaměstnání. Jestliže by však nastala časová proluka mezi ukončením pracovního poměru a evidenci na úřadu práce, tj. evidenci by bezprostředně předcházela péče o dítě, byla by Vám vyplácena podpora, která by se odvozovala od násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí období, což je necelých 3 700,--Kč, přičemž by se tato částka v dalších měsících snižovala.
V neposlední řadě by bylo vhodné, aby v případné výpovědi nebo dohodě o rozvázání pracovního poměru bylo uvedeno, že důvodem zániku pracovního poměru je nezbytná osobní péče o dítě do 4 let věku. Pokud byste tuto skutečnost do výpovědi či dohody neuvedla, byla by Vám případná „klasická“ podpora v nezaměstnanosti krácena a to tak, že byste po celou podpůrčí dobu činila 45% průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání. V opačném případě byste „začínala na 65 %“.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou