Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rodičovský příspěvěk
Otázka
dobrý den, chtěla jsem se zeptat měla jsem rodičovský příspěvek na 3 roky tudíž jsem pobírala 7600kč a od ledna jsem malou dala do jesli a nastoupila jsem do práce na plno,ale podle nového zákona jsem musela zrušit rodičovský příspěvěk a teď o něj žádám znovu protože na něj mám nárok do 3let věku dítěte, ale ještě ho nemám schválený a teď chci po týdnu ukončit pracovní poměr kvůli času dělám od rána dop večera a to nejde,tak jen nevím jestli když dám výpověď nevemou mi nárok na rodičovský příspěvěk.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek není podstatné, jestli a jak pracujete, ale to, jakým způsobem je vyřešena péče o dítě. V rámci posuzování Vaší žádosti tudíž nebude pro úřad rozhodující, zda a kdy ukončíte stávající pracovní poměr, ale jaké důsledky to bude mít pro péči o dítě.
Podívejme se nyní na současná pravidla čerpání rodičovského příspěvku. Níže uvedená pravidla platí od 1.1.2012 a již běžící rodičovské příspěvky se posuzují podle jiné, starší právní úpravy, pokud si rodič nepožádá o změnu.
Čerpání příspěvku je možné, pokud má dítě zajištěnu řádnou, osobní a celodenní péči. To ale ještě neznamená, že o dítě musíte vždy celý den pečovat Vy.
Zaprvé je podmínka celodenní péče splněna i tehdy, pokud dítěti na dobu, kdy jste v zaměstnání, zajistíte řádnou osobní péči jiné zletilé osoby (dítě pohlídá otec, babička, teta, sousedka, profesionální chůva atd.). Nic tak nebrání čerpat rodičovský příspěvek i kdyby jste pracovala třeba 12 hodin denně, pokud by po tuto dobu pečovala o dítě např. babička.
Zadruhé je v zákonem daných mezích připuštěna i kolektivní péče o dítě (jesle, mateřská škola a obdobná zařízení).
Pomineme-li zvláštní případy (zdravotní postižení rodičů či dítěte), je u dítěte do dvou let věku připuštěn pobyt v takovýchto zařízeních v rozsahu maximálně 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí starších 2 let se již docházka nesleduje, takže takovéto dítě lze umístit ve školce na celý den, aniž by došlo ke ztrátě nároku na rodičovský příspěvek.
Opakuji, že jde o změny od nového roku. Dříve byla úprava podstatně přísnější a v současnosti se situace vykládá tak, že rodiče, kterým dále běží rodičovský příspěvek v režimu platném k 31.12.2011, mohou využít výhody nové úpravy pouze pokud si požádají o přepočet rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.