dítě ve dvou letech do školky

Dotaz ze dne 20. 1. 2012 22:03.

Otázka

Dobrý den,koncem května tohoto roku mi končí 3letá mateřská dovolená.Nyní jsem četla,že od ledna tohoto roku může jít dítě do školky od dvou let,aniž by matka přišla o mateřskou.Slyšela jsem již pár názorů,jako že to platí pro děti ,které se nyní narodí a pak také,že matka sice nepříjde o mateřskou,ale bude se jí vypočítávat nová (čili nižší).Můžete mi prosím prozradit jak to je? Podala jsem přihlášku pro dceru do školky,začala jsem pracovat - zatím jen na 0,5 úvazek,takže školka by se mi hodila víc než 5 dní v měsíci,jak tomu bylo doposud. Předem děkuji za odpověď, S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

nejprve si dovolím upozornit na rozdíl mezi Vámi zmíněnou mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená se poskytuje ženě - zaměstnankyni v délce 28 týdnů, přičemž 6 - 8 týdnů čerpá před porodem, zbytek po něm. Na mateřskou dovolenou obvykle navazuje čerpání rodičovské dovolené, kterou je povinen zaměstnavatel zaměstnankyni (zaměstnanci) poskytnout nejdéle do tří let věku dítěte. Rodič čerpající rodičovskou dovolenou také velmi často pobírá rodičovský příspěvek.

Na základě Vámi uvedených informací dovozuji, že pobíráte rodičovský příspěvek a zároveň chodíte do zaměstnání, což znamená, že již nejste zaměstnankyní čerpající rodičovskou dovolenou nebo ji čerpáte od původního zaměstnavatele a k tomu si přivyděláváte u jiného.

A nyní již k Vašemu dotazu. Máte pravdu v tom, že u čerpání rodičovského příspěvku je potřeba dodržet určité limity ohledně docházky dítěte do předškolního zařízení.

Konkrétně se jedná o ustanovení, dle kterého dítě mladší 3 let smí navštěvovat kolektivní zařízení maximálně 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let už může docházet do kolektivního zařízení buď 4 hodiny denně nebo 5 dnů v měsíci.

Je pravda, že podle nové právní úpravy se u dětí starších než dva roky ruší omezení nároku na rodičovský příspěvek dobou docházky do předškolních zařízení, ale jen za předpokladu, že rodič přejde na novou právní úpravu platnou od 1. ledna 2012. Jinými slovy, pokud rodič přejde na nové čerpání rodičovského příspěvku tak pro něj již neplatí staré "docházkové limity".

Pro úplnost dodávám, že u dětí mladších než dva roky nová právní úprava zavádí jednotné konto 46 hodin měsíčně jako dobu, po kterou je možné umístit dítě v zařízení pro děti, aniž by rodič ztratil nárok na příspěvek.

Kdyby nová právní úprava přinášela jen výše uvedené, každému rodiči by se vyplatilo přejít na novou právní úpravu. V čem je tedy zádrhel?

Pokud přejdete na nový způsob čerpání rodičovského příspěvku, vztáhne se na Vás ustanovení, podle kterého si můžete volit (v nastavených mezích) a po třech měsících průběžně měnit rychlost čerpání rodičovského příspěvku do vyčerpání limitu 220 000 Kč či dosažení čtyř let věku dítěte. Do tohoto limitu se Vám započítá příspěvek vyplacený podle staré právní úpravy. Pokud byste zůstala na staré právní úpravě, mohla byste až do tří let věku dítěte čerpat 7 600 Kč měsíčně, což v praxi znamená, že by Vám za dobu čerpání vyplaceno cca 235 600 Kč (při výplatě celé částky po dobu 31 měsíců). Podle nové právní úpravy máte však k dispozici pouze 220 000 Kč, takže buď si musíte nastavit nižší měsíční částku (220 000 / 31 = 7 096 Kč měsíčně) nebo ukončit pobírání rodičovského příspěvku dříve (v uvedeném příkladu dva měsíce + mírné snížení poslední dávky). V tomto ohledu je tudíž přechod na novou právní úpravu nevýhodný a je třeba podle Vaší situace posoudit, zda Vám výše uvedená finanční ztráta stojí či nestojí za volnější pravidla zajištění péče o dítě (a možnost si případně dále ostupňovat rychlost čerpání, či rychlost čerpání průběžně měnit).

Zde přikládám odkaz na internetové stránky, na kterých naleznete další informace, vztahující se ke změnám v čerpání rodičovského příspěvku: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4 Dále je také možné si pročíst dotazy v naší internetové poradně zařazené pod tématem "sociální dávky". Odpovědi na některé z nich řeší otázku přechodu na nové čerpání rodičovského příspěvku.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším