výpočet podpory po nemocenské

Dotaz ze dne 21. 1. 2012 12:09.

Otázka

Dobrý den, prosila bych o zodpovězení 2 otázek. Jsem již delší dobu ve stavu práce neschopných s vleklým zdravotním problémem a pravděpodobně tato situace bude pokračovat, jelikož se můj stav nelepší. V této situaci jsem rozhodnutá podat v práci výpověď, jelikož i tato práce byla krom jiného příčinou mých zdravotních problémů a také nechci zbytečně blokovat své místo jiným zájemcům, protože se sem již vrátit nehodlám. Ráda bych věděla, jak by má situace vypadala v případě, kdy bych po dlouhodobé pracovní neschopnosti byla nucena registrovat se na ÚP a z čeho by mi byla počítána podpora v nezaměstnanosti. Jestli mám správné informace, pokud dám výpověď já sama( během pracovní neschopnosti), náležela by mi pak podpora ve výši pouze 45% po celou dobu.Zajímalo by mě však, z čeho by byla tato částka počítána, když jsem vlastně předtím delší dobu nepracovala z důvodu nemoci. zda se vychází z pravděpodobného výdělku, kterého bych bývala dosáhla. V tom případě mi ale může zaměstnavatel pro ÚP vypočítat schválně ten nejnižší možný, ve kterém nebude započítáno např. osobní ohodnocení apod,Zajímá mne, zda takto může postupovat a zda záleží pouze na zaměstnavateli, jakou částku uvede nebo zda mohu sama prokázat, jaký plat jsem např. před rokem měla a bude se to počítat z tohoto. Osobní ohodnocení v mém případě totiž není zanedbatelná částka. Druhý dotaz se týká vyplácení nemocenské v případě podání výpovědi - zda mohu lístek na peníze posílat sama přímo OSSZ a nemusím ho dávat nejdříve bývalému zaměstnavateli, jelikož ten toto schválně zdržuje a je mi jasné, že po ukončení p. poměru bude tím spíš. Zda je nutné, aby ho dostával zaměstnavatel a ne rovnou OSSZ. Vydá mi zaměstnavatel veškeré podklady a papíry po ukončení p. poměru i v případě, že budu stále ještě v pracovní neschopnosti nebo až po jejím ukončení? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,

nejprve k Vámi zmiňovanému skončení pracovního poměru. Vaše informace, že máte v případě podání výpovědi nárok na podporu pouze v sazbě 45 %, není zcela přesná. K tomuto snížení nároku na podporu dochází, pokud dáte výpověď (nebo uzavřete dohodu) bez vážného důvodu ke skončení pracovního poměru. Jinak řečeno: pokud přesvědčíte úřad práce, že jste k výpovědi měla vážný důvod, nemusí ke snížení podpory dojít. Vzhledem k nastíněné situaci bych tudíž na Vašem místě doporučoval konzultovat s očetřujícím lékařem, zda-li by Vám nemohl potvrdit, že k výkonu sjednané práci jste dlouhodobě nezpůsobilá či je pro Vás přinejmenším nevhodná. Lze se táké zkusit zajít dopředu poradit na místně příslušný úřad práce, jelikož zákon zde určuje kritéria poměrně obecně a dosti záleží na místní výkladové praxi.

Co se týče podpory v nezaměstnanosti, tak ta se počítá z posledního průměrného výdělku zjištěného podle zákoníku práce. To znamená, že se vychází z předchozího kalendářního čtvrtletí a pokud v této době zaměstnanec nepracoval a nedosáhl započitatelného příjmu, použije se tzv. pravděpodobný výdělek. Ten má zaměstnavatel určit buď podle toho, jaké jste měla předchozí výdělky, nebo podle toho, kolik si v dotčeném období vydělali zaměstnanci konající stejnou nebo srovnatelnou práci. Obávám se, že se zde nevyhneme tomu, aby Vám zaměstnavatel pro úřad práce tuto hodnotu potvrzoval. Pokud potvrzené údaje nebudou odpovídat, lze zaměstnavatele vyzvat ke kontrole údajů, vysvětlení, jakým způsobem se k odhadu dopracoval (má jít o racionální odhad vycházející z výše uvedeného) a k opravě údajů. Není-li však možné zaměstnavatele "přivést k rozumu", může se stát, že nakonec nezbude než otázku průměrného výdělku řešit u soudu, kde budete požadovat, aby zaměstnavatel opravil údaje uvedené na potvzení pro úřad práce.

Co se týče potvrzení o trvání pracovní neschopnosti "lístku na peníze", tak ten byste skutečně měla odevzdávat zaměstnavateli, který by ho posléze měl s příslušnými podklady přeposílat místně příslušné správě sociálního zabezpečení. Pokud Vám však s tímto bude dělat potíže (odmítá doklady převzít, obdržené doklady nepřeposílá), můžete se zkusit domluvit s příslušnou správou, zda-li by nebylo možné jim doklady dávat přímo. Nepotřebuje-li správa zaměstnavatele k potvrzení nějakých dalších skutečností (které nejste schopna doložit sama), může být takový postup i pro správu sociálního zabezpečení jednodušší, než se snažit zaměstnavatele přimět k plnění povinností prostřednictvím správních sankcí. Záleží však na místním úřadu - podle zákona by listiny měly jít přes zaměstnavatele, takže Vás s odkazem na tato pravidlo mohou odmítnout.

Listiny spojené s ukončením zaměstnání by Vám měl zaměstnavatel vydat bez ohledu na skutečnost, že dále čerpáte nemocenskou. V praxi se však stává, že zaměstnavatelé chtějí tyto listiny vydat až při ukončení neschopnosti a zaměstnanci tuto praxi zpravidla tolerují, jelikož do skončení pracovní neschopnosti se na úřadu práce stejně nemohou zaregistrovat.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším