Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PPM
Otázka
Dobrý večer,mám ročního syna.Pokud by se mi podařilo do jeho tří let věku znovu otěhotnět,měla bych nárok na PPM nebo bych musela jít alespoň na rok do práce před plánovaným druhým těhotenstvím? Moc děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musí být splněna podmínka předchozí účasti na nemocenském pojištění (nejméně 270 dnů v posledních dvou letech) a dále musíte být počátkem šestého týdne před předpokládaným termínem porodu buď účastna pojištění, nebo v tzv. ochranné době (u těhotných zaměstnankyň je ochranná doba 6 měsíců od zániku pojištění).
Rozhodující je trvání pojištění, nikoliv výkon práce.
Příklad č. 1:
Zaměstnankyně rok pracuje, následně nastoupí na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Je jí vyplácena PPM a následně rodičovský příspěvek (RP). Zaměstnankyně se poté co dítě dovrší třetí rok nevrátí do zaměstnání, jelikož pátý týden po třetích narozeninách prvního dítěte má předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Zaměstnankyně tak plynule přejde z rodičovské opět na mateřskou. PPM bude opět vyplácen, jelikož účast na nemocenském pojištění trvá.
Příklad č. 2:
Zaměstnankyně rok pracuje, následně nastoupí na mateřskou následně na rodičovskou dovolenou. Je jí vyplácena PPM a následně RP. Během rodičovské dovolené dostane od zaměstnavatele výpověď z důvodu přestěhování zaměstnavatele. Skončení pracovního poměru nebrání v dalším pobírání RP, ale zanikla účast na nemocenském pojištění. Pokud zaměstnankyně nyní otěhotní, nebude mít následně nárok na PPM, pokud jí nevznikne nová účast na pojištění, která by přímo či prostřednictvím ochranné doby kryla počátek šestého týdne (splněna musí být samozřejmě i podmínka 270 dnů účasti v posledních dvou letech). Bude mít nicméně možnost od porodu dítěte pobírat rodičovský příspěvek (nelze vyloučit ani to, že bude v domácnosti bez nároku na jakékoliv dávky a bude ji vyživovat manžel, který bude pracovat a zároveň pobírat "výhodnější" variantu rodičovského příspěvku).
Samozřejmě je možné, že zaměstnankyně otěhotní před doručením výpovědi či bezprostředně poté. V takovém případě si je třeba uvědomit, že dvouměsíční výpovědní lhůta běží až prvním dnem měsíce následujícího po měsíci ve kterém je výpověď doručena a od skončení pracovního poměru následně běží šest měsíců ochranné lhůty, do které se musí vejít počátek šestého týdne před předpokládaným termínem porodu. Po sečtení těchto dob zjistíme, že je takto zajišťováno, aby zaměstnankyni byl zachován nárok na PPM pokud dostane platnou výpověď v době, kdy je již těhotná. Při rozhodování o tom, zda otěhotní později, může již brát v úvahu termín skončení ochranné doby a tedy i termín, od kterého nebude mít nárok na PPM, pokud v mezidobí nenastoupí do jiného zaměstnání.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.