Na jaké dávky mám a budu mít nárok?

Dotaz ze dne 22. 2. 2012 09:52.

Otázka

Dobrý den,

od února 2012 jsem vedena na ÚP.Do té doby jsem 3,5roku podnikala.V listopadu 2011jsem otěhotněla a to mi znemožnilo v podnikání pokračovat.5 měsíců budu tedy pobírat podporu v nezaměstnanosti na ÚP,ale co bude následovat?V podnikání jsem si vydělávala okolo 19.000,.čistého,mám hypotéku na rozestavěný dům a baby na cestě.Kde všude můžu žádat o dočasné příspěvky a co až se dítě narodí?Prosím o rady.Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v dotazu neuvádíte poměrně zásadní informaci - zda a jak dlouho jste si hradila nemocenské pojištění. Pokud jste si nemocenské pojištění hradila (a to nejen "na poslední chvíli", ale min. 270 dnů v posledních dvouch letech - počítáno ke dni případného nástupu na peněžitou pomoc v mateřství) a účast na pojištění Vám skončila k poslednímu lednu (tak alespoň předpokládám vzhledem k Vaší formulaci, že jste od února na ÚP), vystačí Vám tzv. ochranná lhůta (180 dnů) na to, abyste mohla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (výše dávky je závislá na tom, jaký jste si určila základ pro platbu nemocenského).

Pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete (protože jste si neplatila nemocenské pojištění či jste si ho začala platit příliš pozdě), můžete od porodu dítěte čerpat rodičovský příspěvek. Ten totiž nespadá pod nemocenské pojištění a tak ho mohou čerpat i osoby bez nemocenského pojištění (rozhodující je péče o dítě). Na druhou stranu předchozí účast na nemocenském pojištění je rozhodující pro to, jakým způsobem je možné rodičovský příspěvek čerpat.

Jde o to, zda-li lze alespoň jednomu z rodičů určit vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou v souvislosti s porodem (pokud lze určit oběma rodičům, vychází se z toho vyššího).

Nelze-li základ určit ani jednomu z rodičů, vyplácí se rodičovský příspěvek tak, že je ho možné (samozřejmě za předpokladu splnění všech podmínek - řádné péče) čerpat do čtyř let věku a to v částce 7 600 Kč měsíčně do devíti měsíců věku a poté v částce 3 800 Kč měsíčně.

Lze-li základ určit, mají rodiče k dispozici věkový limit (max. do 4 let věku dítěte), celkový finanční limit (220 000 Kč), a podle výše vyměřovacího základu určený měsíční finanční limit. V rámci těchto limitů si mohou sami rozhodnout, v jaké částce chtějí rodičovský příspěvek čerpat a svoji volbu průběžně (po min. třech měsících) měnit.

Jaké jsou měsíční limity?

a) Memá-li žádný z rodičů denní vyměřovací základ tak vysoký, aby 70 % 30násobku tohoto základu přesáhlo částku 7 600 Kč, může být zvolena výše čerpání až do částky 7 600 Kč měsíčně,

b) Vychází-li alespoň jednomu z rodičů výše zmíněných 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nad 7 600 Kč, lze si zvolit výši rodičovského příspěvku až do částky těchto 70 % 30násobku, maximálně však do částky 11 500 Kč měsíčně.

Nebudete-li mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na nemocenskou v souvislosti s porodem (na tu by Vám mohl vzniknout nárok, pokud byste si ještě v mezičase našla zaměstnání, které by Vám založilo účast na nemocenském pojištění) a nebude Vám vyhovovat "pevná" varianta čerpání, můžete využít nemocenské pojištění otce (pokud ho má řádně hrazené). Právní úprava totiž umožňuje, aby otec na základě písemné a ověřené smlouvy převzal po šestinedělí na dobu min. jednoho týdne péči o dítě a na tuto dobu si požádal o peněžitou pomoc v mateřství. Tak by bylo možné získat základ, který byste poté mohla použít k tomu, abyste si změnila rychlost čerpání rodičovského příspěvku.

V souvislosti s porodem se dále může poskytnout jednorázová dávka - porodné, ale to pouze za předpokladu, že jde o první dítě a rozhodný příjem rodiny je nižší než 2,4 násobek jejího životního minima (kalkulačka je na http://www.mpsv.cz/cs/11853, jako člen rodiny se počítá i novorozozené dítě a příjem se zkoumá za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším