Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
období mezi rodičovskou a mateřskou
Otázka
Dobrý den, od 11/2009 jsme na rodičovské dovolené, která mi končí 18.6.2012. Jsem opět těhotná a na další mateřskou bych měla nastoupit 24.8.2012. Zvažuji prodloužení nastávající rodičovské ,ale příjdu tímto o peníze a nebo bych musela nastoupit na 2,5 měsíce do práce ,ale je to podle mě nevýhodné jak pro zaměstnavatele tak i pro mě. Neznáte jiné východisko a pokud bych nastoupila z jakého příjmu se mi bude počítat PPM ? děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
je pro upřesnění bych rád úvodem dodal, že prodlužování rodičovské dovolené po třetích narozeninách dítěte není možné. Pokud chce rodič zůstat doma s dítětem po třetích narozeninách, nemá nárok na rodičovskou dovolenou a je věcí dohody, zda mu zaměstnavatel přidělí neplacené volno.
Vyjdu-li z předpokladu, že zde nejsou např. důvody k nemocenské (rizikové těhotenství) pro které by Vás očetřující lékař nechal na mezidobí doma v pracovní neshopnosti, máte v zásadě tyto možnosti:
1) dohodnout se na neplaceném volnu - v tomto případě sice v mezidobí nevyděláváte žádné peníze a ani nemáte nárok na žádnou zvláštní dávku, nicméně "máte klid" a PPM se Vám bude počítat z výdělku před nástupem na první mateřskou.
2) vrátit se na mezidobí do práce - v mezidobí musíte pracovat, což mimo jiné znamená i zajistit péči o dítě, na druhou stranu za odvedenou práci dostanete příslušnou mzdu, PPM se bude následně počítat z výdělku v tomto mezidobí, takže výsledná PPM bude závislá na tom, zda dosáhnete stejných, vyšších nebo nižších výdělků než jakých jste dosahovala před první mateřskou.
3) ukončit pracovní poměr - nepředpokládám, že byste o této variantě uvažovala, ale uvádím ji pro úplnost, jelikož pokud 18.6.2012 dítě dosáhne věku tří let, nemáte v zásadě jinou možnost, než se dohodnout na neplaceném volnu, vrátit se do práce, nebo zaměstnání ukončit (pokud tedy jako samostatnou variantu nechci uvádět to, že budete mít neomluvené absence se všemi s tím spojenými důsledky a nejde o již v úvodu zmíněnou situaci, kdy nastaly legální překážky ve výkonu práce jako je dočasná pracovní neschopnost).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.