Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rodičovský příspěvek
Otázka
Dobrý den ráda bych se zeptala jestli ma narok na rodičovský příspěvek,mám 3 děti prvnímu je 7 druhou mam deceru te deď 1.3 byli 4.A 9.2 2012 se mi narodil syn,takž jsem přechazela z rodičovské dovolené na druhou.A muj dotaz zní mam narok na rodičovský příspěvek,jsem samoživitelka.Kdiž jsem byla na socialce žádat o rodičovský příspěvek tak mi bylo řečeno že rodičovský přispěvek nemusím dostat,poněvač syn ma svého otce v rodném listě i když má mé přijmení a vubec spolu nezdílíme jednu domacn.Předem Vám děluji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
úvodem si dovolím předpokládat, že mluvíme o přídavcích na děti, jelikož v případě rodičovského příspěvku se vůbec neřeší příjem a kdo s kým žije ve společné domácnosti, jelikož pro tuto dávku je rozhodující čistě osobní, řádná a celodenní péče o nejmladší dítě v rodině.
Pokud se podíváme na přídavky na děti, tak vzhledem k věkovému složení dětí Vám vychází částky životního minima rodiny na 8 760 Kč a pro získání dávky nesmí rozhodný příjem rodiny překročit 2,4 násobek, což nám vychází na 21 040 Kč. U této dávky již narazíme na to, že se nezkoumá pouze Váš příjem, ale příjem všech "společeně posuzovaných osob" a druhý rodič je podle zákona automaticky společně posuzovaný. Je na Vás, abyste požádala o jeho tzv. "vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob" k čemu bude nezbytné úřadu doložit, že spolu minimálně tři měsíce nevedete společnou domácnost. Vzhledem k tomu, že je zde novorozeně, bude od Vás úřad očekávat, že budete mít u soudu podaný návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti (soud má upravit poměry nezl. dítěte vždy, když spolu rodiče nežijí).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte a upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.