co delat kdyz mi dceru nevezmou do skolky

Dotaz ze dne 18. 4. 2012 15:51.

Otázka

dobry den,moc vas prosim o radu,jsem samozivitelka,otce nemam uvedeneho v rod.liste.v rijnu dovrší moje dcera veku 3let a ja bych se mela vratit zpet do prace.dnes jsem byla pro prihlasku do skolky,a bylo mi receno ze nemam temer zadnou sanci,ptz dcera bude mit 3roky az v rijnu,davaji prednost detem starsim 4 let a nezajima nikoho ze jsem sama a praci mam,tudiz me zajima co mam potom delat kdyby nas opravdu nevzaly.bydlime v najmu,pobiram pridavek na bydleni a pridavek na dite a rodicak.az mi skonci RD mam narok na nejake davky at utahnu bydleni a uzivim aspon dceru?moznost hlidani nemam vubec zadnou a co bych pak mela delat?jit na úp ?byla jsem dost v soku ze maji prednost starsi deti,a deti maminek ktere treba jsou s druhym ditetem doma na materske ale to prvni dite ma treba 4roky tak vezmou jeho.a to ze mam praci nikoho nezajima,vubec si nedokazu predstavit co budu delat a z ceho budu zivit dceru protoze pokud nas nevezmou prijdu o praci a v podstate o vsechno.moc dekuji za radu

Odpověď

Dobrý den,

ze zákona mají zvýhodněné postavení pouze děti nastoupující následující rok do školy, takže v ostatních ohledech je na MŠ (v praxi spíše na jeho zřizovateli), jaké podmínky pro výběr dětí si nastaví. Některé MŠ mohou v pořadníku žádostí větší či menší měrou upřednosňovat pracující matky, matky samoživitelky či pracující matky samoživitelky, ale jiné mohou mít systém výběru nastavený zcela jinak.

Bylo by proto vhodné se informovat, zda v dostupném okolí (bydliště, zaměstnavatele) nepůsobí MŠ či obdobná služba (ve Vašich finančních možnostech), která má z Vašeho hlediska příznivěji nastavená kritéria pro výběr dětí či větší volnou kapacitu.

Uvádíte, že nemáte možnost hlídání, ale z takovéto formulace není možné dovodit, jak daleko jste v úvahách o "možnostech hlídání" šla. Není-li nikdo v rodině, kdo by dítě mohl hlídat, jsou někdy využívány osoby z širšího okolí (sousedky, známé, bývalé spolužačky atd.), které jsou sami doma s dítětem či v důchodu a za určitý (zpravidla "neoficiální" - což by samozřejmě být nemělo) poplatek dítě pohlídají. Jde o to, že tyto osoby mají hlídání dítěte jako "vedlejší" k hlídání vlastního či jako zpestření k důchodu a tudíž jsou ochotny souhlasit s částkami, za které byste si "profesionální" chůvu nezaplatila.

Nepodaří-li se Vám péči o dítě vyřešit, je se třeba podívat na několik věcí.

Skončení rodičovské dovolené - v zaměstnání jste "omluvena" do tří let věku dítěte, takže pokud po tomto datu nebudete schopna nastoupit do práce, je se třeba buď dohodnout na poskytnutí neplaceného volna (je na zaměstnavateli, zda Vám vyjde vstříc či nikoliv) a nebo řešit skončení pracovního poměru (dohodou či včas podanou výpovědí). Zde je z hlediska taktiky dobré nejprve obecně "oťuknout" jaká je u zaměstnavatele situace. Pokud s Vámi zaměstnavatel počítá, platí výše uvedené, ale v opačné situaci by se zaměstnavatel neměl dozvědět, že se nebudete schopná do práce vrátit.

Počítá-li totiž s tím, že se s Vámi bude muset dohodnout, či Vám dát výpověď pro nadbytečnost, může být rád, když s Vámi pracovní poměr ukončí dohodou a přistoupíte např. na odstupné ve výši "jen" trojnásobku průměrného výdělku (v případě výpovědi by Vám musel dát práci či náhradu mzdy za výpovědní dobu a poté ještě min. trojnásobek průměrného výdělku jako odstupné).

Jakmile by ale v této situaci zjistil, že nejste schopná do práce nastoupit, tak je pro něj ekonomicky výhodnější tvářit se, že pro Vás práci má, že se máte vrátit a pokud toho nejste schopná, tak máte sama pracovní poměr ukončit (bez odstupného).

V souvislosti s případným skončením pracovního poměru zmiňujete úřad práce. Zde Vás musím upozornit, že úřad práce může registrovat uchazeče, kteří budou schopni plnit povinnosti a nastoupit do nalezeného zaměstnání. U maminek po RD je tudíž typická otázka, jak mají vyřešenou péči o dítě, přičemž je úřad práce odmítne zaregistrovat, pokud zjistí, že by byli uchazeči o zaměstnání jen papírově a fakticky by byly doma s dítětem a neschopné v blízké době do zaměstnání nastoupit.

Dojde-li k tomu, že budete na neplaceném volnu či o práci přijdete, neexistuje žádná zvláštní dávka zvlášť určená pro řešení těchto situací. Vzniklá situace by se tak musela "přeměřit" z pohledu obecného systému sociálních dávek (přídavek na děti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc).

V dotazu zmiňujete pobírání přídavků na děti (není zde co řešit, jelikož tato dávka se vyplácí fixní částkou podle věku dítěte bez ohledu na další pokles příjmu), příspěvek na bydlení (zde by pokles příjmu znamenal zvýšení dávky).

Nezmiňujete dávky z hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc), což bude zřejmě z toho důvodu, že jste s rodičovským příspěvkem měla "dostatečné" příjmy. Výpočet dávek v hmotné nouzi je poměrně složitý, nicméně pokud se podíváme alespoň na příspěvek na živobytí, tak zde v základní podobě má rodina složená z jednoho dospělého a jednoho dítěte do šesti let věku životní minimum 5 970 Kč (podle dalších okolností může být přiznána částka vyšší či nižší - tzv. částka živobytí).

U doplatku na bydlení nelze případnou výši dávky ani odhadovat (v základní podobě jde o to, že po zaplacení uznatelných nákladů na bydlení a vyplacení příspěvku na bydlení se doplácí v té výši, aby na ostatní životní náklady zbyla alespoń částka živobytí) a mimořádná okamžitá pomoc jsou pak jednorázové dávky pro mimořádné situace u kterých má úřad velmi široký prostor pro vlastní zvážení situace.

Mluvíme-li o dávkách hmotné nouze, nelze nezmínit, že se u nich zkoumá celková situace žadatele a tudíž dost možná přijde otázka, proč není otec uveden v rodném listě, jelikož úřednice bude zkoumat, zda by uplatněním práv vůči otci nebylo možné zlepšit Vaši sociální situaci. Je tudíž třeba uvážit, co v takovém případě odpovíte, jelikož z pohledu úřadu bezdůvodné odmítání určení otce může mít za následek snížení či odebrání dávek v hmotné nouzi.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším